A szótagolás miért alakult ki? Mi értelme van tulajdonképpen?
A régi könyvek borít
óin (és más dokument
umokon) látni, hogy í
rtak, ameddig fért a
sorba, aztán kezdt
ek egy új sort, így ni.
Mi haszna volt, hogy
megszabták, hol leh
et elválasztani egy
adott szót?
ma 15:20-as: Olvasd már el a kérdést!!!!
Nem arról van szó, hogy a szavakat egyben hagyni, és íugy írni a szöveget, hanem ahogy a kérdés van: amikor elfogy a hely a sorban, akkor szó közepén abbahagyni az írást és a következö sorban folytani mindenféle szótagolás nélkül.
Vagy pl. így:
Nem arról van szó, hogy a szavak
at egyben hagyni, és íugy írni a
szöveget, hanem ahogy a kérdés v
an: amikor elfogy a hely a sorba
n, akkor szó közepén abbahagyni
az írást és a következö sorban fol
ytani mindenféle szótagolás nélkül.
Gondolom ilyesmire gondol a kérdező, pl. Kopernikusz egyik fő művének borítóján is a szerző nevét sikerült kettévágni.
Régen ennek valóban nem voltak különösebb szabályai, később a könnyebb olvashatóság miatt tagolták úgy a szavakat, hogy egyrészt kimondva ne okozzon nehézséget, másrészt a szó morfológiájához is legyen köze.
(Ezek a cikkek főleg az angol nyelvről szólnak, de ahogy az angolnak, a magyar írásbeliségnek is a latin volt a fő gyökere.)
Köszönöm a válaszokat. (Főleg azoknak, akik megértették a kérdést.)
Megnézegettem a linkeket és a magyar változatukat is, de igazából ezek csak a szótagolás technikájáról szólnak, nem a szükségességéről.
Mint remélhetőleg már egyértelmű, nem azzal van gondom, hogy miért írják egy szó egyik részét egy sorba, másik részét más sorba, hanem azzal, hogy miért van megszabva, hogy pontosan hol kell elválasztani. Miért nem lehet addig írni, ameddig a sor tart.
A kiejtésnek ehhez semmi köze, mert ha felolvas az ember egy szöveget, akkor a szeme mindig néhány szóval előbbre jár, mint a szája. Nem szoktunk megállni soha a sor végén, tehát nem az van, hogy kiejtjük: "te", aztán megkeressük a következő sorban, hogy "hén", és csak akkor ejtjük. Hanem folyamatosan olvassuk, tehát az égvilágon semmi haszna nincs, hogy pont ott választjuk el, amikor még a "h" is beférne az első sorba.
Az egyik linken írnak a szótagírásról, pl. suméreknél. De a latin alapú írás nem ilyen, vagyis itt megint csak nincs jelentősége, hogy hol választunk.
Én írtam az előzőt, csak nem a saját nickemmel.
Nem voltam itthon tegnap, most meg automatikusan írtam a még tegnap hajnalban általam megnyitott oldalon.
Èn családfa kutatással foglalkozom egy ideje és rettenö nehéz olyan oldalakat olvasni, ahol rublikákba írják a neveket, egyes papok szótagolás, rendes elválasztás nélkül. A papír besárgult, az írás valamennyire kifakult, a toll vastagabban írt, a kézírás nem jól olvasható - ez önmagában is nehezití a keresést, de amikor a neveket addig írják a helyre, ameddig belefér, és kinönnek ilyenek, hogy ancisca - mert a Fr az elösö sor végén van elmodódva, vagy Xt-re végzödik az egyik sor és valami elmosódott ina, stof vagy hasonló van a következöben, az nagyon nehézzé teszi a keresést. A két házasulandó neve közé még sokszor az et szót is beírják, de a szóközököet is kihagyják, ahogy az elválasztó jeleket is, és ha még a szótagolás sincs betartva, akkor alig megoldható a nevek felismerése.
Ahol a neveket rendesen írta a pap, egy-egy nevet egyben vagy szabályosan elválasztva, ott sokkal jobban fel lehet ismerni, hogy mi van ott, illetve fele-harmada idöbe telik egy-egy oldal végignézése.
Köszönöm neked is a választ.
Akkor neked a szóközök kihagyása, elmosódott vagy egyéb okból olvashatatlan írás a fő problémád.
Az elhiszem, hogy a nem szokványos, nem mai szótagolás szerinti elválasztás is gond, de szerintem csak azért, mert a szótagoláson szocializálódtál, ehhez vagy hozzászokva, automatikusan e szerint keresel. De ha nem lenne ráállva a szemed, akkor ez nem zavarna. Úgy gondolom legalábbis.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!