Az őskorban, ókorban, középkorban túl lehetett élni, ha valakinek 40 fokos láza volt?
Maga a láz az csak tünet, de az első írta jól, az a lényeg, hogy mi okozta.
Ha mondjuk lepra, pestis, vagy himlő, hát akkor nagyjából harangoztak az illetőnek, de ha egy kis nátha, akkor az nem volt túl veszélyes akkoriban sem.
Mondjuk volt még malária is, de tudod a stádium is számít, hányadik rohama volt, meg hát a kolera és hasonlók.
Mindemellett a táplálkozása is befolyásolhatta a végeredményt, mert az régen elég hiányos volt sok esetben. Egy jobbágy azért esetleg jobb helyzetben volt, mint egy rabszolga, de vitaminhiány sokszor előfordult a régi korokban.
Skorbut, beri beri, pellagra, aztán legyengült immunrendszerrel feldobhatta a talpát mindenki akár enyhébb betegségtől is.
Számításba jöhet még sebláz, vagy tetanusz, bár annál kissé magasabb láz jelentkezik, nahát ott meg szerencse kérdése, vagy megmaradt, vagy nem.
Kapásból még a gyermekbetegségekre gondolok, mumsz, diftéria, skarlát és egyebek.
Itt azt kell tudni, hogy egészen az újkorig a született gyermekek fele meghalt egyéves kora előtt és a maradéknak is csak a fele érte meg a felnőtt kort.
Bizony alig valaki vészelte ezeket túl, ha elkapta, szinte csodaszámba ment, ha felgyógyult.
Ezen kívül is van egy csomó halálozási ok, akár egy vakbélgyulladás, vagy egy elmérgesedett fekély, ehetett bolondgombát, de mint tudjuk a ragályos betegségek taroltak.
Néhányan azt állítják, hogy a keményebb életkörülmények miatt szívósabbak voltak a régi emberek.
Ebben annyi igazság lehet, hogy a gyengébbek hamarabb megtértek Ábrahám kebelére, de én kétségesnek tartom, mert valószínűleg egy csomó mindenféle bajaik voltak még a viszonylag egészséges embereknek is, hiszen ez manapság sem ritkaság, csak akkoriban nem volt rá gyógyszer, meg terápia.
Szóval ha úgy általánosságban kérdezed, akkor jócskán volt esélye a koporsóra.
Üdv!
A láz nem egyszerűen csak tünet, hanem a szervezet védekezésének jele. Immunreakció.
Ha elnyomjuk kisebb eséllyel, lassabban gyógyulunk. Káros a tartósan 40-41 feletti. Ilyen szinten manapság is inkább hűteni kell.
Pár hete 1 nappig hagytam magam lázasan és így 3 nap alatt voltam túl azon a gyengeségen és rosszulléten amitől környezetemben más 14 napig szevedett lázcsillapítózás mellett.
#7 megjegyzése jogos.
A lázcsillapításnak itt közép-kelet európai területen nagy és hibás hagyománya van.
Az extrém magas (40 fok feletti) láz hosszú távon tényleg káros lehet, főleg szív- és érrendszeri betegeknek, de mondjuk 38 fokot hűteni többet árt, mint használ. A szervezet önvédelmi reakcióját ütjük ki vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!