Ha lenne egy magyar ember, aki a honfoglalás óta élne, akkor összesen hányszor mondhatta volna, hogy "a háborút elvesztettük"?
Nyilván attól függ, mi az amit már háborúnak titulálsz, de egyébként általánosságban itt gyönyörűen megtalálod az összeset:
Nem számolom össze pontosan, olyan 30+ körül lehet a válasz.
Teljes mértékben egyetértek az első válaszadóval (a kérdés értelmezésében – avagy „Hány háborút vesztettek a magyarok a Honfoglalás óta összesen?” – és a válasz megtalálásának módjában is), de ha már ilyen szép hosszú, többszörösen összetett mondatot írt a kérdező, akkor nekem muszály idetrollkodni, hogy:
Feltéve, hogy emberünknek ez a munkája (mármint azt mondogatni, hogy „a háborút elvesztettük”), akkor heti 40 órával, évi 21 szabadnappal számolva mintegy 5,2 milliárdszor mondhatta el szép komótosan (40 mondat/perc), hogy „A háborút elvesztettük.”
Összehasonlításképpen, minden idők legnagyobb lottónyereménye Magyarországon eddig 5,092 milliárd forint volt (már amennyire ez a két mennyiség összehasonlítható, de azért jól hangzik).
Jajj ne butáskodjatok már a mafla helyesírással, mik vagytok ti, politikusok?
A háborúk elvesztése sem egyértelmű, mert hiszen ha valaki megnyeri a békét, akkor maguk a hadműveletek akár el is vesztődhetnek, jól példázza ezt a harmadik francia vallásháború, amikor a hugenotta sereg Coligny admirálissal az élen sorra elvesztett minden csatát, elsősorban a kisebb létszám és talán a gyengébb fegyverzet miatt is, de végül megnyerték a háborút, abban az értelemben, hogy a katolikus királyi haderő teljesen kimerült, ráadásul a hatalmas költségek pénzügyi válságot okoztak, így kénytelenek voltak olyan békét kötni, ami talán akkor sem lett volna lehetséges, ha fordítva történtek volna a győzelmek, vagy vereségek.
Ilyesmi lehet nálunk mondjuk a kiegyezés, ami biztosan nem jött volna létre a szabadságharc előzménye nélkül és attól függetlenül, hogy az elbukott, hatással volt a kapcsolatokra és a kiegyezés után olyan konszolidálódás vette kezdetét, amelyből a Monarchia minden részvevője profitált.
Gyakran pont a győztes háborúk okoznak egy nagyfokú lemaradást a világ eseményeitől, a vereséget szenvedett fél le tud számolni múltjával, új folyamatok indulhatnak be és a vereség áldással járhat a jövőre nézve, vagyis korántsem egyértelmű, mi a vereség, mi a győzelem, vagy nyereség, ami a történelem lapjain szerepel.
#6
A hozzászólásod a k kutyapárt szlogenjére emlékeztet.
"Minél rosszabb, annál jobb."
Nem erről van szó, de most képzeld el, ha a németek megnyerik a 2.világháborút, akkor biztosan nem éltek volna úgy utána, mint ahogy az a vereség után történt, most ugye a nyugati felére gondolok, Nszk-ra.
Az oroszok meg jó pár évtizedig küszködtek, amíg megszabadultak a kommunizmustól, mert rájuk lehet mondani, hogy győzelmet szenvedtek, hiszen Sztálin a nyakukon maradt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!