Senkinek nem furcsa, hogy a hold egy kicsit sem forog, hanem folyamatosan a föld felé fordul?
Azért gondolt ezt át mégegyszer :)
Nem láthatnánk mindig ugynazt az oldalát, ha nem fordulna el a tengelye körül. A tengely körüli fordulásának a periódusa pontosan megelyezik a föld körüli mozgás periódusával, vagyis kötött tengelyforgású. Ezért látni mindig ugyanazt az oldalát.
A Hold úgy forog, hogy folyamatosan a Föld felé fordul. Ha nem forogna, akkor egy körbefordulás alatt látnánk a teljes felszínét.
A kötött forgás nem furcsa és különleges a csillagászatban.
A #4-esnél a pont. Pontosan erről van szó. A Hold forgása az "árapály súrlódás" miatt lassult le annyira, hogy megegyezzen a keringési idővel. Tehát egy fordulat, - egy keringés. Egyébként a Föld forgása is lassult, - és lassul a mai napig is - emiatt, és a jövőben is mindaddig amíg "szuper kötötté" nem válik a Föld-Hold rendszer.
A Föld 81-szer nagyobb tömegű mint a Hold. Így - a nagyobb perdületi energia miatt - kb. 27-szer gyorsabban forog, mint a Hold.
#5 "Ami rejtélyesebb, hogy miért látszik egyforma nagynak a Hold és a Nap?"
Nincs semmiféle rejtély. :) Egészen egyszerűen a Hold és a Nap átmérőinek aránya megegyezik a - Földtől való - távolságaik arányával. Amennyivel nagyobb a Nap mint a Hold, annyival messzebb is van. Nagyon jó közelítéssel persze.
dellfil
#9 "Hol az az animáció?" -> Írták is hogy az Angol oldalon.
Bal oldalt más nyelveken menüpont alatt átkattintasz arra hogy English és ezt az oldalt kapod:
Sajnos nagyon sokszor van hogy a "nem Magyar" nyelvű wikicikk sokkal több infót tartalmaz. Sajnos kevesen szerkesztik a Magyart...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!