Mennyivel másabb az Y generáció életében az okostelefon, mint Z életében?
Szerintem semmiben. Az y generáció a számítógépekbe született bele, az x pedig az okostelefonokba, az okostelefonok pedig lényegüket tekintve zsebben elférő számítógépek, amikkel mellesleg lehet telefonálni is. Már régen nem a telefonálás meg az SMS írás a fő funkciója egy mobiltelefonnak.
A teljesen felesleges másabb vitához hozzászólva: ez egy létező, széles körben használt szó. Egészen konkrétan egy melléknév, azkat pedig lehet fokozni a magyarban. Te is érted, hogy mit jelent, tehát mindenképpen a magyar nyelv részét képezi, akkor is ha nem szeretnéd ezt.
Kicsit furcsa a kérdés megfogalmazása, de ettől még a szó létezik.
42 évesen, azaz X generációsként és szoftvermérnökként nekem igen más meglátásom van. Én úgy látom, hogy az Y és Z generáció pontosan ugyanolyan tök hülye a számítógépekhez, mint a nagyapám generációja, akiknek még nem volt ilyesmijük.
Hányszor látom, hogy egy büszke apuka vagy anyuka ragyogva, bepárásodott szemekkel nézi a két-hároméves csemetéjét, amint az iPhone-t baxtatja, és nem mulasztja el elcsukló hangon megjegyezni, hogy hát igen, az ő kicsikéje milyen különleges tehetség, hogy így kezeli azt a drága gépet, "ő már beleszületett", majd mentegetőzve hozzáteszi, hogy ő már "túl öreg az ilyesmihez". Ilyenkor ránézek, megkérdezem, hány éves, és húsztól harmincötig kapok választ.
Bakker, a számítógép negyven éve hétköznapi dolog! Nekem is volt gyerekkoromban. Igaz, akkor még nem volt gügyékre tervezett, elronthatatlan tapiképernyő, hanem programot kellett írni a Commodore 64-esbe, parancsokat beírni, tudni, mi hogy működik. De volt. És a mi szüleink pontosan ugyanígy sápítoztak, mint a mai apukák-anyukák, hogy nahát, ez a gyerek már beleszületett a modern időkbe, de hát sajnos ők már öregek ehhez...
Harminc-negyven évvel később ugyanezt kell hallgatnom! Ugyanolyan sík hülye mindenki az egészhez, azt leszámítva, hogy lassan több számítógépe van, mint gyerekkoromban a NASA-nak. Okostelefon, konzol, laptop, tablet, Alexa, okostévé, okosautó, minden szar van, de hogy hogy működik, mi a fene az? Hát, azt nem tudjuk. Valami mágia. Hát, majd a gyerek érti, ő már ebben nő fel. Anyádat, te is ebben nőttél fel, hova figyeltél?!
Elég ha szétnézel itt a gyk-n, de felmehetsz a Quorára is, hogy lásd, hogy ezeknek a fiatal generációknak még az olyan egyszerű dolgok is gondot okoznak, mint a Google használata. Inkább idejön kérdezni. Neki mondják meg. Komolyan, a Google nem olyan bonyolult, egy darab kiqrt szövegmező, beírod a kínodat, Enter, és kész! Akkor is megtalálja, ha helyesen írni sem tudsz, nem kell semmit érteni hozzá! Wikipedia, eBay, Amazon, ezek is ismeretlen fogalmak. Nyugaton is. Kanadában élek, ott is olyan szinten seggek a technikához, hogy csak úgy süvít.
Szerintetek miért van egyre nagyobb hiány programozóból? (Aki leinformatikusoz, rögtön szájbarúgom!) Az ember azt hinné, minél gyakoribb egy technikai vívmány, annál többen foglalkoznak vele. Ott, ahol komoly autóipar van, sokan mennek autószerelőnek. Számítógép viszont hiába van már szó szerint a seggünkben is (okoslázmérő megvolt?) akkor sem ért hozzá senki.
Mire volt jó ez a nagy okostelefonozás? Elhülyíteni mindenkit. Azt hittük, ha mindenkinek ott lesz a zsebében az instant hozzáférés a világ szinte minden tudományához (az én gyerekkoromban ez még egy sci-fiben is meredek lett volna!) akkor majd nem lesznek olyan hülyék az emberek. Eredmény? Elkezdték egymásnak terjeszteni a baromságokat, hogy az oltás autizmust okoz, holdraszállás nem volt, holokauszt pláne nem, ellenben ha női ruhát vesz egy férfi, akkor "transzgender" lesz.
