Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Törökország nyugati részén...

Törökország nyugati részén vannak ókori görög- római városok. Ezek a részek mióta tartoznak Törökországhoz, és milyen úton kerülztek oda?

Figyelt kérdés
Akárhol keresem sehol nem találom.

2018. júl. 27. 22:06
 1/7 anonim ***** válasza:
A törökök szépen lassan, folyamatosan meghódították a Bizánci Birodalmat, ahova arabok elleni határvédőknek fogadták be őket. 1453-ban esett el maga Bizánc. A többi hasonló város pár évvel-évtizeddel korábban.
2018. júl. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A XIV-XV. században, ahogy elfoglalták az oszmán-törökök a Bizánci Birodalom területét, úgy tették rá a kezüket ezekre a városokra.
2018. júl. 28. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 hollófernyiges ***** válasza:
A törökökhöz (oszmánokhoz) nagyjából akkor, de a bizánciaktól a szeldzsukok hódították el a 11. század végén szinte egész Anatóliát, miután a manzikerti csatában összeroppant a birodalom hadereje. Utána még volt kisebb visszahódítás, nem kis mértékben az első keresztesháború után, de onnantól már csak az volt a kérdés hogy mikor tűnik el Bizánc végleg.
2018. júl. 28. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. júl. 28. 07:51
 5/7 anonim ***** válasza:

Bizánc a negyedik keresztesháborúig elég jól tartotta magát, bár hatalmas volt a nyomás rajta.

Ekkor azonban a keresztes hadak magát Bizáncot foglalták el és megalakult a latin császárság, ami 1204 től 1261 ig tartott, ekkor a görögök visszafoglalták Konstantinápolyt, de erejüket innentől már soha nem nyerték vissza teljesen, ekkortól indult meg a hanyatlás igazán és egyre kevésbé tudtak ellenállni a bolgár, arab és a szeldzsuk-török, majd az oszmán-török nyomásnak.

[link]

A keleti népek széttagoltsága miatt egy ideig még sikerült ellenállniuk.

Azonban a 14. században megalakuló Oszmán Birodalom néhány kikötőváros kivételével az összes itteni területet elragadta, sőt Európában is megvetette a lábát.

Szóval a 14. században foglalták el a zömét, majd a végső bukás 1453. május 29-én következett be, és II. Mohamed 1460-ban Misztrát, 1461-ben pedig az utolsó görög területet, az addig fennálló Trapezunti Császárságot is elfoglalta.

2018. júl. 28. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Lehet azt mondani, hogy Görögországnak ez olyan mint nekünk pl. Erdély, csak pár évszázaddal korábban?

Nem az elcsatolásra gondolok, hanem az övék volt, de másé lett.

2018. júl. 29. 08:20
 7/7 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, hogy élik meg, viszont már az ókorban Kis-Ázsia nyugati része tele volt görög városállamokkal, még Trója is ma Törökországban van, ami a görög kultúrában elég fontos, de ott van Milétosz, Halikarnasszosz és még sokáig lehetne sorolni. Isztambul is eredetileg görög gyarmatvárosként jött létre, Byzantion néven, és a 20. századig jelentős görög lakosság élt egyébként Kis-Ázsia nyugati részén (most nem tudom, mi a helyzet). És egyébként is tele van Kis-Ázsia olyan műemlékekkel, romokkal, mindenféle dolgokkal, ami ókori görög-római emlék vagy középkori bizánci, amiből most a törökök húznak hasznot, mint turisztikai látványosságból. Úgyhogy szerintem jah, mondhatjuk, hogy olyan, mint nekünk Erdély. A különbség talán annyi, hogy a turista tudja, hogy ezek görög emlékek, míg nálunk a románok mindent úgy reklámoznak, hogy a románok hozták létre, holott, amióta övék Erdély, azóta csak gányolják, normális dolgot nem hoztak rajta létre, ami látványosság (kastélyok, városok, műemlékek) az eredetileg magyar építésű, de ezt egy turista sem tudja...


Nem véletlen, hogy a görögök az első világháború után meg is próbálták megszerezni Kis-Ázsia nyugati részét, Szmirna központtal nyugati nagyhatalmi támogatással, viszont Kemal Atatürk seregei kiűzték a görög sereget, és azóta török fennhatóság van. Úgyhogy


De máshol is megvan ez a görög-török ellentét, pl. Ciprus szigetén.

2018. júl. 29. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!