Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem mindenki etatista?

Miért nem mindenki etatista?

Figyelt kérdés

Én populáció dinamikai oldalról fogom meg a kérdést, és megpróbálom az etatista-anarchista arány alakulását a játékelméleti galamb-héja arány alakulásához hasonlítani. Van jogalapja az analógiának? Hogy lehetne modellezni a problémát?

Arra rájöttem, hogy a mindenki anarchista lenne, az nem fixpont - érthető okok miatt -, de a mindenki etatista miért nem?



2019. aug. 12. 22:47
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ennek semmi köze a galamb-héja modellhez, mert azzal ellentétben a te ötletedben nincsenek közvetlen vesztesek és nyertesek (míg a héja-galamb modellben vannak!). Továbbá az ideológiák nem úgy működnek tudtommal, hogy két ember egy hamburger fölött elkezd vitatkozni az eszméikről, majd így osztoznak a hamburgeren.
2019. aug. 12. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

majd ha halálbüntetéssel sújtják a korrupciót, sikkasztást, akkor talán elfogadom az etatizmust


de jelenleg nincs rendes szabályozás az állami intézkedések/szolgáltatások a valós ár többszörösén működnek (vagy nem működnek)

2019. aug. 12. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
100%

Itt valóban a héja-galamb játéknak csak a kevert stratégiáihoz lehet hasonlítani a helyzetet, ugyanis - ahogy előttem írták - nincs tisztán vesztes/nyertes "játékos".

Az anarchizmust nehéz lenne eltörölni vagy elnyomni, ugyanis a társadalom bizonyos rétege anarchista. Ha jobban belegondolunk, valóban előnyösebb egy tisztán etatista populáció, mint egy anarchista, de nem megvalósítható. Semmi sem fekete-fehér.

2019. aug. 13. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Szerintem nem igazán jó a modell erre az esetre. Az etatista-anarchista felosztás leginkább a csoportos vs. magányos életmód problémájának feleltethető meg, ugyanakkor a galamb-héja modellben mindkét fél magányos. Ha egyáltalán a populációdinamikai-evolúciós modellek használhatók itt, akkor valami társas viselkedésre vonatkozó modellt kéne használni.

Pl. az etatista szervezetek (rendőrség) felléphetnek erőszakosan az anarchisták ellen.

A mindenki galamb állapot azért nem stabil, mert ha bekerül egy héja a populációba, az mindenkit elzavar a forrástól, így jelentős előnyre tesz szert.

2019. aug. 13. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Még ha a galamb-héja nem is pont a legjobb analóg modell, de azért a különböző világnézetek játékelméleti jellegű megközelítése nem rossz ötlet.

De azért a dolog nem kicsit korlátozott, például mert hiába anarchista valaki, ha nincs olyan népszavazás, amin keresztül elérhetne egy kevésbé állam-szerű államot. Ugye a fixpont elérése csak akkor feltételezhető, ha a játékosok játéka valahogy hat a rendszerre, azaz ha töb anarchista elvezet egy anarchistább államhoz, beállítva az anarchista-etatista stabil pontot. A világban nem ez a helyzet.


Ellenben például ha potyautas-adófizető arányt nézünk, akkor máris jobban le tudjuk írni a rendszert játékelméleti modellekkel (például ha csak kevés a potyautas, akkor nem érdemes üldözni őket, mert sokkal többe kerül, de akkor ugye felbátorodnak a poytautasok, akkor már megéri egy adóhivatal stb, elvileg lehet valamilyen egyensúlyi pontja a rendszernek.)

2019. aug. 13. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

"Ellenben például ha potyautas-adófizető arányt nézünk, akkor máris jobban le tudjuk írni a rendszert játékelméleti modellekkel"

Erre viszont egy ismételt fogolydilemma szerintem sokkal jobb. (Egyébként pint ilyesmi jutott eszembe a 2. válaszról.)

"egy anarchistább államhoz"

Az vicces lehet. :D

2019. aug. 13. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként van egy egyszerű (általános) játékelméleti modell az ehhez hasonló példákhoz, amit teljesen önkényesen alakítasz:

[link]

Két szereplő van: A és B

α: A gyakorisága

β: B gyakorisága

(innen egyértelmű az első egyenlőség).

A második egyenletbe pedig csak be kell helyettesítened az összegeket, és így kapsz α-ra egy eredményt (majd β=1-α). Így lényegében azt kapod meg, hogy a két stratégia milyen arányban eredményez egyensúlyi helyzetet.

w, x, y és z lényegében "pontok" (Bármilyen valós szám lehet), amelyek azt mondják meg, hogy milyen pontokat kapnak az adott szereplők, ha egymással találkoznak. Ezt te magad írhatod be. Értelemszerű...

Pont ez az ilyen modellek hátránya, ha egy valós helyzetet próbálnak tükrözni: nagyon nehéz megmondani, hogy milyen pontokkal számoljunk.

2019. aug. 16. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenki válaszát! Tegyük fel, hogy polgárháború van, amiben az A) etatista - és B) anarchista ideológiát képviselő polgárok csapnak össze. Ha két ember találkozik az utcán, és AxA) két etatista találkozik, akkor hasznos információt cserélhetnek (pl. a fegyverraktárról, az ellenségről); AxB) ill. BxA) egy etatista és egy anarchista találkozik, akkor összecsapnak (kérdés milyen kimenetelei lehetnek egy ilyen harcnak); és végül BxB) amikor két anarchista találkozik, hasonló a helyzet AxA)-hoz, de mivel kevesebben vannak, feltehetően nem járnak olyan jól, mint ahogy két etatista járna.

Vajon a két csoport aránya határozza meg az összecsapások/találkozások átlagos kimenetelét, vagy fordítva: a fegyverek, rendelkezésre álló stratégiák és erőforrások szabják meg az arányt?

2019. aug. 17. 14:45
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#8

Így már jobban hangzik (bár kérdéses, hogy mennyire reális). Persze a fő probléma még mindig a pontszámok.

"Vajon a két csoport aránya határozza meg az összecsapások/találkozások átlagos kimenetelét, vagy fordítva: a fegyverek, rendelkezésre álló stratégiák és erőforrások szabják meg az arányt?"

A második, mivel az ilyen arányok nem állandóak. Az az egyenlet*, amit írtam csak az egyensúlyi helyzetre vonatkozik, de attól még nem statikus a rendszer. Ez az egyenlet lényegében két lineáris görbe metszéspontjaként is értelmezhető, tehát a pillanatnyi arány folyamatosan változhat.


*Egyébként elfelejtettem kiemelni a bal oldalon. Szóval így a legszebb:

α(w-y)=(1-α)(z-x)

2019. aug. 17. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az egyén helyett, az állam mellett áll és államközpuntú.
2020. máj. 23. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!