Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy mernek "honfoglalásról",...

Hogy mernek "honfoglalásról", ilyen fogalomról, beszélni ezeknek a forrásoknak a függvényében?

Figyelt kérdés

Az érettségi tételben:

"A honfoglalás: Tudjuk, hogy az Etelközben élő magyarok már 862-től zsákmányszerző hadjáratokat vezettek a Kárpát- medencébe. A 890-es években a frankok, morvák, bolgárok ellen vezetett eredményes hadjáratokat, mintegy előkészítve a szállásterület Kárpát-medencébe való áthelyezését. A közel félmilliós magyarság csapatait Árpád gyula vezette 894-ben a Vereckei-hágón át az új hazába. 894-900-között az egész Kárpát-medencét birtokba vette a magyarság."



és ezeknek a történelmi forrásoknak a függvényében:

"Az Úr megtestesülésétől számított háromszázhetvenharmadik évben, Valens császárnak és I. Coelestinusnak, a római egyház pápájának idejében, a világ hatodik korszakában a Szittyaországban lakozó hunok megsokasodtak; egybegyűltek és maguk közül kapitányokat rendeltek: a Zemény nemzetségbeli Csele fiát Bélát, Kevét és Kadocsát, Etelét, Kevét és Budát, a kadar nemzetségbeli Bendegúz fiait, majd elhatározták, hogy benyomulnak a nyugati tájakra."(A MAGYAROK ELSŐ BEJÖVETELE

PANNÓNIÁBA, Képes Krónika)


"Rendben előadtuk tehát a hunok származását, szerencsés és szerencsétlen csatáikat, és hogy hányszor változtatták lakóhelyüket, hadd lássuk most, mikor tértek vissza újból Pannóniába, kik voltak a visszatérők kapitányai, mennyi volt a fegyverek száma - mindezt méltónak találtam belefoglalni kicsiny munkámba.


Az Úr megtestesülésétől számított hatszázhetvenhetedik évben, száznégy esztendővel Attila magyar király halála után, III. Constantinus császár és Zakariás pápa idejében - miképpen meg van írva a rómaiak krónikájában - a magyarok másodízben jöttek ki Szittyaországból ilyeténképpen: Ögyek fia Előd Szittyaországban Eunodubilia leánytól fiat nemzett, kinek neve lőn Álmos, annak okáért, mert anyjának álmában keselyűforma madár jelent meg, amikor terhes állapotban volt; méhéből rohanó víz fakadt, meggyarapodott, de nem a maga földjén...


Az Úr megtestesülése utáni hatszázhetvenhetedik évben, száz évvel Attila király halála után, a nép nyelvén magyarok vagy hunok, latinul pedig ungarusok, III. Constantinus császár és Zakariás pápa idejében ismét benyomultak Pannóniába."(AZ ELŐBESZÉD A MÁSODIK BEJÖVETELRŐL ÉS A MAGYAROK SZERENCSÉS MEG SZERENCSÉTLEN DOLGAIRÓL, Képes krónika)


Két bejövetelről beszélnek és mégis csak egyet tanítanak azt is tévesen "honfoglalásként" mikor a krónikák "Bejövetel"-ről beszélnek.


Milyen alapon mertek évszámot is megadni, hogy mint az ötszáz ezer magyar 894-ben érkezett meg a a Vereckei-hágón át?



2018. jan. 6. 21:18
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

"Az Úr megtestesülésétől számított hatszázhetvenhetedik évben, száznégy esztendővel Attila magyar király halála után, III. Constantinus császár és Zakariás pápa idejében - miképpen meg van írva a rómaiak krónikájában - a magyarok másodízben jöttek ki Szittyaországból"


Már csak azt kellene tisztázni, hogy a Képes Krónikában melyik időszámítási rendszer, naptár szerint adják meg a 677.-ik esztendőt és melyik földrajzi területet tekintették Szittyaországnak.

