Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az tényleg igaz hogy az...

Az tényleg igaz hogy az Amazonas állítja elő a légkörben lévő oxigén 20 %-át? Mi lenne ha ennyivel kevesebb oxigén lenne?

Figyelt kérdés

Itt és még sok másik oldalon is ezt a 20%-os adatot hozza elő


[link]



Itt pedig arról ír, hogy már közel lehet ahhoz a ponthoz az esőerdő, hogy szavannává változzon.


[link]



2019. aug. 12. 11:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
62%

Hát most 20.947%-a a levegőnek oxigén. Annak 4,1894 a 20%-a, 20,947-4,1894=16,7576% lenne a levegő oxigéntartalma ha 20%-al kevesebb lenne.


0,0407% szén-dioxid van a levegőben. Ha az oxigén 20%-a az esőerdőből van, akkor anélkül a 4,1894% átkerül a szén-dioxidhoz, és 4,1894+0,0407=4,2301% lesz.

2019. aug. 12. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Úgy értettem hogy mi lenne az emberekkel, állatokkal ha ennyivel kevesebb oxigén állna a rendelkezésünkre...
2019. aug. 12. 12:08
 3/15 anonim ***** válasza:
75%
A légkörben található oxigént nem kell előállítani, mert már van :) Talán értelmesebb lenne a szén-dioxid fogyasztás 20%-áról beszélni. Kb. 40 milliárd tonna az éves kibocsátás, ennek felét nyelik el a növények. Ha az ásványi megkötődéstől eltekintünk, akkor az azt jelenti, hogy nem a felét, csak a 40%-át nyelnék el a növények, tehát húsz százalékkal nőne az évente halmozódó szén-dioxid többlet.
2019. aug. 12. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
A tüdőben nem kötődik le a levegőben lévő összes oxigén, hiszen a kifújt levegővel tüzet lehet szítani. Én úgy gondolom, hogy a levegő oxigéntartalma jelentősen nem befolyásolja az élet működését. Ami jelentősen befolyásolja, az a légköri nyomás. Ugyan is kisebb nyomáson kevesebb oxigén oldódik a sejtek folyadékaiban.
2019. aug. 12. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Akkor szerencsére, ha több lesz a szén-dioxid, attól valószínűleg nő a nyomás és több oxigén oldódik? Az oxigén oldódik a sejtekben? Az oxigén oldódik a vízben szobahőmérsékleten, 1 báron?
2019. aug. 12. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Jó, picit. De a légzéssel bevitt oxigénhez képest az semmi.
2019. aug. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Ezért is nevezik a Föld tüdejének. Az oxigént igenis elő kell állítani, vagyis folyamatosan újra kell "gyártani", mivel az oxigénatmoszféra nem a bolygók alapállapota. A szén-dioxid légkör a természetes, oxigén kizárólag azért van a földi légkörben mert a növények a fotoszintézis révén a szén-dioxidot lebontják. Ha megszűnne a fotoszintézis, pár millió év alatt nyoma sem maradna a szabad oxigénnek, mivel erősen reakcióképes elem, előbb utóbb minden molekulája vegyületet képezne. Az erdők pusztulása az oxigén-előállító képesség romlásán túl magában rejt egy még nagyobb veszélyt. A kiirtott területen nem szűnne meg teljesen az oxigéntermelő kapacitás, mivel oda haszon-növény kultúrákat telepítenénk, és az is fotoszintetizálna, viszont az erdő több száz év alatt a faanyagában raktározott sok milliárd tonnányi szene az égetés miatt szén-dioxid formájában az atmoszférába kerül.
2019. aug. 12. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Henry-Danton féle törvény: A folyadékokban oldott gázok mennyisége egyenesen arányos a rájuk ható nyomással.

És igen, az egy légkörünk nyomása alatt minden folyadékban oldódik oxigén, kivéve az olajokat.

A légzésünk során ez a nyomás biztosítja, hogy a vérbe kerüljön az oxigén. A légkörünk nyomása nélkül megfulladnánk! A magas hegycsúcsok hegymászói ezért visznek magukkal tiszta oxigént. A magas hegyekben nincs meg a tengerszint felett mért egy légkör nyomás. De ez a búvároknál, már nem megfelelő, mert rájuk jóval nagyobb nyomás nehezedik. Közel hat méter mélyen két légkör nyomás nehezedik minden sejtre. 12 méteren már három légkör.

2019. aug. 12. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
29%

Koránt sem az erdőirtókat szándékozom védeni, de ezek a mondókák agyament hülyeségek. A föld légkörébe az oxigént a tenger biztosítja. Illetve a tengerben élő moszatok és algák. Ha a levegőben magasabb a széndioxid %, ezek az algák és moszatok szaporodnak. Ha csökken a levegőben ez az érték, akkor ezek elpusztulnak. A föld így állítja be azt a 20% körüli oxigénszintet. Ez csak évmilliók alatt változik.

Sokkal nagyobb kárt csinál az ember, a tengereken lévő olajfoltokkal és műanyagokkal, mint a fakitermeléssel! Mert az lezárja az oxigént is, és a széndioxidot is. Így az algák és moszatok elpusztulnak a foltok alatt, És velük az egész élővilág, ami belőlük táplálkozik.

2019. aug. 12. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Azért tudomány rovatba ne linkeljünk már index.hu cikkeket...


Az oxigén előállítás 20%-áért felel az Amazonas, ez hihető adat. De ez nem azt jelenti, hogy az Amazonas nélkül 20%-kal kevesebb oxigén lenne.

Az oxigén tartózkodási ideje több ezer év, tehát ha az összes fa eltűnne a bolygóról, akkor is évezredek alatt fogyna csak el az oxigén a levegőből. A mi életünkben, de még az unokáink életében sem lehetne észrevenni változást a lélegzés szempontjából.

A szén-dioxiddal már más lenne a helyzet, de a kérdés nem erről szól...

2019. aug. 13. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!