Van-e a görögöknek vízözön mítoszuk?
A "vízözön" egy spirituális allegória, minden népnél megtalálható -- vagy valami azzal egyenértékű --, akik vallásilag / spirituálisan fejlettek voltak.
Lényegében a biblia ezeknek a történeteknek egy összegyűjtése és szabadon értelmezése -- csak, hogy ne a lopás és korruptálás szavakat kelljen használnom. Egyetlen bibliai történet sem "eredeti" zsidó-keresztény, hanem egytől egyig az adott területen élő népek kultúráiból össze-mozaikozott "alkotás". Ideértve "Noé" bárkáját, és a többit. Arról már nem is beszélve, hogy majdhogynem a teljes ószövetség a Sumér mitológia "másolata" és invertálása, lásd pl. a "bűnre csábító gonosz kígyót" a Genezisben, szemben a Sumér kígyóval, aki az emberiség felszabadítója volt a rabszolgaságból.
#1:
Meg tudnád mondani ennek a mítosznak a nevét? Nem kötekedésből kérdezem, de ilyesmi nem rémlik, és érdekelne, hogy pontosan mit írnak erről a Görögök.
2
Én a Lilliput kiadó Mítoszok és legendák című könyvsorozatának Görögök című mítoszgyűjteményében olvastam. Ott "Zeusz haragja" a címe.
Deukaliónról meg a wikipédiában is olvashatsz:
#3
Köszönöm! Ez elképesztően érdekes, főleg a kannibalizmus és emberáldozat szál. Állandóan azt hallja az ember a keresztényektől, hogy a "mocskos pogányok bezzeg emberáldazatot mutattak be így, meg úgy!" (miközben ők embereket égettek el az istenük kielégítésére, ami persze nem "emberáldozat"...), erre itt a bizonyíték, valószínűleg az egyik legősibb mítoszban, hogy a Görögök kezdetektől fogva gyalázatosnak tartották az ilyesmit.
Mondjuk ez nem új, mert más mítoszokból is kiderül hogy az Istenek abominációnak tartják az emberáldozatot, de azokról általában az feltételezik (a keresztények, khm), hogy későbbről származnak, mikor már "kinőtték" ezeket a dolgokat.
Ez a mítosz pedig úgy tűnik, hogy egyike lehet a legrégebbiknek, már csak a témáját tekintve is. Tudod esetleg, akár csak évszázadra pontosan, hogy mikori?
4
Sajnos arról fogalmam sincs, mikori.
De tényleg érdekes, hogy ezek szerint Zeusz erkölcsileg mennyivel magasabb szinten van, mint Jahve.
Érdekes ám a dolog, hogy mennyire erősek az ilyen legendák a Földközi-tenger körül.
Ezt nem tudja magyarázni a Földközi-tenger kiszáradás utáni feltöltődése, hacsak nem éltek már emberek 5 millió éve, ez már önmagában elég irreális, hát még, hogy millió évekig megmaradjanak mesék az eseményről.
A jégkorszak-végi (8-10000 éve) vízemelkedés már jobb magyarázat, az viszont több ezer éves folyamat volt, az utolsó 20 méternyi emelkedés is kb. 2000 év alatt folyt le, nem volt hirtelen, pár napos vagy hetes folyamat.
Hacsak nem volt valami, gleccserjég által elzárt nagy belső tó a Kaszpi- vagy a Fekete-tenger körül, felett, aminek vize egyszerre árasztotta el a Földközi-tenger medencéjét.
Fura ám, hogy óceániai törzseknek is van özönvíz-legendájuk. Bár ott a földrengés-cunamik is eredeztethettek ilyet.
"Platón egyébként egy valóban megtörtént eseményre, a Szantorini vulkán kitörése okozta vízözönre építette a történetet."
Ez is egy teória, Platón pár száz évvel az esemény után írt, hogy kamuzott-e, miszerint egyiptomi papoktól kapta a több ezer éves történetet, az kérdéses.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!