Hogyan néz ki egy matematikai tétel bizonyítása?
Mert ugye a matematikában addig nem elfogadott egy tétel, amíg nincs bizonyítva, hogy az minden egyes feltétel esetén teljesül. Hogy néz ki egy ilyen "bizonyítás"?
Ha például én most nekiállnék, hogy bebizonyítsam, hogy két tört számnak minden esetben van legalább 1 közös nevezője, ami a két nevezőnek a szorzata.
Attól függ, hogy mi az állítás; van amit két sorban be lehet bizonyítani, és van, amit több száz oldalon keresztül sikerült csak belátni.
A te állításod nagyon egyszerű; az a/b és c/d törteknek van legalább egy közös nevezője, ahol b és d nem nulla egészek.
Bizonyítás: ha b=d, akkor kész is vagyunk, mivel közös a két tört nevezője. Ha b=/=d, akkor felhasználjuk azt, hogy tetszőleges nemnulla k számra x/y=(k*x)/(k*y) (törtbővítés), így bővítjük az első törtet d-vel, a másodikat b-vel, ekkor (a*d)/(b*d) és (c*b)/(d*b) törteket kapjuk. Ha jók vagyunk, akkor b*d=d*b, és ez igaz, mivel a szorzás kommutatív művelet, vagyis a művelet számainak sorrendje felcserélhető úgy, hogy az értékük ne változzon.
Ezzel készen is vagyunk.
Persze itt az kellett, hogy megsejtettük, hogy a nevezők szorzata jó lesz közös nevezőnek.
Köszönöm, áttanulmányozom ezeket.
#2: ezt megpróbálom majd többször elolvasni, és értelmezni :D Mert számomra az általad felvázoltakból sem egyértelműsíthető tényszerűen, hogy minden egyes nevezőt (egészen a végtelenig) egy másikkal megszorozva közös nevezőt kapsz. Nyilván azért, mert nem vagyok elég hozzá, hogy felfogjam, de dolgozok rajta :P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!