Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen enzimek bontják le a...

Milyen enzimek bontják le a gyomorba kerülő nyers vért?

Figyelt kérdés
Mennyire emészthető a vér? Lebomlik, vagy kiürül ahogy van?

2019. okt. 1. 21:14
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

Egyébként én hiszek nektek ha valahol lett ez vizsgálva, vagy leírják melyik szakaszban mennyi része bomlik le és alakul át.

Csak azt nem értem, hogy a nyelőcsőből gyomorba kerülő vér miért okoz véres hányást, vagy a gyomorból, patkóbélből érkező vér miért mutatható ki a székletből, ha a vér alkotóelemeire bomlik és azok felszívódnak mint a fehérjék.

2019. okt. 1. 22:53
 12/26 anonim ***** válasza:
100%

"Csak azt nem értem, hogy a nyelőcsőből gyomorba kerülő vér miért okoz véres hányást, vagy a gyomorból, patkóbélből érkező vér miért mutatható ki a székletből, ha a vér alkotóelemeire bomlik és azok felszívódnak mint a fehérjék."


Azt, hoyg a gyomorba kerülö vér hányást okot, csak te állítod, minden más szerint ilyen normál esetben nincs.

A vér meg azért mutatható ki belsö vérzés esetén, mert a gyomor UTÁN kelezkezik, ahol már ehhez nincs megfelelö emésztöenzim. (A vér és eygéb fehérjék emésztése ugyanis a gyomorBAN történik!)

2019. okt. 2. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

"-Protaminok és hisztonok, savas közegben oldódó, bázikus jellegű vegyületek. Hisztonok találhatóak a vörösvérsejtekben és a fehérvérsejtekben"


A gyomor után nem nagyon van savas közeg...


innen

[link]



A hányás pedig lehet nyelőcsőirritáció vagy emésztőnedv hiánya is.

A nyelés/táplálkozás nélkül gyomorba kerülő anyag miatt.

2019. okt. 2. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Igen, csak én állítom meg az orvostudomány! :D


[link]

"Nagy mennyiségű, az életet veszélyeztető, magas halálozással járó vérhányás a legtöbbször a nyelőcsőből származik, a nyelőcső vénatágulataiból."

"Gyomorfekély vagy gyomortumor szintén okozhat nagyobb mennyiségű vérzést, de többször fordul elő, hogy ezekben a betegségekben és a gyomornyálkahártya felmaródásos gyulladásában nem hirtelen nagy mennyiségű friss vérzés jelentkezik, hanem barna, kávéaljszerű (savhematinos) a hányadék."

[link]

"Vérhányáskor a gyomorba került vér a szájon át ürül. Ha a vér már több órája van a gyomorban, a hányás sötét színű, leginkább a kávézaccra emlékeztet. "

[link]

Itt az orrvérzésnél hátrafolyó vért is felsorolja a vérhányás okaként.


Szóval a fenti esetekben nem a gyomor után keletkezik vér, és a gyomor után is történhet fehérjebontás, ott a hasnyálmirigyben a tripszin:

[link]

" A hasnyálmirigy váladéka a hasnyál. Ebben több enzim található (pl. a fehérjebontó tripszin, kimotripszin és peptidázok, a zsírokat bontó lipázok és a szénhidrátokat bontó amiláz). Az emésztés itt már gyengén lúgos kémhatásnál történik. A vékonybélben indul meg a lebontott tápanyagok felszívódása is."


Valóban lúgos közeg, de a székletben nem a hisztonokat mutatják ki, hanem a vért. Egészében, bár alvadtan.


A gyomormosásos elv még elfogadható lenne, de ott is teletöltik az embert vízzel, az pedig több liter folyadék, nem fél-egy liter. Szóval ez max. a kivérzéses sokk esetében működhetne, de nem minden belső vérzés jár hirtelen nagy mennyiségű vérrel, mégis vért hánynak.

2019. okt. 2. 10:06
 15/26 anonim ***** válasza:
100%

Mirőlszól, te mostanában értelmesebb voltál ennél!


Mint a válaszolók leírták: a vér leginkább olyan anyagokból áll, amelyek emészthetők.

Tehát meg lehet emészteni.

Ami szerves anyag, és nem emészthető, csak a növényevőknek, az a növény, vagyis a cellulóz. Ez nincs a vérben.

