Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kielemeznétek egy fénysebesség...

Kielemeznétek egy fénysebesség állandóságával kapcsolatos gondolatkísérletemet?

Figyelt kérdés

A Naptól valamekkora egyforma távolságra lebegünk az űrben egy űrhajóval, vagyis a Nap és mi nyugalomban vagyunk egymáshoz képest. (Az egyszerűség kedvéért kivételesen ne legyen a Napnak tömege és gravitációja ezért a Napot most csak fényforrásként értelmezzük.)

A Nap irányából közeledik felénk egy napvitorlás űrhajó. Fogjuk magunkat és beindítjuk űrhajónk akármilyen hajtóművét, majd elkezdünk közeledni a Nap és vele együtt a napvitorlás felé is. Ebből magától értetődően az következik, hogy a napvitorlás méggyorsabban fog felénk közeledni.

Annak ellenére, hogy napvitorlást tettem a kísérletbe vegyük ki első lépésben a vitorlást hajtó tényezők közül magát a fényt, hiszen a Napból nem csak fény távozik, hanem számos egyéb sugárzás stb. melyek sebessége nem feltétlenül kell hogy elérje a fény sebességét. Ha ezen egyéb sugárzások sebessége kisebb mint a fényé akkor ezeknek a sugárzásoknak a sebessége hozzáadódhat a mi űrhajónk sebességéhez.

Ha viszont eme fénysebesség alatt terjedő dolgokat kizárjuk a kísérletből és a vitorlásra úgy tekintünk, hogy azt kizárólag csak a Nap fénye hajtja, akkor mivel magyarázható, hogy a vitorlás ez esetben is gyorsabban fog felénk közeledni hogyha egyszer a fény sebessége állandó?

Még egy érdekesség: ha tételezzük fel a vitorlást hajtó fény energiája a vitorlásnak a Naptól való távolságnövekedésével arányosan nem csökkenne, akkor a fénysebesség állandóságának szabályelve miatt független attól, hogy a vitorlás mekkora sebességgel távolodik már a Naptól, a vitorlást ezután is ugyanúgy egyforma állandó sebességgel érné a Napból jövő fény, amiből annak kellene következnie, hogy a vitorlás így elvileg a végtelenségig gyorsulhatna.



2019. júl. 26. 10:50
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
0%

miért gyorsulhatna a végtelenségig?

ha eléri a fénysebességet (most hanyagoljuk a relativisztikát), akkor a fény már nem éri utol, azaz nincs ami gyorsítsa...

2019. júl. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
69%

az elméleti fizika nem arról szól, hogy összeírunk mindenféle sci-fit aztán vagy úgyvan vagy nem

"ha tételezzük fel a vitorlást hajtó fény energiája a vitorlásnak a Naptól való távolságnövekedésével arányosan nem csökkenne"

tételezzük fel, hogy a fizika nem úgy működik ahogy valójában, hanem ahogy én gondolom?


ráadásul úgy, hogy a saját magad által használt szavakkal sem vagy igazán tisztában

" Napból nem csak fény távozik, hanem számos egyéb sugárzás stb. melyek sebessége nem feltétlenül kell hogy elérje a fény sebességét. Ha ezen egyéb sugárzások sebessége kisebb mint a fényé akkor ezeknek a sugárzásoknak a sebessége hozzáadódhat a mi űrhajónk sebességéhez."


miféle számos egyéb sugárzás?


"a vitorlást ezután is ugyanúgy egyforma állandó sebességgel érné a Napból jövő fény, amiből annak kellene következnie, hogy a vitorlás így elvileg a végtelenségig gyorsulhatna."


nem, mert a fénysebesség közelében a tömeg (ami analóg a gyorsításhoz szükséges energiával) a végtelenhez tart a fénysebességet ezért nem lehet elérni olyan dologgal, aminek tömege van


és az sem igaz, hogy

2019. júl. 26. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
55%

na az sem igaz, hogy attól, hogy a fény sebessége konstans az univerzumban az időnek is konstansnak kell lennie

ott vannak pl a fekete lyukak, amiknek a fénye soha nem fog ideérni

2019. júl. 26. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
55%

Rendben, kielemezzük. Első észrevétel: még nagyon sokat kell tanulni fizikából. Második észrevétel: ami fogalmakat használunk, jó ha értjük is. Harmadik észrevétel: egy zavaros gondolatkatyvaszt látok, gondolatkísérletet nem.

