Mi a véleményed az alapjövedelem bevezetéséről? Részletek a kiegészítésben.
A kérdést egy másik kérdésbeli válasz ihlette, amelynek tulajdonosa támogatja ezt az elképzelést. Én viszont nem tartom jónak. Ezért lennék kíváncsi érvekre pro és kontra.
Jelzem, a kategóriaválasztás szándékos volt (a hivatkozott kérdést is itt olvastam), szeretném elkerülni a Politika trolljait.
Szerintem k nagy hülyeség.
Az a pénzt ki termeli meg? Csak úgy le pottyan az égből?
Vagy a gazdagoktól veszik el?
Arra van módszer úgy hívják hogy adó.
Az a baj, ez nem választás kérdése, hanem az egyetlen megoldás.
Ha több millió állás szűnik meg az automatizálás miatt, és az emberek képtelenek megtanulni bonyolultabb szakmákat, modern állásokra is alkalmatlanok, akkor ki kell terjeszteni a szociális hálót. Természetesen az automatizált gazdaság kitermelheti a költségeket.
Ezeket az embereket létminimumon kell tartani, lehetőleg lefoglalni valamilyen programmal és promótálni a modern állásokat, képezni őket. Máskülönben nagyon könnyen polgárháborúvá, éhséglázadássá fajulhat a milliós tömegek munkanélkülisége.
Mindenkinek jobb a létminimum, mint ez. Annál is jobb, hogy jelenleg élő robotok dolgoznak könnyedén kiváltható munkát majd 50 évesen meghalnak a stressztől.
Aki kihasználja a helyzetet, az nyugodt körülmények között az önfejlesztéssel foglalkozhat. Nem kell halálra dolgozni magad éhbérért.
... Tehát nem az a kérdés, hogy jó ötlet vagy sem, hanem hogy mit teszel több tízmillió monoton munkán kívül minden másra alkalmatlan munkással? Háború? Holokauszt? Folyóba lövetés? Kémiai kasztrálás? Alapjövedelem?
Melyik a kisebb rossz?
Itt most ne pár munkanélküliről beszéljünk hanem nagyságrendekkel több emberről.
Egy ideig működhet, aztán nem lesz elég egyszerű munka, vagy az is kiváltható.
Az pedig nem fog működni, hogy a szocializmusra jellemző kamu munkákkal próbálkozunk. Sóderhegy áthordása a másik térre, aztán vissza. Miközben csúcstechnológiájú robotok látnak el emberi munkaköröket. Ez hamar lázadáshoz vezethet.
Ennél jobb megoldás kell.
Köszönöm az eddigi válaszokat. :)
A 2. válaszoló érvei elég logikusnak tűnnek, mégsem értek egyet vele.
Beszéljük meg. :)
"Ha több millió állás szűnik meg az automatizálás miatt"
Nem jeleztem ugyan, de én csak Magyarországra gondoltam. Itt nyilvánvalóan csak párezer állásról lehet szó.
De ha Európa-szinten gondolkodunk, vagy világszinten, akkor persze reális lehet a több millió. Viszont egy-egy államon belül szerintem kezelhető másképp is a probléma.
"az emberek képtelenek megtanulni bonyolultabb szakmákat"
Látod, szerintem ez ellen kellene tenni valamit, pl. ténylegesen fejleszteni az oktatást, nem csak látszatra, és valóban megadni minden segítséget a rászorulóknak (diszeseknek, tanulási nehézséggel küzdőknek stb.), nem csak papíron.
Egyébként meg sok olyan szakma van, ami nem túl bonyolult, és már most is szinte szakemberhiány van. Pl. jó víz- vagy gázszerelőkből.
"ki kell terjeszteni a szociális hálót"
Jelenleg is vannak különféle segélyek - és már ezek miatt is sokan inkább otthon maradnak, mert napi 8 óra munkával sem keresnének sokkal többet. Tehát aki "ingyenpénzt" kap, annak nincs elég motivációja arra, hogy munkát keressen.
"lehetőleg lefoglalni valamilyen programmal és promótálni a modern állásokat, képezni őket"
Ezzel maximálisan egyetértek. Úgy gondolom, most is az a probléma sokak számára, hogy nagyon drágák az egyszerűbb képzések, pl. az OKJ-s képzések. Van egy szabály, ami szerint az első OKJ-s képzés megszerzése díjmentes, de úgy tudom, az csak bizonyos korhatárig lehetséges. Illetve hiába lenne ingyenes, ha a gyakorlatban alig-alig indulnak ilyen tanfolyamok.
Ezt a lehetőséget kellene kiterjeszteni.
"Máskülönben nagyon könnyen polgárháborúvá, éhséglázadássá fajulhat a milliós tömegek munkanélkülisége."
Én nem lennék ennyire "ijedős". Nem hiszem, hogy "nemzetközi összefogás" lehetséges lenne, országokon belül pedig ugye párezer-pár tízezer emberről lehet szó.
Jelenleg Magyarországon ennél sokkal többen vannak munka nélkül, mégsem lázadoznak látványosan. Nagyon nagy szegénységben, de mégis megélnek valahogy.
"jelenleg élő robotok dolgoznak könnyedén kiváltható munkát majd 50 évesen meghalnak a stressztől"
A stressz szinte minden munkakörben jelen van kisebb-nagyobb mértékben. Nem gondolnám, hogy pont pl. egy szalag mellett dolgozó operátor stresszelne a legtöbbet.
"Aki kihasználja a helyzetet, az nyugodt körülmények között az önfejlesztéssel foglalkozhat."
Szerintem csak nagyon kevesen lennének ilyenek. A többség - sajnálatos módon - csak tengene-lengene naphosszat, sorozatokat és egyéb tévéműsorokat bámulna, és/vagy kocsmázna, bandázna. Most is ez megy a többségnél.
