Lehet valami történelmi alapja a Bábel tornyának?
Annál azért kicsit több, mert egy adott ókori időszakhoz köthetően azon az adott területen birodalma(k) Zikkuratokat építettek.
Mivel ez olyan rég történt hogy akkoriban még senki (még Egyiptom sem) állított piramisokat, így az akkori emberek szemében ezek "égig" érő építmények voltak.
Nyelvi keveredésről/szétválásról akkoriból nem tudni, vagy nincsen bizonyíték rá. De ez is eredhet abból hogy változott a nyelv és írás és pl pár 100 évvel vagy 1000-el később már nem tudták kiolvasni az ékírást, az krix krax volt számukra. És megszülethetett a "legenda" hogy "isten" összekeverte a nyelvüket hogy ne értsék egymást. Valójában meg az idő megtette ezt. (Ahogy nálunk alig érthető ha pl a halotti beszédet felolvasod ennyi évszázad távlatából. És a mi nyelvünk viszonylag stabil és kevésbé változik. Más nyelvek ennél gyorsabb változásokon mennek keresztül, ma is.)
Bábel tornyának van történelmi alapja.
Bábel létezett és tornyot is kellett építeniük, hiszen akkor nem írták volna, hogy torony, ha nem ismerték volna a fogalmat.
Ha bástyát építettek volna, akkor a szöveg is bástyáról szólna.
Mondjuk azt, hogy égig ért volna, vagy hogy az emberek előtte csak egyetlen nyelven beszéltek, azt legfeljebb elképzelni lehet, de a valóságban kizártnak tekinthető.
Persze ezzel az erővel mondhatjuk, hogy a bűnbeesésnek is vannak történelmi alapjai, hiszen kert is létezik, akkor ha az Éden volt, abban kert is lehetett és fa is van egy csomó fajta. Na istenem, tudás fája az nincs se jó, se rossz, de ennyire nem kell kukacoskodni, fa az van és ez már alapot ad, hogy történelmit e, az kérdéses, mert hát mi a történelem, meg mit tekintsünk alapnak, mit meg toronynak?
Nekem nagyon tetszenek ezek a naív történetek, gyönyörűséges mesék, elképzelem amint az imbolygó olajlámpás pislákoló fényében halk szavakkal elsuttogják és mindenki elábrándozik, milyen kár, hogy nem egy nyelvet beszélünk, milyen jó lenne, ha nem lennének idegenek és mi is megértenénk mindent, bárhol is vagyunk a világban és rájöhet mindenki, hogy a sok ezer évvel ezelőtt élt őseink is ugyanúgy gondolkodtak, mint mi, történelmi távlatban, hasonló vágyaik voltak, még ha nem is volt akkoriban internet, sem google fordító, de nyelvzavar akkor is volt, igazi bábeli, pedig már akkor is sajnálta mindenki, hogy nem értik meg az emberek egymást.
Szerintem már nekik is feltűnhetett, hogy sokszor akkor sem tudjuk egymást megérteni, ha egy nyelvet beszélünk, de ez már nem Bábel hibája, hanem a miénk, embereké.
"Mondjuk azt, hogy égig ért volna, vagy hogy az emberek előtte csak egyetlen nyelven beszéltek, azt legfeljebb elképzelni lehet, de a valóságban kizártnak tekinthető."
Én összeraknám, amit EagleHun és Wadmalac írtak. Simán lehetett egy épülő zikkurat, és ahogy EagleHun írja, az akkori embereknek ezek baromi magas épületek voltak. De a mai korban is felhőkarcolónak nevezzük a magas épületeket, angolul meg skyscraper (szó szerint égkaparó), szóval most is mondjuk a magas épületekre, hogy az égig érnek. Wadmalacnak annyiban igaza lehet, hogy ez egy olyan város lehetett, ahol rengetegfajta ember megfordult, és mindegyik más nyelven beszélt.
Itt azt írják, hogy 8 szintes torony lehetett. Ha azt vesszük, ez mai szemmel nézve nem olyan nagy (bár azért most is megbámulnánk egy ilyet), de akkori technológiával valóságos mérnöki csoda lehetett, és joggal ejtette ámulatba az embereket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!