2019. okt. 2. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
100%
Ezek az orvosi ckkkek nem vér EVÉSRE vonatkoznak, hanem a belsö vérzések tünetei, azaz nem azért hány valaki, mert vér került az emésztörendszerébe, hanem fordítva, egyszerüen hány az illetö, és mivel közben vérzés is van a szervezetben, a hányadékba belekerül a vér!
2019. okt. 2. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 sadam87 ***** válasza:
100%

A vér fogyasztása (nagy tételben) az általam találtak alapján valóban káros lehet a szervezetre, de nem azért mert nem emésztődik meg, hanem éppen azért, mert igen. A vér a magas vastartalma miatt vasmérgezést okozhat (persze a fertőzések mellett).

[link]

[link]


#13

"Hisztonok találhatóak a vörösvérsejtekben és a fehérvérsejtekben""

Meg minden más sejtben is. A honlap, ahonnan idéztél elég gyanús... Az aminosavat és a fehérjét például nem sikerült mindenhol megkülönböztetniük.


#14

Ezek elég egyértelműen kóros esetek, szóval nem hiszem, hogy messzemenő következtetést le lehetne vonni belőlük a normál emésztésre nézve.

2019. okt. 2. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
100%

szénhidrátok -> amilázok

lipidek -> lipázok

fehérjék -> peptidázok (pepszin, tripszin, erepszin)

nukleinsavak -> nukleázok

2019. okt. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:

Nézzetek fel oda a kérdésre amit kiírtam. Kérdőjelek mindenütt. Szóval ezek kérdések. Aztán írtam már, hogy hiszek is nektek, hogy emészthető (bár elég sok olyan ételt eszünk, amikben emészthetetlen rostok vannak, mégsem nevezzük azokat sem emészthetetlen ételeknek), de mondom, rendben, legyen emészthető, és nem is az evésre vagy az ivásra vonatkozott a kérdés, hanem hogy amikor nagyobb mennyiség kerül belőle a gyomorba (2-3dl), és mindegy honnan, miért nem viselkedik ott úgy, mint mondjuk a víz, a tea, vagy az eperturmix?

Elfogadom, hogy akut esetekben egyébként is hánynánk és azzal jön a vér belső vérzéskor, de ott van a vérhányás egyik okaként felsorolva az orrvérzéskor hátra folyó vér pl, vagy mikor gyomorfekély miatt nem is friss vér, hanem zaccos, állott barna jön fel, mert ott álldogált a gyomorban és nem jutott tovább. Miért nem? A többi cucc túljutott, mert különben véreset hányna és nem vért. A vérhányás a vér hányását jelenti, nem a teljes gyomortartalom hányását vérrel. És ha a vér simán és könnyen emészthető, akkor a csecsemők gyomrában miért választódik szét a tejtől, és miért távozik ahogy van? Persze nekik meg még fejletlen az emésztésük, de a saját anyja vére mitől bonyolultabb összetételű a gyomor számára, mint az anyatej vagy a tápszer? Miért kell vizsgálni a forgalomba kerülő tehéntejben található vér mennyiségét, ha a tej színén, ízén és állagán sem módosít?

Szóval kérdések, hogy miért nem, amire azt válaszoljátok, hogy dehogynem, és még az elfogadható válaszok is olyanok, amik csak részben igazoltak. Pl, belső vérzés esetén egyébként is hányni kell? Lehet, de hol állítják ezt?

Nem gondolom, hogy kóros állapot az orrvérzés, vagy csecsemőnek lenni. Különben sem értem, hogy nincs erről egy normális tanulmány, amiben megitatnak valakivel mondjuk egy nagy bögre vért. Valaki igyon vért és dokumentálja a következményeit, mert addig nem hiszem el!

#15, mondtam már, elfogadom, hogy itt követsz meg reagálsz a hozzászólásaimra, de vegyél tőlem dedikált zsepit, szalvétát és A4-es lapot, mert a rajongóknak illik. Darabja 3745 Ft +ptktsg. de lehet hamarosan emelkedni fog az ára, úgyhogy jobb lesz igyekezni. Címedet privátban is küldheted!

2019. okt. 3. 10:41
 20/26 anonim ***** válasza:
53%

" Miért kell vizsgálni a forgalomba kerülő tehéntejben található vér mennyiségét, ha a tej színén, ízén és állagán sem módosít?"


Kis mennyiség is meglátszik a "csapolt" tejnél.

A vörös véralkotók idővel felúsznak a tej felszínére és rózsaszínre színezik a felső réteget.

2019. okt. 3. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!