Mi a véleményed az alapjövedelem bevezetéséről? Részletek a kiegészítésben.
A kérdést egy másik kérdésbeli válasz ihlette, amelynek tulajdonosa támogatja ezt az elképzelést. Én viszont nem tartom jónak. Ezért lennék kíváncsi érvekre pro és kontra.
Jelzem, a kategóriaválasztás szándékos volt (a hivatkozott kérdést is itt olvastam), szeretném elkerülni a Politika trolljait.
- Talán korábban leírtam már egy kérdés alá, mi szerintem a megoldás:
Nevezzük hatékonyság alapú adórendszernek!
Ennek eleme hogy az adót a vállalatok gyárak üzletek stb számára egy olyan képlettel kell megállapítani ami a már befizetett rezsijüket (a szolgáltatóktól könnyedén lekérheti az állam) a dolgozók számát és a bruttó forgalmát kombinálja.
Azaz:
- Minél magasabb a fogyasztás (víz,gáz,villany...) annál magasabb adókategóriát jelent.
- Minél több embert foglalkoztat annál alacsonyabb kategóriát jelent.
Ezekkel számolnák ki mennyit is kell adóznia a bruttó jövedelméből a cégeknek.
Természetesen nem hirtelen hanem fokozatosan kell bevezetni.
Hatásai:
- Ha sok a robot és kevés az ember nő a fogyasztás és nő az adótartalom.
- Ha csak a legegyszerűbb leg monotopnabb műveleteket robotizálja akkor ésszerűsödik a dolog.
- Feltesz napelemet szélturbinát a gyár tetejére, csökken a rezsi csökken az adó. Miközben a befektetése többszörösen munkát teremtett, mert azt is le kell gyártani fel kell szerelni...
- Ennek járulékos de jelentős hatása hogy az energiafüggőségünk drasztikusan csökken!
- Idővel beáll egy egészséges ésszerű egyensúly a robotok és emberek cégen belüli arányában. De közben nem gátoljuk a robotizációt és a fejlődést szükségtelenül nagy mértékben.
- Idejönnek olyan cégek akik sok embert kell hogy foglalkoztassanak és kevés energiát fogyasztanak, viszont a hozzáadott érték magas. Pl IT szektor programozókat foglalkoztató cégek. Építőipar tervezőirodák. Termékfejlesztők. Kutatóbázisok...
- Idővel teljesen átalakul a gazdasági struktúra a magas hozzáadott érték és nő és a foglalkoztatottság is, miközben csökken a más országoktól való függés, és összeszerelő államból kutató fejlesztő állammá válnánk.
- A magas hozzáadott érték miatt akár deflációba is fordulhat a pénzünk (lásd Svájcot). Vagyis mindenféle alapjövedelem és adócsökkentés nélkül el kezd többet érni a munkáért kapott pénzünk. Nem csak itthon külföldön is.
A robotizáció teljes elterjedését akadályozza az ár, érték arány.
Egy méregdrága robotot, amelynek a szervizelése is költséges, nem éri meg ott alkalmazni, ahol a termelt érték alacsonyabb, mert a robot is tönkre megy egyszer, vagy elavul és az üzemeltetési költsége is magasabb lehet mindösszesen, mint amennyi értéket vele elő lehet állítani bizonyos esetben, de a sok milliárd embert ingyen munkába állíthatják megfelelően szervezve a tevékenységet.
Ha nem akarják hagyni, hogy embertömegek haljanak éhen, akkor szükségesnek látszik egy alapjövedelemhez hasonló ellátás és ha már van, akkor minden ehhez igazodik.
Eleinte nem csökkenne az emberi munka jelentősen, mert a tervezés, programozás, a robotok gyártása során megnőne a humán tevékenység, továbbá a szórakoztató és szolgáltatóipar bővülne, terjedne a sporttevékenység és hasonlók.
Amennyiben a robotizáció annyira elterjed mégis, hogy mindent robotok végeznek, a tervezést, a szervezést, az orvoslást, programozást és a szórakoztatást is, akkor meg nem is lenne más út, akkor már a robotoknak muszáj kitermelnie a költségeket.
Talán úgy lehetne megoldani, hogy a robotokra is lenne fizetés továbbra is, meg jövedelemadó, de azt a költségek levonása utáni összeget az emberekre fordítanák, részben abból fizetve a fenntartását a szociális hálónak, vagy az alapjövedelemnek.
Köszönöm szépen az újabb válaszokat. :)
Olyan sokat írtatok, hogy sajnos nincs időm reagálni mindre. De az biztos, hogy nagyon tanulságos volt, és úgy gondolom, mindenkinek szélesedik a látóköre, ill. rugalmasabbak tudunk lenni, ha mások véleményét is megismerjük, az érveket fontolóra vesszük stb.
Ha van kedvetek, folytassátok nyugodtan. :)
Az alapjövedelem létező dolog máshol, de egyszer mindenhol lesz.
Ha jól tudom Kuvaitban állampolgári jogon jár egy lakás. Ezt értelemszerűen az olaj teszi lehetővé.
Bárhol ahol állami tulajdonban van valami extra jövedelmező termék, ott lehetséges az alapjövedelem is.
Ami később lesz azt pedig a robotika teszi majd lehetővé.
Gondoljunk csak bele, hogy egy egész gyárat felügyelhet 3 ember.
