Nemzet szocializmus = nacionalizmus? (töri guruk ide! )
Sziasztok ma első töri óránkon ismételtünk nagy távlatokban.
A francia forradalom által megjelent 4 uj ideológia,eszmerendszernél összeszólalkoztam kicsit a történelem tanárommal és szeretném tisztázni a dolgot.
Szóval fel kellett sorolni az akkor megjelent uj ideológiákat (szocializmus , nacionalizmus ,liberalizmus, konzervatizmus )
Én a nacionalizmus helyett nemzet szocializmust mondtam mert én úgy hittem hogy a nemzet szocializmus magába foglalja a nacionalizmust a tanárnő szerint pedig nem .
Most akkor pontosan hogy van mindenképp utána nézek mert szeretem a történelmet de azért felteszem itt is a kérdést.(+ a szocializmust akkor nem kommunizmusként nevezték meg ? marx a kommunizmust hírdette tudtom szerint és a szocializmus megnevezés később lenin által híresült el mint az "ösvény a kommunizmus felé")
válaszokat előre is köszönöm remélem nem írtam nagy hülyeségeket de ha igen akkor legalább tanulok belőle :)
A nacionalizmus azt jelenti, hogy valaki szereti a nemzetét, hazáját és annak sikereit, előrejutását szeretné. A nemzeti szocializmust főleg Hitlerrel említik egy lapon. Ez egy felsőbbrendűséget hirdető ideológia, a legtöbb népet lenézi, esetleg elpusztítani akarja (lásd; rokonnépek, szolganépek, kiirtandó népek). A kettő nem szinonímája egymásnak.
A szocializmus azt nagyvonalakban azt takarja, hogy úgy tartották, a történelemet az osztályharcok alakítják, a gazdagok harca a szegény munkásokkal, ezt pedig visszavezették a régi korokra. A munkásréteg (proletariátus) és a burzsoázia (gazdagok) között próbálták a társadalmi és vagyonbeli különbséget kiegyenlíteni. Ezért kitalálták, hogy mindenki ugyanannyit keressen (az orvos, a tűzoltó, az ügyvéd), mindenkinek be kell adnia a közösbe, elveszik a magántulajdont (államosítás) és ha ezt maradéktalanul megtették, akkor jöhet a kommunizmus. Úgy tervezték, hogy ezt a vagyon majd egyenlően szétosztják, így mindenkinek ugyanannyi lesz.
Bocsássatok meg, ha valamit nem jól mondtam! Elvégre nem vagyok történelemtudós, csak egy sima lány, akit érdekel a töri. :D
A szocializmus egy gyűjtőfogalom, amiben megjelenik az utópista szocializmus, a marxizmus, az anarchizmus, a szociáldemokrácia, a keresztényszocializmus, stb...
Nem egyszerre fejlődött ki és nem mindenki pontosan ugyanazt érti alatta:
Úgy tudom, van más terminológia is, javaslom, hogy használd az iskolait, mert a tanár azt osztályozza. Ennek fő oka általában a tananyag leegyszerűsítése különböző szinteken, alsó, közép és felsőoktatásban más részletességgel kell mindent oktatni, így másképpen is csoportosíthatnak, de maguknak az eszmerendszereknek a kialakulása folytán is részben mást értettek egyes fogalmak alatt, mint később.
Gondolatébresztőnek feltétlenül olvasd ezt át, hiszen ez beszél a kezdetekről:
Az utópista szocializmus egyes gondolatai az ókortól léteznek, jellegzetes Thomas Moor Utópiájában.
Ezen felül persze a marxizmust, de tetszés szerint bármit, rábökve a linkekre.
Figyelmedbe ajánlom, hogy a 19. század végén, a 20. század elején olyan lendülete volt a szocialista eszméknek, hogy bátran kijelenthető, minden haladó gondolkodású ember szocialista volt, de ekkor jelentős zűrzavar uralkodott, az árnyalatok sokszor összemosódtak, illetve egy részük még ki sem fejlődött. Sok mindent másképpen értékeltek akkoriban, a változások is meglehetősen nagyok voltak időben és területileg is, nem volt teljesen egységes a fogalom, az utókornak kell valahogy rendet tenni és erre ez a legjobb megközelítés, bár lehetséges, hogy a korabeli szocialisták tiltakoznának egyes besorolások, fogalmak ellen, de nekünk átfogó képet kell alkotnunk az idő távlatából, figyelembe véve azt, hogy a különböző korokban mit akartak és mi lett belőle.
Nem lesz könnyű dolgod, ha ezt valóban meg akarod érteni.
A francia forradalomból eredő 19. századi nacionalizmusnak (aminek fő célja a nemzetállam, valamint a nyelvet, anyanyelvi oktatást, kultúrát fejlesztő intézményrendszer kialakítása, az etnikailag homogén állam kialakítása, a múlt ápolása stb.) ennek semmi köze nincsen a nemzetszocializmushoz, ami a 20. század eleji Németországban alakult ki.
A szocializmust ne úgy képzeld el, mint egy egységes eszmerendszert, a szocializmus inkább irányzatok összessége, amik közül az egyik (egy radikális fajtája) a marxizmus. Persze vannak közös elemei a szocialista irányzatoknak, a munkásság érdekeinek védelme, de az egyes irányzatokon belül nagyon eltérő különbségek vannak. Az utópisztikus szocializmus, a marxizmus, az anarchizmus, a szociáldemokrácia stb. között nagyon sok különbség van és sokszor ezek egymástól függetlenül alakultak ki, mégis a szocializmus kalapja alá vesszük őket, mert mindegyik a 19. századi vadkapitalizmusban tengődő munkásság problémáival és az ebből fakadó társadalmi feszültségekkel foglalkozott. Bár az is igaz, hogy magát a szocializmus kifejezést sokan sokféleképpen használják és értelmezik a történelemben, az általam leírt szocializmus szó mást jelent, mint amit Lenin használt vagy később akár Kádár...
A nemzeti szocializmus magába foglalja a nacionalizmust és a szocializmust. Habár a nemzetiszocializmusból ered a náci/nazi szó is (Nationalsozialismus), az már mást takar. Erről majd később.
A nacionalista (ma inkább jobboldalinak mondanánk) a nemzetet, hazát tartja elsőnek, a közösség támogatását viszont háttérbe helyezi. Ilyen lehet például a kultúra nemzeti értékekben történő támogatása, múzeumok, iskolák autópályák építése, azonban a támogatások, juttatások elhanyagolása. Valamint nemzeti ideológia erősítése. Lehetőleg minél több fontos ágazat állami kézben tartása.
A szocializmus (ma inkább baloldalinak mondanánk) pedig a "népre érzékeny", a közösségben gondolkodik, támogat (magasabb nyugdíj, családi pótlék, közösségi szervezés), a nemzeti értékek helyett inkább globális keretekben határozza meg magát. Még a privatizáció is idesorolható.
A nemzetiszocializmus pedig a fenti kettőt ötvözi, tehát támogatja a népet és védi a hazát. A hitleri nácizmus mindezt megtartva kiegészül a kirekesztés elvével, saját honpolgárait pozitívan, mindenki mást pedig negatívan diszkriminál. Érdekes adalék, hogy a 2010-től működő kormányzat is nép-nemzeti (szociális=nép) ideológiát követ - a kommunikációjuk szerint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!