Az okostelefon és általában a számítástechnikai analfabétizmus nagyobb kárt okozott az egyetemes kultúrában, mint az alexandriai könyvtár felégetése. Amit a zsebedben cipelsz, húsz éve még szuperszámítógép lett volna, erre mire használod? Macskás képek meg csücsörítős szelfik küldözgetésére, és néha bámulod, mint a tévét. Maradt volna a sok hülye úgy, ahogy volt, akkor nem lenne gond. Hát ez a szerepe az okostelefonnak az Y generáció életében, a Z-nek meg pláne.
Btw. én is szoftverfejlesztő vagyok (engem lehet informatikusozni is, megengedem), de nem értek egyet. Tele vannak az utak autókkal egy évszázada. Te mennyire értesz hozzájuk? Én töredelmesen bevallom, hogy semennyire. Hajtom őket, de hogy mitől mennek? Nem tudom és őszintén megvallva nem is érdekel.
Így vannak ezzel az emberek az okostelefonokkal meg a számítógépekkel is. Mit akarnak az emberek? Kommunikálni másokkal, lehetőleg "ingyen". Mit csinál? Letölt egy közösségi média alkalmazást, aztán nyomkodja és jó napot. Mit akarnak még? Híreket olvasni, nosza, letölt egy böngészőt vagy egy erre dedikált appot, aztán kész. Mit szeretne még? Vicces videókat nézni, hát akkor tessék, itt egy olyan app. Érdekel, hogy mikor jön a buszod? Nesze, itt egy másik. Mi a frinc-francot érdekelje őt, hogy az amit nyomkod az natív alkalmazás-e, vagy egy alkalmazásba burkolt weboldal. Hol nem sz..rja le, hogy hány szálat képes használni az alkalmazás, hogy mennyi memóriát foglal. Az okostelefon egy tömegeknek szánt szórakoztató elektronikai cikk.
A googles példádat meg nem is értem. Nyilvánvalóan nem találsz mindenre megoldást vagy választ ott, ellenben megtalálod vele a gyakorit meg a Quorát ;). Attól mert tizen valamennyi millió magyar anyanyelvű emberből van pár ezer, aki hülyeségeket kérdez a gyakorin, én még nem írnám le az okostelefonokat.
Annyival más, mint amennyivel másra használják. Nyilván az életkortól - és érettségtől(!) - is függ.
Ha jól vettem ki, akkor az Y generáció: "Ennek a nemzedéknek a születését (a legkorábbi ill. legkésőbbi időpontot nézve) az 1970-es évek vége, és a 2000-es évek eleje közé teszik." Azaz 18-38 évesek tartoznak ide?
A Z generáció tagjai jellemzően 1995 és 2010 között születtek. Vagyis a 8-23 évesek?
Na, ja. Legyen úgy...
Például:
Vagy:
Vagy:
Tíz percig sem tartott - nekem a baby boom generáció (másként mondva húgyszagú vénség) tagjának - összekaparnom mindezt a Google-lel. :)
dellfil
#4: Egyvalami nem változott az alexandriai könyvtár leégése óta: a rákövetkező generációk elkorcsosulása miatti örökös ajvékolás :)
Annyi különbséggel, hogy természetesen ahogy írod a mi X-generációnk egy egyszeri kivétel volt: az előttünk levők is hülyék, az utánunk jövők is, csak mi vagyunk kva okosak! Meg szépek is persze, és jó zenéket hallgatunk. Nem is tudom hol tartana a világ nélkülünk.
#4 és #5-nek egyszerre van igaza, bármennyire ellentétesnek is tűnik a véleményük.
Hetvenéves szüleimnek az okostelefon már kezelhetetlen, a pc még elég jól, de ott is bezavarja őket, hogy ha akarok valamit csinálni, nem a megfelelő gombot kell keresni, amit megnyom és kész, hanem a tervezett célom úgymond belső fogalmazása szerint kell alkalmazást, majd abban menüpontot választani, mert egy teniszpályán nem férne el annyi célfeladat gomb, amire képes a gép és az internet.
De érdekes módon ők simán ki tudnak guglizni bármit, ami egy átlag mai tizenévesnek mission impossible.
A számítástechnika, a júzer intefészek pontosan oylan irányba fejlődnek, mint amilyen irányban "romlik" a felhasználók abilitása a kívánt cél elérésére.