"mit teszel több tízmillió monoton munkán kívül minden másra alkalmatlan munkással?"
A számokra már nem térnék ki újból.
Azzal nem értek egyet, hogy lennének olyan emberek, akik monoton munkán kívül minden másra alkalmatlanok. Persze ez definíció kérdése is, nekem nagyon sok munka monotonnak számít. De mivel az automatizálásról volt szó, így maradjunk a szalagmunkánál. Azonos képességekkel rendelkezőknek lehet utcát söpörni, zöldterületeket szemétmentesíteni, építkezésen segédmunkát végezni, takarítani, mosogatni, konyhákon kisegíteni, utat építeni, járdát javítani, árkot ásni stb.
Az első kettő jelenleg nagyon elhanyagolt terület, az államnak és az egyes önkormányzatoknak felelősségteljesebbnek kellene lennie, és sokkal több pénzt áldozni rá. Elvileg ilyesmiket csinál sok közmunkás most is, de én például még soha egyet sem láttam, a települések egy része meg úszik a szemétben, a parkokat és erdőket önkéntesek tisztogatják időről időre, az autóutak mentén gyűlnek a szemétdombok... Szóval lenne mit csinálni.
Segédmunkást most is lasszóval lehet már csak fogni kb. - Láttam nemrégiben ilyen hirdetéseket, napi 10 ezer forintot ajánlottak. Kőműveseket napi 15 ezerért keresnek, persze az már szakmunka, csak megemlítettem.
A többi "egyszerű munka" is gyakran szerepel az álláshirdetésekben, és ilyen munkaerőre mindig is szükség lesz.
Dubaiban miért működik?
Mert az állam bevételei röhögve fedezik.
Elvileg a széles körű robotizálásnak is ez lesz az eredménye.
Nem hiszem, hogy ettől tömegek válnának léhűtőkké. Egyszerűen a most xarul keresőknek nem kell majd mindenféle másodállásokból kiegészítgetni a kigürcölt pénzt, hanem a mostani másodállásból, hobbiból stb. csinálhatnak maguknak bevételt növelő főállást.
És másik kérdéseknél már leírtam. Ez az átállás nem egyik napról a másikra történik, nálunk sem, világszinten sem. Egy több évtizedes átmenet lesz.
Ugyanilyen több évtizedes átmenet volt a közlekedés gépesítése, ahogy a konflisokat felváltották a taxik, villamosok stb.
Az ipar fejlődése sosem kevesebb, hanem több munkakört produkált. És nem feltétlenül csak hightech tudást szükségeltető állásokat.
Túl van lihegve a robotizálással való ijesztgetés, pánikkeltés.
Úgy van beállítva, mintha pár év múlva egyszercsak embermilliárdok kerülnének utcára napok alatt.
Nem. több évtized alatt fog változni a szükséges munkakörök választéka. És nem kevesebb lesz, hanem MÁS lesz. Elegendő idővel, hogy a világ alkalmazkodjon.
És
Marhaság, mert aki megdolgozik a pénzéért az ki fog akadni hogy akkor meg minek jár be ha anélkül is kap pénzt? (Ha nem is annyit kapna amennyit most keres. Akkor is demoralizáló hatású intézkedés!)
Én épp ennek (a segélyes, alapjövedelmes rendszernek) az ellenkezőjét tartanám korrektnek!
Vagyis dolgozol és a munkaügyi hozzájárulás egy külön számládra kerül minden hónapban. Ha elveszted a munkád akkor a munkaügynél jelented és havonta átteszik egy részét a folyószámládra amíg van. Természetesen a végkielégítés e fölött továbbra is járna! Aki nem dolgozott és üres ez a gyűjtője az nem kap semmit. Megszűnne mindenféle segély járandóság stb. A munkaügyi központ maximum továbbképzési lehetőséget adna.
Szerintem ez lenne a korrekt. Nehogy már alapjövedelem címszó alatt osztogassanak minden semmirekellőnek az adónkból.
Abból így is egy nagyrészt már "lenyúlnak" a politikusoknak nevezett semmirekellők.
Még a maradékot is osztogassák szét?
Szó sem lehet róla.
Ja a Finneknél nemrég kísérletet tettek rá, meg is bukott a rendszer!!!
"Dubaiban miért működik?"
Addig amíg lesz nekik kőolaj és drágán el tudják passzolni addig működhet...
Utána még talán némi turizmus maradhatna ott de...
De mivel a tengervíz sótlanító berendezéseiket sem fogják tudni üzemeltetni gáz és olaj nélkül (Vagy csak nagyon drágán és vagy megújulókkal ami nem jellemző Dubaira...)
Így ivóvíz sem nagyon lesz még a lakosságnak sem nemhogy a turistáknak, vagy a sivatag öntözésére amivel szép parkokat tartanak fent és élelmet is termelnek.
Ugyan milyen turista menne egy olyan országban ahol a felhőkarcolók közt kiszáradt parkok és elapadt szökőkutak vannak, méregdrága a zacskós/palackos ivóvíz nem lehet fürdeni stb...
"Túl van lihegve a robotizálással való ijesztgetés, pánikkeltés.
Úgy van beállítva, mintha pár év múlva egyszercsak embermilliárdok kerülnének utcára napok alatt.
Nem. több évtized alatt fog változni a szükséges munkakörök választéka. És nem kevesebb lesz, hanem MÁS lesz. Elegendő idővel, hogy a világ alkalmazkodjon."
Ezzel tökéletesen egyetértünk, nagyon messze még ennek a "rémképe". Egyenlőre hatalmas az emberhiány Magyarországon. És azon belül is főleg a képzettekből akik külföldre mentek korábban kényszerből...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!