Mi az alábbi filozófiai szakkifejezések jelentése?

Figyelt kérdés

szubsztancia

princípium

attribútum


Nem a magyar megfelelőik érdekelnének, hanem az, hogy mit is jelentenek ezek, minek a megnevezésére használják ezeket.


2010. júl. 10. 15:13
 1/9 anonim válasza:
25%
www.google.hu
2010. júl. 10. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

helló.


google be beütöd és megtalálhatod.

de én megnéztem neked, de ezeknél többet én sem találtam, így saját véleményt fűzök hozzá. :)


szubsztancia

[link]

Valószínűleg az egyetlen szubsztanciára használhatják, ami mindennek a végső lényegére, állapotára utal. mert végül is egyetlen szubsztanciának kell lennie össz vissz, egy végső oknak, ami pedig megjelenik az járulék úgymond.


attribútum

[link]

Ezt pedig gondolom a szubsztanciára, amiről előbb írtam, vonatkozik.


princípium

[link]

Az ami alapján működik minden a világban, gondolom arra az alapelvre mondhatják.



Hol találkoztál egyébként ezekkel a szavakkal?


üdv

25/F

2010. júl. 10. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

szubsztancia: lényeg

princípium: alapelv, tudományág

attribútum: tulajdonság, jellemző

2010. júl. 10. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

25F


Köszi a linkeket, ezt az oldlat nem ismertem.

A szubsztancia egyébként valóban vonatkozik a mindenség lényegére is, de nem csak arra.

2010. júl. 11. 08:43
 5/9 anonim ***** válasza:

szubsztancia ('az, ami alatta áll'):, vagyis az, ami a tulajdonságokat hordozza. Jelentheti a dolgokat, amiknek tulajdonságai vannak (de nem a tulajdonságokat); jelenthet lényegi tulajdonságokat is, amik lényegileg meghatározzák, hogy valami milyen osztályba tartozik. Ez Arisztotelész fogalomhasználatában van így. Spinozánál a szubsztancia az a valami, ami önállóan áll fenn (nem valami másnak a modifikációja).


Példa Arisztotelészhez: ha azt állítom, hogy 'ez az alma piros', akkor van egy tárgy (egy bizonyos alma), ami első szubsztancia (tulajdonságokat hordoz, pl. a pirosságot). Ez az alma ugyanakkor 'alma' is, akárcsak egy másik alma: vagyis lényegében ő egy alma. Tehát alma a szubsztancia második értelmében is. Spinoza más történet.


princípium ('kiindulás'): alapelv, ez is sok mindent jelenthet attól függően, milyen elméletben használják. Lehet logikai alapelv, de alapelem is, amiben minden más található.


attribútum ('tulajdonított'): tulajdonságot jelent, de ennél persze jóval pontosabb a jelentése Spinoza, Descartes stb. gondolkodásában.


Bevezető magyarázat ehhez:

[link]

2010. júl. 11. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Elsősorban az érdekelne, hogy Descartes mit értett ezek alatt.
2010. júl. 11. 17:06
 7/9 anonim válasza:

Descartes-nál háromféle szubsztancia van: 2 véges (res extensa=kiterjedt dolog; res cogitans=gondolkodó dolog) és 1 végtelen: Isten

rem. tudtam vmit segíteni :P

2010. júl. 15. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

17:06


Ezeket leírja az elmélkedések az első filozófiáról-ban.

2010. júl. 16. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi!
2010. júl. 16. 11:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!