2018. jan. 23. 18:32
 12/14 sadam87 ***** válasza:

#9

"Kristály tisztán látszik, hogy a hun és a székely szinte azonos, tehát a székelyek, akik már itt voltak mielőtt megtörtént a honfoglalás feltehetően a hunok leszármazottai."

Aligha, mert hunokat nem vizsgáltak a kutatásban. A HUN jelzés a mai magyarok köréből vett mintát jelzi (ahogy a székelyek és csángók estében is ma élő személyek vizsgálatából származik az adat).

[link]


Azt esetleg le tudnád írni, milyen betűjelű markerekre gondolsz, mikor a különböző népcsoportok markereiről írsz? Könnyebben áttekinthető leenne a válaszod (számomra legalábbis biztos).

2018. jan. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

Érthető kép rajzolódik ki, hogy genetikailag és kulturálisan a Kárpát medence földjére bejövő őseink "Turáni" népek, népességek leszármazottai voltak:


Turáni embertípus:

Az embertan (fizikai antropológia) megkülönbözteti a turáni vagy turanid embertípust. Ez az emberi ún. „rasszok” („emberfajták”) egyike, amely az europid és mongoloid „nagyrasszok” közötti átmeneti formának tekinthető. Tiszta formájában Belső-Ázsia egyes területeinek lakóira jellemző, de más típusokkal keveredve számos ázsiai és európai embercsoportnál kimutatható.(wikipédia)


Turáni népek:


A turáni népek az eurázsiai sztyeppék területén, illetve hatókörében élő egykori népek, illetve mai utódaik összefoglaló elnevezése. A fogalom főleg a 20. század első felében volt elterjedt, de néha még ma is előfordul. A csoportosítás alapja az a megfigyelés volt, hogy ezek a népek mindmáig számos közös kulturális, antropológiai és részben nyelvi vonást őriznek.

A turáni népek közé eredetileg a következőket sorolták: török- vagy helytelenül türk népek (ujgurok, kazakok, oszmán-törökök, kipcsakok stb.), szkíták (szittyák), hunok(a székelyek is), avarok, mongolok, mandzsuk. Később a japánokat is idesorolták, a japán nép eredetére vonatkozó felismerések alapján.(wikipédia)

2018. jan. 23. 19:04
 14/14 A kérdező kommentje:

A tengrizmus újkori fogalom sosem, hívták így az általad felsorolt népeknek a hitvilágát, vallását szertartás rendjét.


Viszont megjelenik a magyar népességünk vallásos ősi hitéletével szertartásrendjével kapcsolatban ezek a kifejezések:


[32] Ld. Corpus Juris Hungarici, millenniumi emlékkiadás (Budapest: Franklin társulat, 1899), I, 46. Itt a magyar fordításban szereplő „scythiai ősi pogány szokás” latin eredetije: „Scythicus, gentilis et ethnicus ritus”, ami – „szkíta népi-nemzeti szertartásrendet” jelent. Ugyanez Bonfiniusnál így hangzik: „deposito pagano ritu, ceremoniisque Scythicis abrogatis”. Ld. Antonius Bonfinius, Rerum Ungaricarum decades quatuor cum dimidia (Hanoviae: Typis Wechelianis, apud Claudium Marnium, 1606) ­­­– szerk. Zsámboki János (III. kiadás), 197. o. Megjegyzendő, hogy az ó- és középkori keresztyén Róma tollából származó „paganus” szó értelme nem azonos a mai „pogány” szavunkkal. Ez ugyanis Róma szemszögéből nem feltétlenül „nem keresztyént” jelent, hanem adott esetben egyszerűen csak „nem Róma módján keresztyént”. Példa erre, hogy Róma az Európa nagy többségét alkotó jórészt gót ariánusokat is paganus-oknak tartja (a pagus pedig falut jelent, így a paganus jelenthet vidékit, de népit is – ezáltal a gentilishez és az ethnicushoz közelíthető jelentéssel bír).


Úgyhogy kora keresztény, ős-keresztény színezetű volt az ősi vallásos hitvilágunk.

2018. jan. 23. 19:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!