Volt-e a történelemben olyan államalakulat, amely lakói a Föld népességének többségét (50< %) tették ki?
Kiváncsi lennék ki volt, aki megszámolta a lakosokat egytől-egyig, hogy kijelentsen ilyet.
Azt se tudjuk, hogy az ókori Rómában vagy egyiptomban hányan éltek (pedig a legbürökratikusabb államalakulatok voltak)
Akkor ott van még, hogy mivel folyamatos járványok, betegségek, szülési halál (+gyermekhalandóság az egekben) senkinek se volt ereje mindent összeírni.
+és még ott vannak a rabszolgák
Inkább területarányosan éri meg az ókori birodalmakat rangsorolni. (és még ekkor is veszekedhetsz, hogy ki kinek hódolt be épp)
There are no reliable surviving records for the general demography of the Roman Empire. There are no detailed local records, such as underlie the demographic study of early modern Europe, either. Large numbers of impressionistic, moralizing, and anecdotal observations on demography survive from the literary sources. They are of little use in the study of Roman demography, which tends to rely instead on conjecture and comparison, rather than records and observations. [3]
Forrás:
Ami maradt, az találgatás.
Csak, hogy mutassak egy példát (és a birodalom csak egy kis pontja)
Pompeii lakosságát 6000-20000 körülire tippelik 79-ben, de mindeközben 1300 körüli maradványt tártak fel. Exkavált terület nagysága 2011-ben, 44 hektár (sűrűn lakott részek), Pompeii becsült nagysága 64-67 hektár körüli.
Magát a kitörés idején lévő állapotokat Pliny levelei taglalják, de ő se ír konkrét számokat, hanem az eseményeket idézi fel (ő alapján tudjuk, hogy voltak túlélők, de számukat nem ismerjük)
Írásai
Latinul:
avagy angolul:
Igazából, ami fontos közülük az a VI. Kötet 16. és a 20. Levél Tacitusnak (25 év elteltével visszatekintés; érdemes elolvasni)
Tehát, hogy érthető legyen ezesetben nem hasukra ütve találgatnak, de mégis elég eltérő és tág érték körül mozognak.
Egész ókori Római birodalom lakosszámára (mondjuk fénykorában) méginkább bizonytalanok lehetnek ezek a számok.
Na jó, de én nem pontos számokra céloztam. Hozzávetőleges becsléseket lehet végezni, mint ahogy Róma város lakosságáról is vannak hozzávetőleges elképzeléseink (tehát tudjuk, hogy nem húzezres vagy százezres város volt, hanem milliós). Ugyanígy Itáliáról és a provinciákról is van. Egyébként a történelemben kevés korszak van (tulajdonképpen a 19-20. századot és más, korábbi egyedi példákat leszámítva, hogy pontos számadataink lennének egy-egy ország népességéről, én sem arról beszéltem, hogy pontos számmal le tudnánk fedni a Római Birodalom népességét.
Egyébként a magyar szóhasználatban Plinius az említett szerző, az angol szövegkörnyezetben Pliny.
De továbbra sincs információ a többi kontinensről. Pl. Ázsia, Amerika.
Tehát erre a kérdésre az ókort tekintve nem tudunk válaszolni véleményem szerint.
C. Plinii Caecilii Secundi epistulae - amire céloztam
Pliniusz - személy
így tényleg felcseréltem a kettőt (átolvasva az előbbi írást)
C. Plinii Caecilii Secundi epistulae
Ez birtokos esetben van, ezért van úgy írva, hogy Plinii....(és a többi szó is birtokos esetben van). Alanyesetben latinul is Plinius az említett szerző.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!