Ma én leszek a három egyike, jövő héten meg Te. Én legközelebb 2 hónap múlva leszek megint soron. Addig meg az alapjövedelmemből élek, amit a robotok termelnek meg.
Eljön egyszer ez az idő, de nem a mi életünkben.
EagleHUN részéről az emberi foglalkoztatást támogató adókedvezmény érdekes és jó ötletnek tűnik első körre, vagyis a teljes robotizációra átállás kezdeti fázisára, addig, amíg valóban lesznek munkaerő-átirányítási nehézségek.
Érthetően ez sem állhat fenn örökké, mint ahogy az elektromos autók is csupán addig lesznek támogatott adókategória, amíg kompletten ki nem szorítják a fosszilis alapú közlekedést.
#25 köszi. Legalább tudom hogy valaki olvassa és érti is amiket írogatok. :D
Valóban semmi sem szól természetesen örökkévalóságnak. Filozófiai megközelítésben állandóan átmenetben vagyunk valahonnan valami felé.
Soha nem fogjuk tudni kijelenteni hogy kész vagyunk és innen már nincs hova fejlődni!
Viszont ahogy leszűrhető a GYIK-os hozzászólásaimból én az óvatos megfontolt fejlődést tudom csak támogatni.
A lehető legtöbb hibát el kell kerülnünk, mert ahogy nő az emberiség hatalma annál nagyobb hatásúak, végzetesebbek és visszafordíthatatlanabbak lehetnek az elkövetett hibákból fakadó károk.
És most sorolhatnám akár végtelenségig de a legsúlyosabbak: Chernobil, az óceánokba juttatott összeszedhetetlen mennyiségű műanyag, GP olajömlés, vagy épp lehet hogy a méhek kiirtásához vezető (és az emberiség éhhalálának rémképével fenyegető) vegyszerhasználatot.
Utóbbinál külön bosszantó a gyártó agresszív perrel fenyegetőző hozzáállása. (Mármint ha betiltanák a vegyszerét akkor még fizessünk is a kára után, miközben a méhészek kárát ők nem térítik...)
Bocs nagyon elkalandoztam... :)
Eagle, nem baj, hogy elkalandoztál. :)
Érdekesek ezek a témák is. Sajnos mostanában nagyon el voltam havazva, így megint csak átfutottam az újabb válaszokat. Reagálni sincs időm megint, csak azért írok, hogy nyugodtan tárgyaljatok ki bármilyen témát, ha van kedvetek, és/vagy nincs jobb dolgotok. Úgy látom, te is értelmes ember vagy, Wadmalacot meg már régebben "ismerem", szóval tessék csak, tessék, uraim. :)
#28 Tegyük fel hogy jön egy válság és sokakat kirúgnak.
Az állam adóbevételei csökkennek.
De az alapjövedelmet fizetnie kell.
Mit tehet?
Hitelt vesz fel? (A kötvény kibocsájtás is egy ilyen "hitel" felvétel.)
-> Ennek következménye hogy eladósodási és kamatspirálba kerül.
Szóval a válság után is szenvedés lesz, mert jelentősen elnyújtja.
Ha pedig esetleg a kötvényeiért sem tud már jótállni mert közben az alapjövedelmet továbbra is fizetnie kell akkor jön az államcsőd.
Vagy elkezd "pénzt nyomtatni" / létrehozni hogy legyen miből fizetni az alapjövedelmet.
-> Ennek következménye a hiperinfláció lesz elértéktelenedik amit ad. Tehát adni adni fogja de abból egyre kevesebbet lehet vásárolni végül már 1db tojást nem fog érni amit adott.
Fogják lecserélik a pénznemet a válság véget ér és többé nem ad alapjövedelmet.
Alapjövedelmi rendszer egy olyan világban ahol a pénz értékét a munka adja (nem arany fedezetű vagy hasonló) maximum addig működhet valamennyire is amíg valami probléma nem adódik a gazdasággal.
Másrészt ha a beszedett adókat quázi szétosztogatod akkor akik addig szorgalmasan dolgoztak azt fogják mondani mit erőlködjek ha megkapom ugyanazt vagy kicsit kevesebbet mint amit eddig kerestem, el sem megyek. Hamarosan felszaporodnak a rendszerben az ilyen munkakerülések. És akik még akkor is melóznak azoknak az adóját kell emelgetni hogy mindezt valaki finanszírozza is.
Tehát még csak az sem kell hozzá hogy válság legyen a bajt alapból elhozza bármilyen alapjövedelem.
Az a helyzet hogy a nyugati világ (nyugat Európa) sosem esett át szocializmuson így ott máig sikeresen fenn tudtak maradni és erősek maradni valódi szocialista pártok. Nem estek át rajta és ezért nem értették meg hogy az ilyen osztogató rendszerek alapból működésképtelenek! Csak arrafelé hirdetnek ilyen esztelen országgyilkos ötleteket.
(Azért írtam "valódit" mert amik itt vannak pártok nálunk szocialista névvel azok csak nevükben szocok a programjuk alapján nem! Sőt egyik itteni párt sem az mert még nem volt olyan túl régen hogy az egyik fent vázolt verzióval tönkre vágták Magyarországot, és itt talán megértették hogy az nem működik. Azt azért nem mondom hogy a mostani pártok programjai közül bármelyiknek is jó lenne, de azért ezt az irányú agymenést nem hirdeti jelenleg sem.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!