Miért olyan veszélyes az alkohol az indiánokra?
Olvastam, hogy az USA-ban a gyarmatosítók olcsó piával ,,írtották" az őslakosokat. És emellett ma is elég komoly gond az alkoholizmus a maradék indián közösségekben.
Miért jelent rájuk nézve nagyobb veszélyt az alkoholizmus mint a fehér és fekete bőrű amerikai lakosságra? Genetikai okai lehetnek ennek ?
Nemcsak az indiánok. Az ázsiaiak, az ausztrál abók és még sok más nép sem. Egyedül a négerek bírják hasonlóan, de ők általában jobb fizikai tűrőképességgel bírnak, mint más rasszok.
Az alkoholos italok fogyasztása nem véletlenül elsősorban európai hagyomány az ókor óta. Más népek legfeljebb egy-kétféle piát készítenek, és azt sem úgy isszák, mint mi, hanem legfeljebb egy gyűszűnyit, pl. a japánok a szakét. A kocsma, a borospince intézménye az európai kultúrkörön kívül ismeretlen.
A Kelet-ázsiai emberek(az indiánok is azok tulajdonképpen mert Szibérián át mentek be az őseik Amerikába) szervezete teljesen másképp reagál az alkoholra. Kevesebb alkohol lebontó enzimük van mint más népcsoportoknak. Emiatt gyorsabban és csúnyábban leisszák magukat, viszont könnyebben rá is szoknak az ivászatra, hiába árt meg nekik kisebb mennyiség is.
Ennek nyilván genetikai eredete van, bár nem tudom mi okból alakult így. A japán, koreai emberek is gyakran isznak, de fanatizmusuk miatt ritkán szoknak rá ténylegesen. Itteni mérce szerint röhejesen kicsi mennyiségektől berúgnak, inkább csak a kollégák miatt járnak el inni mert egyébként olyan nagy a hajtás, hogy nem beszélgetnek munkahelyen.
#4-es Az indiánok is ázsiai nép hiszen a Bering-szoroson át jöttek be Amerikába. #1-es leírta a lényeget. Náluk hiányzik az ALDH, ami segíti az alkohol lebomlását, de vannak fokozatok. A nők fokozottabban érzékenyek. Az európaiak kis %-ánál is van alkoholérzékenység, mivel a népesség egy része szintén ázsiai eredetű. A tejnél ugyanez van. Sok ember a gyerekkorát kivéve később már nem tudja meginni a tejet, mert szarul lesz tőle. Az angolszász népeknél ez lényegesen ritkább.
Népcsoportok és az az ALDH-I-hiány gyakorisága (%-ban)
Japánok 44%
Dél-koreaiak 27%
Vietnamiak 53%
Filippínók 13%
Indonéziaiak 39%
Thaiföldiek 8%
Han-Kínaiak 45%
Zhuang-Kínaiak 25%
Mandzsu-Kínaiak 25%
Mongolok 30%
Shuarák (Ecuador) 42%
Atacamenók (Chile) 43%
Mapuchók (Chile) 41%
Sziúk 5%
Az enzimprobléma igaz, de azt is érteni kell hozzá, hogy a töményszesz szinte *minden* kultúrában katasztrófát okozott, amikor először lett igazán népszerű: pl. mikor a borivó Magyarországon a 19. században megjelent a filléres krumpliszesz, akkor a vidéki lakosság több generáción át matt alkoholista lett, ez vezetett végül a tanácsköztársaság rövid szesztilalmához is. (Franciaországban ugyanez, ott az alkoholizmus bűnbakjaként tiltották be az abszintot. Angliában szintén ez a jelenség volt a "ginőrület", kicsit korábban.) Amikor egy nép először találkozik olcsó töménnyel, az olyan, mint amikor ma egy-egy 14 éves beszabadul az első házibulijába és azt se tudja a vodkáról, hogy üvegből vagy bögréből vedelje.
Namost az indiánok még erjesztett italokat se ittak komolyabb mennyiségben, erre elárasztották őket olcsó rummal, és ezzel borítékolva is volt a katasztrófa. Főleg ugye az enzimproblémájukkal kombinálva.
A mai indián közösségbekben pedig ugyanúgy a lecsúszott, kilátástalan társadalmi helyzetük miatt probléma az alkohol, mint bárhol máshol a „legalsó rétegeknek”.
Az alkohol lebontásban alapvetően két enzim játszik szerepet, az ADH (alkohol dehidrogenáz), ami az alkoholt (etanolt) aldehiddé (acetaldehiddé) alakítja, és az ALDH (aldehid dehidrogenáz), ami az acetaldehidet alakítja ecetsavvá. (Az ecetsav CoA-hoz kapcsolódva be tud lépni a citrátkörbe és ott lebomlik.) A képződő actaldehid normál esetben gyorsan tovább alakul, de kis mennyiségben jelen lesz a szervezetben, részben ez okozza a másnaposság tüneteit.
A nem/gyengén működő ALDH enzim és normálisan működő ADH enzim esetén acetlaldehid halmozódik fel a szervezetben, ami annyira nem kellemes. Az ilyen hatást okozó mutációt hordozó személyeknél sokkal súlyosabb egészségügyi hatásai vannak az alkohol fogyasztásnak. Ugyanakkor éppen a kellemetlen mellékhatások miatt az ilyen mutációt hordozó személyeknél ritkább az alkoholizmus.
Közben az ADH normálisnál gyengébb működése nagyobb érzékenységet eredményez az alkoholra (hiszen lassabban bomlik le).
Egy érdekes összefoglaló az alkohol lebontásról (angol):
Egyébként miközben keresgettem adatokat a válaszhoz, csodálkozva láttam, hogy a japánok mennyi töményet isznak(biztos finom az a szaké :D):
forrás:
#4: Az iszlám előtt a Közel-Keleten és Afrikában is komoly bor/sörtermelés(és fogyasztás) zajlott. Ha jól tudom az első sőrkészítésre utaló leleteket Etiópia-Szudán-Egyiptom területein találták(kB. 8-10.000 éve!), és a piramis építőket is jócskán ellátták sörrel a feljegyzések szerint.
Persze a muszlim vallás alkohol tilalma javarészt felszámolta az ottani ivászati kultúrát. Előtte viszont Afrika és a Közel-Kelet népeinek jópár ezer éve volt, hogy kifejlesszenek hozzánk hasonló alkohol tűrési képességet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!