Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha a török hódoltság idején...

Ha a török hódoltság idején olyan könnyű volt bejutni a török táborba, mint Gárdonyi írja, akkor miért nem használták ki ezt jobban a magyarok?

Figyelt kérdés
Az Egri csillagok szerint Varsányi pl. gond nélkül az egyik bég szolgájává "nőtte ki magát". Akkor miért nem küldött Dobó vagy 10 ilyen kémet, akik mondjuk megmérgezték volna a bégeket (ugyanis Varsányi kávét főzött a bégnek, tehát meg is mérgezhette volna)? Vagy miért nem csináltak másfajta szabotázsakciókat, pl. robbantották fel éjszaka a puskaporos zsákokat?
2015. ápr. 6. 23:02
1 2
 1/11 vattacukor elefánt válasza:
Nem vagyok teljesen biztos benne, de szerintem az Egri csillagok egy szép irodalmi mű. A hangsúly nem a racionalitáson és a logikán van.
2015. ápr. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Szép irodalmi mű és szépirodalmi mű is egyben. De attól, hogy valami szépirodalom és nem szakirodalom, attól még nyugodtan lehet elvárás, hogy a valóságról szóljon. Az Egri csillagok nem fantasyregény, hanem történelmi mű, így lehetnek benne kitalált karakterek, de nem lehetnek benne, mondjuk, repülő szőnyegek. Gárdonyi egyébként történész volt és nagy hangsúlyt fektetett a történethűségre, így nem gondolom, hogy a török táborban kémkedés, meg a török tábor körülményei, ahogy leírja őket, az ő fantáziájának terméke lenne csupán.
2015. ápr. 7. 14:57
 3/11 anonim ***** válasza:

Igaza van az első válaszolónak. Ez egy szépirodalmi mű, ami igencsak messze van a valóságtól.


A török sereg volt a legerősebb abban az időben. Szerinted ők nem gondoltak erre? Biztos lehetsz abban hogy megvolt az eszközük arra hogy megakadályozzák idegen bejutását a táborba.

2015. ápr. 7. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Tekintve, hogy nagyszámú kisegítő személyzet kísérte a török sereget, magába a táborba valószínűleg tényleg nem volt nehéz. Ettől függetlenül a fontosabb létesítményeket (lőporraktár) természetesen ugyanúgy keményen őrizték.

Varsányi karaktere meg professzionális kém volt, ilyenek voltak mindkét félnél. Megmérgezhette volna a béget, de valószínűleg lett volna 10 másik ember, akit előléptethettek volna a helyére. Több értelme volt az információkat átjuttatni.

2015. ápr. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

"Igaza van az első válaszolónak. Ez egy szépirodalmi mű, ami igencsak messze van a valóságtól. "


Hagyjatok már a baromságaitokkal, Gárdonyi szerintetek a hasára csapott és egy gyerekmesét írt? Fogalmatok sincs, milyen alapos kutatás előzte meg a mű létrejöttét. Gárdonyi beutazta a törökországi levéltárakat, ehhez megtanult törökül, elment a Héttoronyba meg az összes helyszínre, ahol a regény játszódik, alapos történeti kutatásokat végzett, hogy a lehető leghűbben adja vissza az eseményeket. Ti meg egyszer elolvastátok ötödikes korotokban, alig emlékeztek rá, és azt hiszitek, ez egy sima gyerekmese, aminek a részleteit ő csak kitalálta. Ha nem értesz hozzá, minek írsz?

2015. ápr. 8. 13:47
 6/11 anonim ***** válasza:
Te vagy aki nem étresz hozzá kisgyerek, ez a kérdesedből is látszik. Nem azt irtuk hogy mese az egész, tartalmaz valós elemeket de akkor is csak egy irodalmi mü. Ha pontos választ akarsz kapni olvass utána hogy milyen volt a török sereg, hogyan épült fe stb. Nem lettek volna ők a legerősebbek ha bárki csak úgy besétálhatott volna a táborba.
2015. ápr. 8. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Az esetünkben lényegtelen hogy Gárdonyi milyen kutatómunkát végzett, és hogy egyébként történész volt-e. Az Egri Csillagok egy szépirodalmi mű, amely nem felel meg a történettudományos művek felé támasztott elvárásoknak (persze nem is akar). Egy nagyon jól körülhatárolható műfajba tartozik, történelmi regény. Ezért nem lehet hivatkozni rá egy történeti kérdésben, ahogy te tetted fentebb, mert ugyan lehetséges, hogy a citált részt (Varsányi kémkedése) egy az egyben átvéve, forrásokra építve, valós eseményeket leírva vett át, de efelől semmiféle biztosítékod nincs, Gárdonyitól sem.

