Heidegger-Lét és idő című könyvéről vélemények?
Hallottam jókat róla, szerintetek megéri elolvasni?
Mennyire nehéz/nehezen emészthető?
Én nekiugrottam, de egy két oldal után abbahagytam. Persze rohadtul nehéz olvasmány, de nem csak ezért hagytam abba,hanem azért, mert kezdett kialakulni bennem egy szörnyű gyanú ahogy olvastam. Persze nyilvál alaptalanul, mert azert biztosan többről van szó, mint ami bennem felmerült. Az ui., hogy nem azért gondol ez a faxi ilyeneket, mert német nyelven gondolkodik? Ha tudsz valamennyire németül, akkor érted meg mire gondolok. Az “ist” és az “es gibt” kifejezések különbségét boncolgatta, és ebből meredek, messzemenő következtetéseket kezdett levonni, miközben én meg azt gondoltam, hogy ez a német nyelvnek csak egy véletlen, esetleges sajátossága.
Nyilván tévedek a rossz véleményalkotásommal, hiszen a Lét és idő marhára híres mű, a Heidegger meg nagy filozófus.
Nem egy konnyen ertheto mu, az olvaso szamara sok fogalom meg a vegen sem egeszen tisztazott. Bar az igaz, hogy a nyelv szavaibol indul ki, ahogyan elottem mar irtak, de nem merul ki holmi szavak vizsgalataban es ertelmezeseben. Legfontosabb dolog amire ravilagit - az en szemszogembol - az az, hogy a tudomanyos megismerest, ahol a szubjektum egy objektumot megismer, a maga helyere teszi, amely nem mas, mint egy letmodja az embernek, a tobbi letmodok kozott. Nem all a tobbi letmodok folott, nem itelhetjuk meg a tobbi letmodokat a tudomanyos megismeres szemuvegen keresztul. Es itt jon a kepbe a vilagbanvalolet fogalma, amely azt hivatott kifejezni, hogy a dolgokkal mar azelott megtanulunk banni mielott a tudomanyos megismeresunk targyava tennenk. Sot tovabb megy ezzel, es azt mondja, hogy epp akkor tudunk jol banni egy targgyal ( pl kalapaccsal beutni a szeget ) ha nem a megismeres targyaken tekintunk ra, hanem egyszeruen csak hasznaljuk. A dolgok hasznalata sokkal eredendobb, mont a tudomanyos megismeres.
Nagyvonalakban annyit mondanek rola, hogy felhivja a figyelmet, hogy a hetkoznapi letmod ( egy targgyal csak egyszeruen banni, hasznalni azt, anelkul hogy a platoni ertelembe vett letet ertenenk tudomanyosan ) sokkal eredendonn, azaz elemibb szinteken hozzatartozik az emberhez, mint a tudomanyos megismeres.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!