Fennáll annak a veszélye, hogy egy közeli fekete lyuk kilő egy kvazárt és eltalálja vele a Földet, elpusztítja a bolygót?
amire te gondolsz, az a gamma-kitörés.
a veszélye fenn áll. a valószínűsége gyakorlatilag nulla.
Minden nagy gravitációs égitest potenciálisan parittyázhat más kisebb égitestet.
A galaxisközponti fekete lyukak esetében van erre a legkisebb esély, mert az azokat körülvevő anyag elég rendesen be van sűrűsödve, bármit ha ki is dob, az van miben fékeződjön-ütközzön. Plusz azt tudná kidobni, ami túl gyorsan és csak érintőleg közelíti, éppen a fékeződés miatt ez sem valószínű.
Két kisebb, viszonylag üres csillagközi térben kolbászoló égitest nagyobb eséllyel tudja egymást elhajigálni. Csak ehhez nagyon közel kell elmenniük egymás mellett, amire borzalmasan kicsi az esély.
És aztán még hogy pont erre hajítson, hát a világegyetem méreteiben ez tényleg olyan valószínűtlen, hogy kár vele foglalkozni.
Komplett galaxisok viszont szokták egymást parittyázni, némiképp szét is esve.
"amire te gondolsz, az a gamma-kitörés."
Hoppá, tényleg ez lehet.
Ez sem éppen valószínű, de azért nagyobb esélye van, mint egy hozzánk vágott csillagnak.
Nem tudom, veszélyes távolságon belül hány esélyes fekete lyuknak néz felénk a forgástengelye.
Nem. A fekete lyukból nem tör ki semmi.
Ami az eseményhorizonton KÍVÜL képződni tud, vagy két neutroncsillag összeolvadásakor ki tud törni,az bizony a gamma-kitörés, ahogy fentebb helyesen írták is.
Illetve a gamma-kitörések mellett, amelyek általában rövid idejűek, ott vannak még a jetek, amelyek hosszabb ideig is létezhetnek. Ezek a forgástengely mentén jönnek létre a fekete lyukba bespirálozó anyagból és sok ezer fényévre elnyúló sugárkúpok formájában tudnak durva balhét csinálni (a gamma-kitörések egy része is ilyen forgástengely-menti, ezért írtam feljebb, hogy ha egy galaxis, a központi fekete lyuk forgástengelye felénk néz, akkor van rá esély).
Én egy lehetséges gamma kitörés helyszínről tudok: a Nyilas csillagképben a WR-104. Ez 8000 fényév távolságban van, tengelye pedig körülbelül felénk irányul. Ahhoz elég távol van hogy ne lehessen a tengely pontos irányát vizsgálni, de ahhoz elég közel hogy ha bekövetkezik akkor a légkört mérgező belélegezhetetlen gázzá ionizálja.
Hogy mikor lesz a hipernova robbanás még kérdés: lehet akár holnap is, de lehet évmilliók múlva is. Előjele nincs mert fénysebességgel halad, és csak kb 10 másodpercig fog tartani, de ez elég hogy végezzen az élőlények többségével a földön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!