Egyébként a 16. századi isztambuli diplomáciatörténet elég szépen fel van dolgozva, kémkedésekkel kapcsolatban keress rá Kerekes Dóra munkáira.

2015. ápr. 8. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 vattacukor elefánt válasza:

Elismerem, hogy gyatra a helyesírásom, de akkor sem értem, hogy ha egy műnek a műfaja történelmi regény, akkor miért kell annak 100%-ban megegyeznie a valósággal?

Tudtommal a "történelmi" jelző azt mutatja meg, hogy a mű honnan inspirálódott, nem azt, hogy mit mutat be.

2015. ápr. 8. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Utolsó: senki nem azt írta, hogy 100%-ban megfelelt a valóságnak. Azt írtam, hogy a Gárdonyi által bemutatott világ történelmileg hiteles. Nem a szereplők, meg a velük megtörtént események. Valószínűleg Bornemissza Gergely nem szöktette meg Cecey Évát a Fürjessel való egybekelése előtti estén, de ettől még Gárdonyi leírása a török seregről, a török táborról, Eger váráról stb. hiteles.



"Te vagy aki nem étresz hozzá kisgyerek, ez a kérdesedből is látszik. Nem azt irtuk hogy mese az egész, tartalmaz valós elemeket de akkor is csak egy irodalmi mü. Ha pontos választ akarsz kapni olvass utána hogy milyen volt a török sereg, hogyan épült fe stb."



Te utánaolvastál, vagy csak a szád jár? Vagy amúgy tudsz bármit is Gárdonyiról az Egri csillagokon kívül? Nem igazán hat meg az üres arcoskodásod, semmi okom feltételezni, hogy egy random gyk-s bunkó jobban ért hozzá, mint Gárdonyi. A középiskolai töritanárom viszont pl. turkológus professzor, aki amúgy odáig volt Gárdonyiért, és amit ő tanított a török seregről, az pontosan megfelelt Gárdonyi leírásának. Te biztos jobban értesz hozzá, kisgyerek.



"Nem lettek volna ők a legerősebbek ha bárki csak úgy besétálhatott volna a táborba."



Ja, persze, mert a többszázezer, de alsóhangon több tízezerfős török táborban, ami egy ezerféle népségből álló bábeli keverék volt, biztos négyzetméterenként checkpointok voltak felállítva és mindenki azonosítókártyával járkált. Öregem, te vagy az, akinek fingja nincs a témáról.

2015. ápr. 8. 21:51
 10/11 anonim ***** válasza:
58%

"Ja, persze, mert a többszázezer, de alsóhangon több tízezerfős török táborban, ami egy ezerféle népségből álló bábeli keverék volt, biztos négyzetméterenként checkpointok voltak felállítva és mindenki azonosítókártyával járkált. Öregem, te vagy az, akinek fingja nincs a témáról."


Kisgyerek nézz utána, mert semmit nem tudsz. Nyisd ki a történelem atlaszt a 16. századnál. Azért az atlaszt mondom mert sok színes kép van benn, így hátha felfogod. Már ez a kérdés is elárulja a szellemi képességeidet, plusz a többi hozzáoszlásod.


Először is a török sereg nem volt több százezres, de még százezer sem. Nem volt bábeli keverék sem, mind egy nyelvet beszéltek. Nagyon jól meg volt szervezve minden és szigorú szabályok szerint irányították. Ettől voltak jobbak az európai hadseregeknél. Nem csak úgy elindultak ahogy az üres kis fejecskédben képzeled.

2015. ápr. 8. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!