Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véletlen definíciója?

Mi a véletlen definíciója?

Figyelt kérdés
2010. júl. 16. 09:40
1 2 3 4
 11/37 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kielégítő válaszokat, de akkor a véletlen a tudományban, de még a hétköznapokban is azt jelenti, hogy előre meg nem határozható módon történő. (hiába lehetett volna előre kiszámolni(szuperszgép.)


Viszont egy kérdés erre vonatkozóan.

A véletlen is relatív ezek szerint. Tehát példának a ti válaszaitok is véletlen az én szemszögemből nézve, mert előre én nem tudtam meghatározni, hogy pontosan ti fogtok írni, és azt sem, hogy pont ezeket a szavakat. De akkor ezt azért nem nevezzük véletlennek, mert feltételezzük egymásról a tudatosságot?

2010. júl. 16. 11:39
 12/37 A kérdező kommentje:

bocsánat 11:21 nek


én is valami ilyesmire gondolok egyébként. hogy emberi szemszöggel véletlen, de igazából nem az. Köszönöm a válaszod.

2010. júl. 16. 11:43
 13/37 anonim ***** válasza:

A véletlent azt elég nehéz így meghatározni pár mondatban, de mint már előttem írták az véletlennek hívjuk azt az eseményt, melynek lehetnek különböző kimenetelei, és ezek közül nem tudjuk előre, hogy melyik fog bekövetkezni, bármelyik bekövetkezhet. Klasszikus példa a dobókocka, melynél lehet 6 lehetséges kimenetele a dobásnak, mindegyikhez tartozik egy valószínűség.


Na most azt mondhatjuk, hogy egyértelműen, minden körülmények között véletlen, hogy mi az eredménye a kockadobásnak? A válasz nem. Mert gondoljunk bele, hogy abban az esetben, tudnánk, hogy milyen sebességgel, merre mozdul, pördul a kocka, miután magára hagytuk, akkor a fizika módszereivel szépen kiszámolhatnánk ( persze ez nagyon bonyolult ), hogy milyen sebességgel esik pl. az asztalra, oda milyen szögben érkezik le, mekkora erő hat rá, és ennek következtében meddig gördül, míg végül az egyik oldalán megáll. Ezekkel az információkkal nem rendelkezünk, így azt mondjuk, hogy véletlen dönti el, hogy mi jön ki, holott abban a pillanatban, ahogy kezdőlökést adunk a kockának (elhagyja a tenyerünk) a klasszikus értelemben eldőlt, hogy hányast dobtunk, ha sokszor egymásután ugyanúgy hagyná el a kezünk, pont ugyanazt dobnánk. De persze ehhez tökéletesen azonos körülmények kellenének. Ez szerintem jól illusztrálja a véletlen fogalmát.

2010. júl. 16. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:

Egy hegyére állított ceruza felborulása (ideális esetben) igazi véletlen esemény. Ilyenkor kvantummechanikai hatások döntenek, amelyek ezt eredményezik.

Nem csak nem tudjuk kiszámítani, hanem elvileg sem kiszámítható.

2010. júl. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 A kérdező kommentje:

de a kvantummechanikai hatások felől mi dönt?

Azt értem, hogy mi oldalunkról véletlen az, amit leírsz(ceruza), de azt honnan tudjuk, hogy az anyag oldaláról is az e?.