A felhő-asszisztensek egy bemondott kérdést elemeznek és megteszik helyetted azt a keresést, appvégrehajtást, amit amúgy neked kéne úgymond megtervezni és végrehajtani.
A felhasználóbarát kifejezés ma azt jelenti, hogy a totál laikus, nulla számítástechnikai ismerettel tudja elérni, amit akar.
A legújabb generáció ezen a téren nagyobb asszisztériát igényel, mint amire a mai MI-k képesek.
Persze tisztelet a kivételnek, de a többség a saját okostelóját sem képes 10%-nál mélyebben kihasználni.
Már a testreszabás sem megy.
10-ből 8 android használónak fingja nincs, mi a google fiók jelszava, telefonváltáskor szenved a telefonkönyv, appok, oldalregek újrarakásával stb.
Telefoncserénél új FB fiókot csinálnak, mert nem érik el a régit az új eszközről.
A mai technika egyre szélesebb körű lehetőségeket ad a kezünkbe, amiket egyre szűkebb kör képes valóban kihasználni, kivéve esetleg a javuló szelfikamerákat.
#4: Teljesen egyetértek!
Én 36 vagyok és csak lesek ki a fejemből, hogy mennyire sík hülyék az emberek. Az okostelefonon a szájukban van, hogy mit kell csinálni, sokszor a telefon "kitalálja helyettük", mit akarnak, de mégsem boldogulnak. Nekünk még anno C64-en meg kellett tanulni a parancsokat ahhoz is, hogy egy játékot betöltsünk és elindítsunk.
És nem is ez a baj, de nem veszik a fáradtságot sem, hogy megtanulják használni. Olyan dolgokat kérdeznek, amiket fél perc alatt ki lehet deríteni egy Google kereséssel. Ja, és a helyesírás. Lassan egy teljesen különálló "újmagyar" nyelvet kezdenek el beszélni...
Amikor én anno megkaptam a C64-et (9 évesen) a játékok mellett a BASIC-et kezdtem el tanulgatni.
Mikor az első PC-met megkaptam, 2 hónap múlva már karácsonyi üdvözlő programot írtam Pascalban.
A mostani (de)generáció meg ahhoz is hülye sokszor, hogy egy next-next-next-fininsh nehézségű programtelepítést elvégezzen.
A 4 éves unokahúgom kezébe is odaadják az okostelefont és olyan könnyeddséggel játszik rajta, ahogy én se tudnék, de ettől nem fogja megtanulni használni. Még jó, hogy nekem nem lesz gyerekem. Ezek közé nem akarok gyereket csinálni, hogy csak szenvedjen a sok hülyétől.
#5: Érdekes az autós párhuzam, de gondolj bele: nem értesz az autókhoz, nem tudod pontosan hogyan működik a motor, de tudod, hogy kell tankolni, hova kell tölteni az olajat vagy az ablakmosót, tudod, hogy mi a különbség a motor és a sebességváltó közt, tudsz kereket cserélni és azért fel tudod ismerni az alapvetőbb hibajelenségeket (pl. ha jobbra húz a kocsi, akkor a futómű vagy az abroncs hibájára fogsz gyanakodni, nem pedig a kipufogóéra).
Ezzel szemben az átlag ember nem ért az okostelefonhoz, vagy a számítógéphez. Nyomkodja, de nem tudja, hol van benne a SIM kártya, nem érte a különbséget a tárhely és a RAM között, nem tudna szoftvert frissíteni még akkor se, ha csak annyi, hogy megnyom egy "letölt és telepít" gombot. Nem érti, mi is az operációs rendszer, és amikor kiírja neki, hogy "a dokumentum nem megfelelő formátumú", akkor elkezdik keresgélni az email beállításokat (mert emailben jött a doksi) ahelyett, hogy magát a doksit próbálnák más programmal megnyitni, vagy megnéznék, hogy nem sérült-e.
"A mai technika egyre szélesebb körű lehetőségeket ad a kezünkbe, amiket egyre szűkebb kör képes valóban kihasználni, kivéve esetleg a javuló szelfikamerákat."
Igen, régen okos emberek ültek buta terminálok előtt, most meg buta emberek szaladgálnak zsebükben okostelefonnal.
Akinek a 80-as 90-es években számítógépe volt, az javarészt értett is hozzá valamennyire. Ma viszont olyan olcsók a gépek és a telefonok, hogy boldog-boldogtalannak van és a legalapvetőbb funkciók is kihívást jelentenek nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!