A török hódoltság idején miért néptelenedtek el azok a területek is melyek nem határterületek voltak?
1.Amikor a törökök elfoglalták ezeket a területeket akkor népírtottak plusz a járványok és a rabszolgák elhurcolása már sokkal a terület elfoglalása előtt megkezdődött amikor még csak be-becsaptak az országba. Pl: Mátyás király alatt is egészen Nagyvárad környékéig az ország kellős közepéig eljutottak a fosztogatók mire Kinizsi Pál serege jól elverte őket.
2. A 15 éves háború áldásai.
3. A felszabadítás mellékhatásai.
4. A Rákóczi szabadságharcnak is velejárója volt a népességpusztulás.
Mindig az volt hogy mire regenerálódott volna a népesség jött egy új háború. A legtöbb embert nem is közvetlenül a törökök/Habsburg seregek gyilkolták meg hanem a járványok és éhezések. No meg pl:a krími tatár kedvenc hobbija is az ipari méretű rabszolgakereskedelem volt és érthető módon a maradék lakosság közül is páran elmenekültek Erdélybe/Királyi Magyarországra.
A Rákóczi-szabadságharc befejezésekor a Dunántúl északi és nyugati részein meg a Felvidéken élt a legszámottevőbb magyar lakosság ennél kevesebben éltek Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön,a Dél-Alföldön meg már alig-alig voltak.
Az okot a török birtokrendszerben kell keresni, ami a magyar településrendszert (így az egyes vidékek népességét is) jelentősen átformálta. Pl. az Alföldön a középkorban egyenletesen voltak elszórva a falvak. A török hódoltság idején viszont azt látjuk, hogy a falvak elnéptelenedtek, viszont egyes mezővárosok népessége megnőtt. Ennek az az oka, hogy a törököknél (most sarkítva) kétféle birtok volt: a tímárbirtok és a khász birtok. A tímárbirtok szolgálati birtok volt, amit a tisztségviselők, illetve a szpáhik kaptak a katonáskodásért cserébe. Ezeket a birtokokat ők szinte kisajtolták, kegyetlenül megadóztatták, így, aki tehette, elmenekült róla. A nagyobb mezővárosok pedig khász birtokok voltak, azaz a szultáné voltak, így azt senki nem merte bántani, aki török volt... Ezek a mezővárosok is adóztak egy évben egyszer, így a tímárbirtokról aki tehette, a khász birtokra szökött. Így a szórt falurendszer megszűnt, a mezővárosok pedig megnövekedtek.
Az igaz, hogy voltak hadjáratok, járványok is, viszont az elnéptelenedésnek ez volt az igazi oka.
Törököknek nem volt érdekük a megszerzett terület elnéptelenedése mert az semmilyen hasznot nem hozott. Adókból tartották fenn a birodalmat. Az ilyen hülyeségek hogy népirtottak, nagyon távol állnak a valóságtól. A Habsburgok sokkal inkább gyilkolták a magyar népességet de még a magyarok hajdúk is.
Az ok hogy Magyarország két birodalom határán volt, sajnos ez magával hordozta hogy háború esetén pusztult a népesség is.
A Habsburgok sem irtották a magyar népességet, nem értem, hogy ha belátod, hogy ezt a törököknél hülyeség így kijelenteni, akkor miért követed el ugyanezt a hülyeséget a Habsburgokkal kapcsolatban...
A magyar nép tényleg sokat szenvedett, és vidékek néptelenedtek el, falvak tűntek el stb., de nem szándékosan irtották őket, hanem ez a háború következménye. Azért tűnt el egyes vidékekről a lakosság, mert Magyarország hadszíntér volt. Azaz, ha a Habsburgok betörtek a Hódoltságba, fosztogatták a magyar lakosságot, ha a törökök törtek be a Királyi Magyarországra, ők is fosztogatták a lakosságot (és a hajdúk is stb.), mert ez a korabeli háborúk velejárója volt, máshol is ilyen dolgok történtek. Kifejezetten olyan célból a Habsburgok nem vezettek hadjáratot Magyarországra, hogy a magyar lakosságot irtsák... Nekik is kellett az adó, kellett egy hátország, ami védte Bécset, hülyék lettek volna gyengíteni. Ráadásul a hadsereg ellátása, felszerelése felemésztette a kincstárat időről-időre, semmi értelme nem lett volna arra hadsereget toborozni, kiüríteni a kincstárat, hogy a saját alattvalóikat irtsák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!