2010. júl. 17. 09:32
 16/37 anonim ***** válasza:
63%
Na nem akarok hülyeséget írni, és ezeket a kvantummechanikai hatásokat kifejthetné, aki írta. De hogy mi dönt az ilyen dolgokról, ez szerintem nem megválaszolható. Mondom ennek a megközelítése nagyon sokféle lehet. Gondolj arra, hogy ha megkevernek egy pakli kártyát majd húzod a felső lapot.. te véletlennek érzed, hogy milyen lapot kaptál? De hiszen a keverés pillanatában már eldőlt, ott volt a pakli, tetején a lapoddal. Ha tudtad volna, hogy mi van ott, már nem véletlen. A véletlen egyszerűen az információ hiánya, amivel nem rendelkezünk, és ezt próbáljuk meg valahogy leírni. Vagy ami eszembe jut biliárdpélda, hogy szurkolsz, hogy a többször megpattant fehér golyó beüsse a lyukba az egyik golyót, miután már többször megpattant, és emiatt lassult. És ez már abban a pillanatban eldőlt, hogy hogyan lesz, amikor megütötted a fehéret, de nem tudod, mi lesz. Mi irányította az egészet kérded te? A dákó, amivel ütöttél? De hát azt a kezed irányítja. Ezzel meg van oldva? De hát azt meg az agyad irányítja...ennyi lenne? lehet azért voltál olyan béna, mert bámultad a másik asztalnál valamelyik csaj mellét... a csaj mért volt ott? véletlenül? hát nem véletlenül, de már régóta tervezi, hogy elmegy a haverjaival biliárdozni, és ma ért rá mindenki... véletlenül ma ért rá mindenki? hát nem véletlenül, megvolt mindennek az oka... egész jó kis sztori lett. Na de a lényeg, hogy itt is az információ hiánya, ami véletlenné teszi számodra az eseményeket. Mondok mást van a Naprendszer. Hogy miért így keringenek a bolygók, annak pontos fizikai oka van, vissza lehetne vezetni, hogy mi mivel ütközött, a fizika erre van tulajdonképpen, hogy leírhatók vele a folyamatok. A valószínűségszámítást pont az olyan folymatokra találták ki, ahol nem lehet egzaktul leírni a jelenséget, mert azt annyi pici tényező befolyásolja, hogy lehetetlenség mindet figyelembe venni. De itt már a filozófusokat is meg lehetne kérdezni.
2010. júl. 17. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, és az utolsó mondatod érdekes, magam is így vélekedek, hogy filozófia tudná lezárni az egész tudomány kérdést. Mindennek meg van az oka, de minden okozat is egyben...ezáltal valaminek lennie kell, ami mindennek az oka, úgymond végső ok. az ami megszabja, hogy az anyag mit csináljon, és milyen rendszerben(univerzum törvényei). :)


üdv

2010. júl. 17. 19:17
 18/37 anonim ***** válasza:
És pont erre jó a valószínűség fogalma, hogy valaki 90%-os valószínűséggel belövő a biliárdgolyót. Abba a 10%-kban benne van, hogy bármennyire is jó játékos valaki, rossz napja van, melege van, félrenéz, akármi. Továbbmegyek... ezt hogyan mondhatjuk, hogyan állítom, hogy 90%-os valószínűséggel lövi be valaki? Amikor az előbb írtam, hogy nem rendelkezünk elég információval arról, hogy mi minden véletlen esemény történhet. Hát erre egyetlen módszer van, kísérletezzünk. Letojjuk, a sok hülyeséget, ami történhet, mert nem bírunk foglalkozni vele, minthogy a ceruza kvantumeffektusaival sem tudunk foglalkozni. Elkezdünk kísérletezni, lövöldözni. 10ből mennyi megy be, 100-ből, 1000-ből mennyi megy be. Így kapunk valószínűséget rá.
2010. júl. 17. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 A kérdező kommentje:

de akkor ha mélyen belegondolunk nincsen véletlen, csak felállított valószínűségráta a bizonyos dolgokról, amikre első ízben nem biztos, hogy tudunk okot mondani. de végső soron, mindennek megvan az oka. egy dolog kivételével. :P


üdv

2010. júl. 17. 19:26
 20/37 anonim ***** válasza:

A 'véletlen' szónak 2-féle definíciója van.


(1) Véletlen esemény az, ami nem szükségszerűen következik be.


(2) Véletlen esemény az, ami nem jelezhető előre.


A kérdés azért tűnik "nehéznek", és azért születnek kilométeres válaszok tele kvantummechanikával, mert ezt a 2-féle definíciót sokan keverik.

2010. júl. 17. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!