Miért emelkedik folyamatosan a különböző városok talajszintje?
És mi van ha nem a talajszint emelkedik, hanem a régmúlt dolgokat rejtő réteg süllyed?
:-o
Két dolog lehetséges:
- egy helyen a különböző rétegek folyamatosan eltemetik a régebbi dolgokat. Ennek örülnek a régészek, mert ott ki lehet ásni.
- máshol a talaj elkopik, a régebbi dolgok a felszínen maradnak, ezért hamar elkopnak, elfogynak. Na, itt régész legyen a talpán, aki bármit is talál.
A talaj lesüllyedése az nagyon ritka jelenség, de persze előfordulhat az is. Leginkább a talaj feltöltődik, mint mások is írták többféle módon is emelkedtek a városok utcaszintjei. Részben a régi épületek omladékait nem takarították el, hanem mint afféle dombra, talajra építkeztek, részben a szemét és részben a por is. A por is egy érdekes dolog, mert nyílt terepen a szél könnyebben elhordja, mint egyenetlen talajon, ahol a tereptárgyakba ütközve azok megfogják a port. Ahol az erdő eltűnik, ott is az erózió elhordja a talajréteget, mert nincs növényzet. És városoknál is ez fel tud halmozódni, főként ha 1000 év telik el, vagy akár 2000 és még több.
A Batthyány tér (4. szám) is jó példa, ott még látható egy az 1700-as évekbeli utcaszint és akkor épült az eredeti épület, tiszta középkor, érdemes megnézni ha arra jár az ember.
Rómában, ahol a régészetre sokat költenek, a metró építéskor találtak római kori romokat, egy palotát az időszámításunk kezdetéből, és az 12 méterrel van a mai Róma utcaszintje alatt. Most azt tervezik, hogy lesz egy olyan mertó állomásuk, ahol lesz egy római kori régészeti park.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!