Volt olyan csata az 1000 éves történelmünk során amelyet megnyertünk a románok ellen, és seregünk többségét magyar katonák tették ki?
Épp keresgéltem a neten, de nem találtam ilyet. Mindent a románok nyertek, kezdve Károly Róbert próbálkozásától, Mátyás király vesztes csatáján át egész 1919-ig, majd 1945.
1916-ot azért nem sorolom a győztes csatáink közé, mivel nem tudtuk volna a román támadást fenntartani hacsak a németek nem avatkoznak be, és verik vissza őket és veszik be Bukarestet.
Tényleg ennyivel harcra termettebbek mint mi? Ennyivel jobb katonák?
Ha ma háború lenne, jó esetben 1 hét alatt bevennék Budapestet, annyira nevetségesen jelentéktelen a haderőnk. Na de, hogy lehet, hogy 1000 évig megvetettük őket, lenéztük és elnyomtuk őket, de mégsem tudtuk legyőzni őket sosem?
Vitéz Mihály azért győzte le Bárhori Andrást, mert a székelyek átálltak az oldalára. Az nem volt román érdem, és nem is volt sokáig erdélyi fejedelem utána Vitéz Mihály. És azt se felejtsük el, hogy néhány évvel korábban még Báthori Zsigmondnak pitizett ez az ember, mivel a román vajdaságok alá voltak rendelve az erdélyi fejedelemnek. De ez egyébként végig így volt a magyar történelemben, a két román fejedelemség a török feltűnéséig a magyar király hűbérese volt. Néha-néha sikerült ezt lerázniuk magukról egy-egy győztes megmozdulással, de azután mindig helyreállt a rend. Igazából a középkori Magyar Királyság fegyveres ereje a sokszorosa volt a román fejedelemségeknek, magától értetődő volt, hogy a moldvai és havasalföldi vajdák elismerték a térség nagyhatalmának, a magyar királynak a főségét. A török-korban az erdélyi fejedelem dolga volt féken tartani azt a két kis szart (ahogy fentebb írtam).
És a csaták, amiket megemlítesz, azok is olyanok voltak, hogy mindig akkor támadtak, amikor mi éppen egy vesztes háború után agonizáltunk. Könnyű volt Vitéz Mihálynak egy kivérzett, tizenötéves háborúban elpusztulj erdélyi fejedelemséget megtámadni. Könnyű volt a románoknak 1919-ben egy első világháborút több fronton végigharcolt, lerongyolódott, kivérzett, vesztes Magyarországot megtámadni. De nagy dicsőség!
De amikor a rendes helyzet volt, erejünk teljében voltunk, akkor nem is mertek kekeckedni velünk, hanem jöttek térdet hajtani. Ezért nincs olyan sok híres magyar győzelem ellenük, mert esélyük sem lett volna, ezért nem provokáltak minket ilyenkor. Csak akkor támadtak, amikor más háborúk miatt meggyengültünk.
4
De ezek nem csak kifogasok, hogy vesztes habortu utan meg miegymas?
A roman fejedelemsegek is kemeny harcokat vivtak a torokkel es sok csatat (talan tobbet is mint mi) meg is nyertek. Meg amugy is akkoriban szinte mindenik orszag haboruban allt folyamatosan.
Detto az 1919-es vereseg. 1916-ban porra lettek verve, Bukarest elfoglalva es megis egy megsemmisitett orszag es sereg mozgositani tudott akkora haderot hogy 1 honap alatt elfoglalja teljes Magyarorszagot.
Most miert van nekunk tobb jogunk kifogast keresni mint masnak?
"Detto az 1919-es vereseg. 1916-ban porra lettek verve, Bukarest elfoglalva es megis egy megsemmisitett orszag es sereg mozgositani tudott akkora haderot hogy 1 honap alatt elfoglalja teljes Magyarorszagot."
Igen ám, de Magyarország 1914-1918-ig folyamatosan háborúzott, románia pedig csak 1916-ban.
A török-korról meg annyit, hogy Magyarország területén szinte állandó harc dúlt, a végvárrendszer vonalán teljesen kipusztultak a területek, illetve Magyarország a Habsburg Birodalom és a Török Birodalom harcának küzdőtere volt, a területünkön vonultak fel/állomásoztak ellenséges seregek, ami folyamatos pusztítással, az ország amortizálásával járt.
Ezzel szemben a két román fejedelemségben nem volt vármegyerendszer, nem feküdt két világbirodalom határán, igazából csak a törökök felvonulási területe volt a lengyelek ellen, és nem hadszíntér. Teljesen más a kettő, össze sem lehet hasonlítani.
Nem véletlen, hogy a 150 éves török kor Magyarország számára azt jelentette, hogy a magyarság aránya visszaszorult, a ronánok, szerbek, szlovákok stb. számára pedig azt, hogy megszaporodtak. Mert a magyar-lakta területeken háború dúlt, a szerb, román stb. területek pedig jórészt csak felvonulási útvonalak voltak.
Felre ne ertsetek, nekem is faj nagyon. Pusztan a tehetetlenseg es csalodottsag beszelt belolem.
Nem valoszinu, hogy levertek volna minket egy fer csataban, de valljuk be a csata resze a furfang is es ezt mindenhol alkalmaztak a vilagon. Szemben allo felek eroviszonyoknak megfeleloen alkalmaztak taktikakat. Teny, a roman nem volt annyira hulye hogy letamadjon minket amikor mi voltunk erosebbek. De ebben semmi meglepo nincs. Az a meglepo, hogy oseink azt hittek hogy egy szokvanyos csataban fog eldolni minden.
A romanokat hibaztathatjuk de tulnyomoreszt nyilvan mi tehetunk az egeszrol. Nem tudtuk kezelni a kisebbsegeket akik utaltak minket a kisebbsegpolitikank miatt. Eroszakosan be akartuk oket olvasztani.
Senki nem fogja meghallgatni sajnos a magyarazatainkat, azok csak sajat sebeink nyalogatasara jok. Mindenhol csak a tortenelmi tenyeket oktatjak. Persze nyugatrol beszelek, mert tisztaban vagyok, hogy a roman tortenetiras finoman szolva is tulzasokat tartalmaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!