Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet összefüggés az állóképes...

Lehet összefüggés az állóképesség/teherbírás és az éghajlati viszonyok között?

Figyelt kérdés

"Forró környezetben történő edzéskor a szervezetben az aktív izomzat és a bőr között versengés alakul ki. Mindkettő igényli a nagyobb vérmennyiséget! A perctérfogat nem változik jelentősen! Ütőtérfogat csökkenhet! Szívfrekvencia magas! Oxigén felvétel magas! Melegben a nagy fokú izzadás könnyen dehydrációhoz és elektrolit veszteséghez vezethet! Aldosteron és ADH segíti a víz és só visszatartást, így növelve a plazmatérfogatot! A maximális napi izzadság mennyiség 10-15L!



Figyelmeztető jelek Heat exhaustion: extrém fáradsággal jár, légszomj, hányás, ájulás, hideg és nyirkos vagy meleg és száraz bőr, alacsony vérnyomás, gyenge, szapora pulzus! Hőguta: életveszélyes, a belső hőm. 40 fok feletti, nem izzad, szapora légzés és pulzus, alacsony vérnyomás, ájulás, eszméletvesztés. Heat cramps: izomgörcsök az igénybevett izmokban!


Túlmelegedés tünetei


Adaptáció a meleg környezethez: 1 órás edzések a melegben minden egyes nap 5-10 napon át! A cardiovascularis változások először a 3.-5. napon de az izzadási folyamatok megváltozása lassabban megy végbe, kb. az első 10 napban! Izzadás mértéke nő, ütőtérfogat emelkedik, izomglycogén felhasználás így csökken, fáradság kezdete kitolódik.


Hideg környezet Hidegben történő munkavégzéskor ne öltözzünk túl! Túlöltözéskor, a meleget érzékeljük és a szervezet izzadásra késztet. Így fokozzuk a lehülést ami megfázáshoz vezethet. Hővédelem: bőralatti zsír réteg, a bőr, vasoconstricted vázizom (85%) Izomrángások, didergés növeli az anyagcsere eredetű hőtermelést. Másik hőtermelési mód a szimpatikus idegrendszer és a hormonok (thyroxine, cathecolaminok) serkentésével. A nagyobb testfelület és a kis mértékű subcután zsír növeli a hőleadást. A lehűlt izomzat gyengült és fáradékony. A szabad zsírsavak felhasználása növekszik, de a vasoconstrictio nem kedvez a subcután zsírégetésnek!"


[link]


A negridek a legkiválóbb sportolók az összes rassz közül, de még az ausztrál őslakosok is jó fizikummal rendelkeznek.


"Az elmúlt években számos lelkiismeretes kutatás vizsgálta a fekete afrikai sportolók behozhatatlan előnyének titkát. Testalkat Antropológiai összehasonlítás alapján a Nyugat-Afrikából származó színesbőrűekre az európai átlaggal összehasonlítva az alábbi fizikai tulajdonságok jellemzőek: arányaiban kisebb mennyiségű bőr alatti zsírszövet a karokon és alsó végtagokon, soványabb testalkat, nagyobb izomtömeg, fejlettebb izomzat, szélesebb váll kisebb mellkasüreg a tömegközéppont magasabban van az ülve mért magasság kisebb - azaz az alsó végtagok hosszabbak a törzshöz viszonyítva, a csípő keskenyebb, a vádli soványabb a lábfej:sípcsont arány és a sípcsont:combcsont arány nagyobb, mint a fehéreknél a test sűrűsége nagyobb, a csontok sűrűsége és súlya minden életkorban nagyobb, mint a fehéreknél - ezért sem szerepelnek kiemelkedően az úszószámokban


Különböző kutatócsoportok vizsgálták a fehér és színesbőrű sportolók izomszerkezete közötti eltéréseket. Az eredmények ellentmondásosak: van, amelyik szerint a feketék nagyobb mennyiségű lassú-összehúzódású izomrosttal rendelkeznek, amely a kitartó, hosszú távú erőkifejtéshez szükséges, más kutatók ennek éppen az ellenkezőjét mutatták ki, tehát a gyors összehúzódású rostok nagyobb arányát, ami a rövid ideig tartó megterhelésben elengedhetetlen.


Egységesnek látszik viszont az az eredmény, mely szerint a feketék vérében sportteljesítményt követően kisebb a tejsav mennyisége, mint a fehéreknél, ennek következtében az izom fáradása is kisebb mértékű. A fekete sportolóknál továbbá az oxigén felhasználása is kedvezőbb, technikai hasonlattal élve „kevesebb üzemanyagot fogyasztanak”, szervezetük gazdaságosabban működik. Valószínűleg ennek is következménye az, hogy jelentősen kevesebb edzéssel, heti lebontásban rövidebb távok lefutásával érik el kimagasló eredményeiket."


