Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A románok valóban a rómaiak...

A románok valóban a rómaiak leszármazottai?

Figyelt kérdés
2019. ápr. 10. 09:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
79%
egyáltalán nem azok
2019. ápr. 10. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Wadmalac ***** válasza:
87%

A déko-román nacionalista irányzat a mai napig védi zet a nézetet, illetve a dák ősök elrómaiasodását.

De ebben még sok román történész sem hisz.


A valóság az illír eredet lehet, a latinosodás igaz.

Csak albán-macedón területi a származás.


A nagy román-francia ősi rokonság is sántít.

A vlach (román) és a blach (kelet-frank) név nem azonos eredetű. Bár a két nép közt éppenséggel kapcsolat lehetett, lévén mindkettő élt a balkánon.

2019. ápr. 10. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
89%
Valóban. És ez a többi közép-kelet európai népre is igaz. Aktuálpolitikai célból kitalált/felfrissített régi legendák történelmi tényként történő interpretálásai ezek. A lengyel nemesség pl. szarmata ősöket vízionált magának. Mi meg ugye hunokat.
2019. ápr. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
53%

Ami azt illeti Dáciában voltak időnként római légiók és ismerve a katonaság mindenkori mentalitását, bizton elismerhetjük, hogy valószínűleg jó pár gyermeket nemzettek, azt ellenben bárhogy nem csípem a románokat, aligha lehet feltételezni, hogy minden dákot, az összeset felszarvazták volna.

Ez a csekély római vérvonal meg bizonyára felszívódott, nyomtalanul eltűnt napjainkra.

2019. ápr. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:
83%

Gondolom 150 év alatt nálunk a törökök sem csak a rezet b....


De ettől még nem vagyunk török leszármazottak. :D

2019. ápr. 10. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

5


Ott a pont...max valamennyi török gén bekerült a magyar népbe ezáltal de ennyi idő alatt nem lehet egy népet beolvasztani, főleg ha az arány 10-90%. Mert úgy ekkora lehetett az arány a római katonák és helybéli többségi lakosság között. Hacsak nem adták fel önszántukból nyelvüket, kultúrájukat, neveiket és mindent ami dák volt nehezen elképzelhető, hogy a mai Románia területén latinizalódtak. Meg amúgy is csak a mai Románia 1/3-át foglalták el a rómaiak, rengeteg szabad dák maradt akik tovább vihették volna a kultúrát, nyelvet. De Közép-Európa azokban az időkben nem volt épp alkalmas arra, hogy itt egy nép hosszabb távon letelepedjen és megmaradjon, hogy a népvándorlás folyamatos volt, különböző népek írtották, kergették egymást.

2019. ápr. 10. 15:31
 7/13 anonim ***** válasza:
85%
Ezeket az eredet történeteket nem kell komolyan venni. Amikor bedurrantották errefelé a nacionalizmust a 19. század elején mindenki próbálta magát valami sikeres régi birodalomtól származtatni mert azzal nem igen lehetett az embereket összefogni hogy ti jász,kun, szász, szerb, horvát, szlovén, osztrák, ruszin, román emberek vagytok de fogjunk össze, hanem azt kellett nekik mondani hogy te magyar vagy tanuljál magyarul és add a pénzed a magukat szintén magyarnak tartó nemeseknek mert akkor magyar hon felemelkedik mint régen és neked milyen jó lesz. És mindenhol ez ment.
2019. ápr. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
87%

Van itt egy nagy félreértés, az, hogy a románok a mai lakóhelyükre (közte Erdélybe is) csak a 13. században KEZDTEK beszivárogni.


Itt úgy írtok róluk, mintha a dákok leszármazottjai lennének, holott ennek semmilyen alapja nincsen.


Ahogy írtátok, 150 év kevés arra, hogy a rómaiak romanizáljanak egy népet. Így Daciaban nem beszélhetünk romanizációról, főleg annak a tükrében, hogy az itt állomásozó római légiók legénysége a birodalom keleti feléből jött, egyiptomi, kis-ázsiai stb. volt, azaz nem a latin volt az anyanyelve. A másik, hogy Dacia soha nem volt olyan értelemben vett provincia, mint pl. Pannonia vagy Gallia, úgy értve, hogy nem hoztak ide latin telepeseket, nem alkottak kolóniákat. Inkább úgy kell elképzelni, hogy a nemefém bányák környékén és a hozzájuk vezető útvonalak mentén telepítették a katonaságot. Így Dacia provinciában a romanizációról szó sem lehet. Ez már önmagában is egy bizonyíték arra, hogy nem lehetnek a románok ősei, hiszen a románok újlatin nyelvet beszélnek...


A kérdés az, hogy Erdélyben van-e nyoma annak, hogy a római uralom után itt újlatin nyelvet beszélő népcsoport élt? Tudunk hunokról, gepidákról, longobárdokról, avarokról, de a településnevek, az írott források stb. egyáltalán nem utalnak semmilyen újlatin nyelvet beszélő népre. Az első forrás, ami említi a vlachokat, az a 13. századból való, amikor annak a fejlében kérték, hogy a magyar király beengedje őket a Magyar Királyság területére (Erdélybe), hogy cserébe katonákat állítanak a magyar király részére, ha az hívja őket. Azaz innentől kezdve beszélünk román népességről Magyarország területén.


A románok balkáni nép, illetve nem egy egységes nép, hanem a megmaradt kis létszámú, romanizált balkáni népcsoportokból alakult ki. Ezek a romanizált népcsoportok a mai Albánia környékén éltek, és a 12. században innen kezdtek északra vándorolni, amit egyébként a különböző bizánci stb. források is alátámasztanak.


A Római Birodalom idején a Balkánon valóban végbement a romanizáció, ugyanis ezen a területen elég sok latin colonia volt, illetve sokáig volt a Birodalom szerves része. Ezért ha a mai, újlatin román nép genezisét akarjuk keresni, akkor minden arra utal, hogy ezt a Balkánon kell keresni, és nem Dacia provinciában, azaz Erdélyben. Egyébként azok a román történészek, akik szkeptikusak a dáko-román elmélettel kapcsolatban, tisztában vannak ezzel, csak ez, amit leírtam, annyira sérti a román politika által kreált ideológiai népi-eredetet, hogy ennek érdekében hajlandóak a tudományosságot is feláldozni.

2019. ápr. 10. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Alex Fly ***** válasza:
83%
Mint tudjukb Rómát Romulus és Remus alapította. Az ő testvérük volt Romanusb a románok őse. Csakhogy amikor az anyafarkas szoptatta őket, akkor Romanusnak már nem maradt csecsb így ő kénytelen volt a kan farkasból szopni. Ezért is nevezik magukat dákó-románnak...
2019. ápr. 11. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Emery1 válasza:
55%

Az utolsó (Alex Fly) válasz egészen kitűnő. Hasonló az enyém is. Ha már a "dákó-román" elméletnél tartunk, az én véleményem szerint az erdélyi román kontinuitás csak úgy lehetséges, hogy románok a dák kecskék és a római katonák (dákóinak) utódai.


Komolyra fordítva a szót: ma is él egy magát arománnak (aromunnak) nevező népesség - létszámukat néhány tízezerre becsülik - a mai albán-koszovói határvidéken, akiknek nyelve majdnem tökéletesen azonos még a mai román köznyelvvel is.... nyilván nem ők vándoroltak oda Kolozsvár tágabb környékéről.

2019. ápr. 11. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!