Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Tudnátok felsorolni nekem...

Tudnátok felsorolni nekem olyan magyar-török csatákat, ahol mi nyertünk?

Figyelt kérdés

És lehetőleg nem várcsaták.

Köszönöm előre is!



2015. jún. 7. 16:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyharsányi (II. mohácsi) csata, 1687 aug.12.


Hirtelen ez ugrik be, de volt pár győztes csata a 15 éves hőáborúban is.

2015. jún. 7. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Itt van ni: [link]
2015. jún. 7. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Gyurgyevói csata - 1595 - Bocskai István, Báthori Zsigmond fejedelem és Mihai Vitezaul vajda vezette erdélyi-havasalföldi seregek megverték a Szinán nagyvezír-vezette oszmán fősereget.


Egyébként ilyen nyílt csatás győzelem nem sok van, hirtelen még a Szentgotthárdi csata jut eszembe, de ott Montecuccoli győzött, vagyis az osztrákok. A visszafoglaló-háborúkban (Zenta, Nagyharsány stb.) is már a császári csapatok győztek, tehát nem kifejezetten a magyarok.


Viszont 1526 előttről vannak azért csaták, ahol győztünk, pl. a kenyérmezei csata vagy még korábban Hunyadi János is verte meg a törököket csatákban a hadjáratai során.


És még ott vannak a kisebb seregek összecsapásai, várkatonaságok portyái, kisebb mezei ütközetek, ahol elég sokszor nyertek a magyarok is.

2015. jún. 8. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm, zöld kezek mentek
2015. jún. 10. 11:55
 5/6 anonim ***** válasza:
"de ott Montecuccoli győzött, vagyis az osztrákok" Hát őő... a törvényes magyar uralkodó hadvezéreként. Kicsit bonyolultabb ez, és ne a jelen viszonyait projektáld a múltba! :)
2015. jún. 11. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nyugi, tudom. De a kérdező magyar-török csatákra gondolt, szóval én úgy gondoltam, hogy azokat a csatákat fogom mondani, ahol kimondottan magyar hadvezérek vezették a seregeket stb...


Montecuccoli császári hadvezér volt, és a hadserege is idegen zsoldosokból állt. Vagyis alapvetően idegen pénzből, idegen emberekből állt a katonaság. Ezzel szemben pl. a kurucok, a hajdúk vagy az erdélyi fejedelmek seregei vagy a magyar rendi felkelés az magyar volt. Na, gondolom, érted a különbséget...


Tisztában vagyok azzal, hogy a Magyar Királyság dualista állam volt akkor, a magyar rendiség és a király együttesen osztozkodott a közhatalmon (rendi dualizmus), viszont a Birodalom szervezetébe felső szinten betagolták a magyar államot is, így ez a katonaságban úgy realizálódott, hogy Magyarországon volt a rendi felkelés intézménye és voltak a magyar bárók magánhadseregei (ezek magyar katonai elemek), illetve voltak az erdélyi fejedelem államának haderői (az is magyar) - és volt a császári haderő, ami Birodalmi pénzből, idegen zsoldosokból állt.

2015. jún. 12. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!