Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókorban a barbár népeknek...

Az ókorban a barbár népeknek is voltak rabszolgái vagy csak a római, görög, egyiptomi meg az ehhez hasonló birodalmaknak?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 18. 18:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Minden felvilágosultabb népnek voltak, ahol már rájöttek arra, hogy a lemészárlás helyett jobb, ha azok dolgoznak helyettük.
2015. ápr. 18. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Volt de nyilván kevesebb, mint a mediterrán civilizációknak és a funkciójuk is másabb volt. Nem annyira gazdasági tényezők voltak, hanem kulturális. Egyébként később még a korai magyaroknak is voltak rabszolgái, szóval teljesen általános és elterjedt dolog volt ez.
2015. ápr. 18. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Sőt a reneszánsz kori olaszoknak, portuáloknak, spanyoloknak is voltak rabszolgáik, de nem nagy számban és inkább egzotikumként. Genova egyik fő importcikke a Krímről a tatárok oda vitt rabszolgák voltak.
2015. ápr. 19. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Az ókor történetét a nagy népek hagyatékából ismerjük és azok tartottak rabszolgákat. A nomád népek esetén azonban vannak olyan jelek, hogy amíg kapcsolatba nem kerültek valamelyik nagyobb kultúrával, nem ismerték ilyen módon a rabszolgaságot.

Rabságban ugyan tartottak embereket, hadifoglyokat, bűnözőket és esetleg ezeket dolgoztathatták is, de olyan, hogy valaki születésétől fogva rabszolga legyen, az nem volt mindenhol ismert. Kis és nagy népek találkozásakor nem kétséges, hogy a kisebb befolyású nép veszi fel a nagyobbnak a szokásait, így a barbár népek is sorra megismerték a rabszolgatartást, de nem mindenhol azonos intenzitással és mélységgel.

Sok helyen a rabszolga csak amolyan cselédnek számított.

Ez a későbbi időszakokra is jellemző, például az Iszlám országokban csak a XIX. sz végén, vagy a XX. sz elején szűnt meg a rabszolgaság, de azt is el kell mondani, hogy sokkal enyhébb formában létezett, mint mondjuk az amerikai Tamás bátyás néger rabszolgaság, ahol vérebekkel hajszolták a szökött rabszolgát és embertelenül tartották őket, szinte még az állatoknál is rosszabb sorban.

A muszlimok a nőket értéknek tartották, bár őrizték őket, de kényeztették, ékszerekkel halmozták el őket és sok nő alaposan meg is hízott a sok finomságtól, ezért esetleg kiesett az ura kegyeiből, aki másik rabnőt is vásárolt, de a régit is jól tartotta. A férfiakat is embernek tekintették, mára szállóige hogy a szultán rabszolgájából akár nagyvezér is lehetett.

Visszatérve az ókorra, sem Kínában, sem Britanniában nem ismerték a rabszolgaságot teljes mélységében, de a germánok sem eleinte, sőt, talán még a hunok sem és több népvándorlás korabeli nomád nép, de szinte abban a pillanatban, amikortól tudunk róluk, ők is valamilyen formában felveszik ezt a szokást, ha másképpen nem, akkor hadifoglyok esetében, akikért cserébe váltságdíjat követeltek.

Minél jobban ismerünk egy nomád népet, az annál jobban beilleszkedett a kor uralkodó civilizációinak a szokásaiba és ez együtt járt a rabszolgaság alkalmazásával.

2015. ápr. 19. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
Rabszolgák voltak, és mindig is lesznek.. Elég kinyitni az ember a szemét... csak most kulturáltabban folyik, minimum bérért robotolunk és ha nem tetszik, mehetsz, halj éhen...
2015. máj. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 ark951 válasza:
100%
A szlávoknál elterjedt volt a fogolyejtés háborúk vagy razziák alkalmából. A csapat útközben elrabolt egy falu lakosságát, és a saját törzsterületükre telepítették le őket, hogy dolgozzanak, a középkorban gyakran konkrét feladatot szabtak ki. Ez a mai Lengyelország területén azt eredményezte, hogy egy tartomány területén egy másik, akár távoli tartomány nevére utaló településnév található, például a Krakkó melletti Pomorzany település, amely jelentése "tengerparti", mert valószínűleg onnan raboltak el embereket, hasonlóképp Ślężany ("sziléziai") Varsó mellett. Az áttelepített lakosság nem is volt igazi rabszolgaságban, mert az új helyen általában konkrét ideig (húsz évig, azaz egy nemzedékig) őrizték a "tulajdon" státuszt, utána szabaddá váltak, úgysem volt hova menniük. Az ottani államok, történelmi tartományok kialakulása a viii-xi századokra esett. Korábban számos megjegyzés volt a késői ókorban és a korai középkorban, főleg görögül (Bizánc), miszerint a szlávok abból élnek, hogy egymást rabul ejtik és eladják dél felé, a muzulmán országokba, amelyek akkor virágzottak és szükségük volt munkaerőre. Ilyen rabszolgakereskedelmi központnak említik Prágát. A "szláv" szó sclavus összemosódott a "rabszolga" szóval, így a mai latin nyelvekben (beleértve az angolt is) hasonló vagy azonos a két szó.
2015. máj. 28. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, de én most kifejezetten az ókori vándorló népek rabszolgáira vagyok kíváncsi, azt tudtam hogy a későbbi korokban is jelen voltak rabszolgák, azt is tudtam hogy a vándorló magyaroknak is voltak rabszolgái

így most kíváncsi volnék arra hogy mondjuk a gallok vagy a különféle germán törzsek meg az ehhez hasonló népek is tartottak-e rabszolgákat és ha igen akkor milyen formában? mennyire volt elterjedve? milyen életük volt ezeknek a népeknek a rabszolgáinak?

2015. jún. 19. 19:39
 8/11 A kérdező kommentje:
2. válaszoló mond kitudnád a válaszodat fejteni, mennyiben volt másabb azoknak a rabszolgáknak a funkciója?
2015. jún. 19. 19:41
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem a bányákban meg a földeken robotoltak, inkább ilyen személyi szolgákra gondolj.

A galloknál klientúra volt, tehát egy szegényebb, alacsonyabb rangú személy a szolgálatába állt egy magasabb rangúnak.

A germán rabszolgákat kb. úgy képzeld el, mint a Vikings c. sorozatban a szerzetest.

2015. jún. 19. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%
A rabszolgaság egyidejű az emberiséggel, csak korok és kultúrákként eltérő az alkalmazása.A germánoknál, galloknál a nőket cselédként tartották és természetesen nőiességüket is kihasználták, legtöbb esetben ezt a családtagok sem tartották megcsalásnak. A férfiakat állattartásra és kezdetleges mezőgazdasági munkára használták. Bár nem tartották rabláncon őket az esetek többségében, a szökést halállal büntették.
2015. aug. 31. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!