[link]


Azért ilyen jók, mert meleg éghajlathoz adaptálódtak, igaz?



2019. aug. 15. 13:31
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
60%

"Azért ilyen jók, mert meleg éghajlathoz adaptálódtak, igaz?"

Valószínűleg.

De azért az is szempont lehet, hogy vadászatnál a zsákmánykergetés illetve a ragadozók elől menekülés is nagyobb kihívás, mint mondjuk egy mediterrán környéken.


Illetve, fontos pont, hogy a szervezet milyen vízellátottsághoz van szokva. Afrikai szavannákon ez is fontos evolúciós pont lehet és eredményezhet jobb terhelhetőséget.

Ha azt nézzük, hogy valószínűleg mi is mind onnan származunk, akkor ezek szerint nem ők evolválódtak kitartóbbra, gyorsabbra, hanem

mi vagyunk ebből "kipuhulva".

:)

2019. aug. 15. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Viszont a vérereik is tágabbak, akkor jobb a testük oxigénellátása?

"Az ADH az agyban mint neurotranszmitter fokozza a CRF kiáramlását, valamint szerepet játszik a tanulás-emlékezés folyamatában."

[link]

2019. aug. 15. 16:09
 3/9 anonim ***** válasza:
Nem unod még ezt a hülyeséget? Hányszor fogod még kiírni?
2019. aug. 15. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Milyen hülyeséget?


Először írom ki ezt a kérdést.

2019. aug. 15. 18:32
 5/9 sadam87 ***** válasza:

"Viszont a vérereik is tágabbak, akkor jobb a testük oxigénellátása?"

Ezt honnan veszed? És hogyan támasztja alá az általad linkelt idézet a kérdésben megfogalmazott állítást?

Amúgy nekem valószínűnek tűnik, hogy a hosszútávfutásban kiemelkedő népeknél jobb az oxigénellátás.

2019. aug. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"Viszont a vérereik is tágabbak, akkor jobb a testük oxigénellátása?"


Ezt honnan veszed? És hogyan támasztja alá az általad linkelt idézet a kérdésben megfogalmazott állítást?"


Melegben kitágulnak az erek, hogy nagyobb legyen a hőleadás, viszont ez a véráramlást is javítja, így jobb a szövetek oxigén és tápanyagellátása.

"Adaptáció a meleg környezethez: 1 órás edzések a melegben minden egyes nap 5-10 napon át! A cardiovascularis változások először a 3.-5. napon de az izzadási folyamatok megváltozása lassabban megy végbe, kb. az első 10 napban! Izzadás mértéke nő, ütőtérfogat emelkedik, izomglycogén felhasználás így csökken, fáradság kezdete kitolódik."


Ha ez jellemzi az Egyenlítő környékén élő állatokat, akkor nyilván jobb az állóképességük. Az ausztrál őslakosok még az afrikai feketéknél is jobb futók. Tehát, a meleg éghajlathoz alkalmazkodás váltja ezt ki.


"Amúgy nekem valószínűnek tűnik, hogy a hosszútávfutásban kiemelkedő népeknél jobb az oxigénellátás."

Viszont a meleghez adaptálódott emberek a legjobb futók.

2019. aug. 16. 01:05
 7/9 sadam87 ***** válasza:

"Melegben kitágulnak az erek"

Ja, a bőrben. Az biztos sokat segít az állóképességen. Egyébként pont a kérdésbeli idézetben írják, hogy emiatt versengés alakul ki a bőr és az izmok között, így a meleg (alapból) nyilván rontja a teljesítőképességet.

2019. aug. 16. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Akkor miért/hogyan lehetnek olyan jó, kitartó sportolók? Minden rassznál vannak jó sportolók, de mégiscsak ők a legjobbak.

Nyilván nem véletlenül hurcolták el rabszolgának őket.


Ausztrál őslakosok állóképessége.

"Többek között a történelem előtti ausztrál őslakosok megkövült lábnyomaira alapozza állítását. A nyomokat hat férfi hagyta hátra, miközben egy állatot üldöztek. Elemzésükből kiderült, hogy a vadászok üldözés közben az óránkénti 37 kilométeres sebességet is elérték - ez kevéssel marad csak el Usain Bolt olimpiai bajnok száz méteren teljesített 42 km/órájától. A kutató szerint ha az őslakosok korszerű edzésben részesültek volna, futócipőben műanyag borítású pályán futhattak volna, könnyedén elérték volna a 45 km/órát is."

2019. aug. 16. 22:22
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

"Nyilván nem véletlenül hurcolták el rabszolgának őket."


Tényleg nem véletlenül. Azért, mert gyarmaton éltek és olyan technikai-kulturális színvonalon, hogy nem tudtak illő mértékű NEM-et mondani a dologra.


Ennek a genetikához semmi köze.

2019. aug. 21. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!