Kérlek, ülj vissza az iskolapadba és tanulj szorgalmasan még néhány évet.

Utána a szimpla mechanikával kezdd, ha azt begyakoroltad, jöhet a dinamika, és után még pár év, talán eljutunk a fénysebességhez is.

2019. júl. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 TappancsMancs ***** válasza:
51%
Kérdéses mekkora napvitorla kellene a fénysebesség eléréséhez és akkor is csak a közeli csillagok átlagos távolságáig tudna gyorsulni, mert ahogy a csillagok közötti távolság feléhez érne, onnantól az előtte lévő csillag fénye már lassítaná.
2019. júl. 26. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
71%

Az első része teljesen zavaros, arra nincs mit válaszolni.


Az utolsó bekezdésre:


Valóban, a napvitorlás mindig c-nek fogja mérni a felé érkező fény sebességét. Ebből tényleg az következne, hogy a végtelenségig gyorsulna. Csakhogy közben a fény frekvenciáját is egyre kisebbnek méri. A fény energiája és impulzusa pedig a frekvenciától függ. Tehát hiába látja úgy, hogy c sebességű fény csapódik bele a vitorlába, annak a fénynek az energiája, lendülete egyre kisebb, végül a nullához tart.


Kívülről nézve meg az van, amit már más is leírt, hogy a napvitorlás tömege tart a végtelenhez, ezért semmilyen fény nem tudja c-re gyorsítani.

2019. júl. 26. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
20%

"mert a fénysebesség közelében a tömeg (ami analóg a gyorsításhoz szükséges energiával) a végtelenhez tart"

A kvantum elektrodinamikában.

De nem a napvitorlás esetében. Egy űrhajónyi (napvitorlásnyi) tömegre ne a részecskére vonatkozó képletet írd már fel légyszíves!

2019. júl. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
49%
mert egy komplet napvitorlás nem atomokból épül föl?
2019. júl. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Mojjo ***** válasza:
18%

@7:

"A kvantum elektrodinamikában"


Nagyon okosat akartál mondani, meg menő, nagy szavakkal dobálózni, de bölcsebb maradtál volna, ha hallgattál volna. A kvantum-elektrodinamikának köze nincs ehhez ugyanis.

2019. júl. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Elnézést amiért közbe merek szólni. De nem vagyok benne 100%-ig biztos, hogy az eddigi válaszolók közül mindenki érti a gondolatmenetem első részét, aminek oka az én fogalmazási hibám is lehet. Ezért, hogy egyértelműbb legyen:

Ha a vitorlást hajtó hatás(ok) a Naphoz viszonyítva fénynél kisebb sebességű(ek) legyen mondjuk 200000km/sec és a mi űrhajónk mondjuk 1000km/sec sebességgel közeledik a Nap felé akkor a relativitáselmélet megengedi, hogy ezek a hatások, sugárzások, miegyebek 201000km/sec-mal érjék el az űrhajónkat.Ez esetben tehát teljesen érthető, hogyha a Naphoz viszonyított nyugvó helyzetünkből elkezdünk közeledni a vitorlás felé akkor a vitorlás miért fog mégyorsabban viszontközeledni felénk.

Ha viszont a vitorlást csak a Nap fénye hajtja akkor bárhogyan is próbálkozunk közeledni a Nap és vele együtt a vitorlás felé, a vitorlásnak a felénk való közeledési sebbessége nem lehet nagyobb annál mint amikor még nyugalomban voltunk a Naphoz képest, hiszen a fény sebessége állandó. Ha ennek ellenére mégis gyorsabban közeledne a vitorlás akkor az csak úgy lehetséges, hogy a vitorlással együtt a fény is gyorsabban közeledne, hiszen a vitorlást ennél a verziónál csak a Nap fénye hajtja. A kérdés tehát voltaképpen az, hogy ezt a relativitáselmélet hogyan engedheti meg illetve mi erre a magyarázat.

2019. júl. 26. 17:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!