A háborúkban tényleg csak az emberek 15-20%-a húzza meg a ravaszt?
Szóval néztem egy sorozatot, amiben ezt mondták. Konkrétan a világháborúkra vonatkozott ez a %. Azt is állították, hogy azért húzódtak is el, így hamarabb végük lett volna, ha optimálisabban húzzák meg a ravaszt.
Meg direkt mellé, vagy az ellenség feje fölé is céloztak. Mindezt azért, mert az ember, még ha katona is, nem vagy csak nehezen tud végezni egy ember(faj)társával.
Szóval igaz ez? Direkt mellélőttek, mellélőnek ma is?
Ilyenekről én is hallottam, hogy a sorozott állomány jelentős része (pl. a napóleoni háborúk alatt), vallási és erkölcsi meggyőződésből szándékosan a cél fölé lőtt. Az arány helyességéről nem tudok mit mondani, de biztosan létezett a jelenség.
Ma már a modern önkéntes hadseregeknél nem hinném, hogy ez lenne a helyzet.
#7 Csak 4 válasz volt előtted és nem is mind értett egyet veled...Ne legyél már ilyen nagyképű, vagy inkább, ne vedd így készpénznek a saját naív véleményedet.
Olvasni én is olvastam az általános érvelést és hihetőnek tartom. Akknek nem lett volna szerencséje ilyesmihez:
Az általános érv az, hogy az emberek pszichikailag nagyon nehezen vehetőek rá, hogy aktívan próbáljanak meggyilkolni valamit. Az aggresszió sokkal inkább az ellenfél elijesztését szolgálja: a hencegés, a fegyverek mutogatása, a lövöldözés sokkal inkább azt szolgálja, hogy az ellenfelet visszavonulásra késztesse, ráadásul még hatásos is - feljegyeztek olyan csatákat, ahol az egyik fél visszavonult csak az után, hogy a másik fél hatásosan kiabált/fenyegetőzött/fenyegette (látszólag, áldozat nélkül) a védtelen pontjaikat. Míg a valódi gyilkosság pszichikai rosszullétet okoz, mert az ember képtelen nem magát odaképzelni. Illetve azt is állítás, hogy a katonák kis %a felelős a megölt ellenfelek többségéért-ezek vagy alkatilag alkalmasabbak, vagy jobban koncidionáltak, lelkileg felkészültebbek az ölés tudatának elviselésére.
Tehát a katonák azért lőnek mellé (most a képesség hiányén kívül, ami egy másik téma - most csak a szándék oldaláról nézzük a dolgot), mert az ellenfél visszavonulásra késztetése minimális konfrontációval (ami az ő épségét is veszélyeztetné) törekszik.
Itt ugye világháborúkról van szó, sorozott alapban civil katonákkal, nyilván elit alakulatok pszichológiája egészen más.
Na ennyit tudok a dologról, ez se sok.
Kérdező kérdése amúgy értelmetlen - "igaz ez"? Ja, majd pont itt a GYIKen fogják ezt neked tudni megmondani.
^Nyilván a kegyetlen paradoxon az, hogy a képzetlen katona, aki e szerint az ösztönös és öntudatlan "addig harcolok, amíg az ellenfél meg nem ijed és el nem menekül" cél által vezetve megy a csatába, találkozik az ölésre képzett "oda célzok, amitől meghal" katonával, le lesz mészárolva, mint a #8 által linkelt videóban, ahol csak egy tucat amerikai hivatásos katona ki tud nyírni egy falunyi szomáliai felkelőt.
És nem csak, ez lenne a lényegi érv, mert pontosabban céloznak vagy sztresszel szemben strapabíróbbak, hanem maga a gyilkosságra nevelés miatt.
És ugye az irónia ott van, hogy papíron csatába mész, viszed a fegyvert, kész vagy meghalni, stb. - amire ezek a cikkek felhívják a figyelmet, az az, hogy a látszat ellenére ez (öntudatlanul is) csak megjátszás,azért jétssza el, hogy meg akar ölni, hog megijesszen, a valódi gyilkos szándék hiányára fény derül, amint komolyan ölésre képzett emberrel kerül szembe.
Persze mondhatnán, hogy ezt eleve tudtuk és nem mondtunk sok újat, mindenesetre arról próbálna meggyőzni, hogy a legtöbb ember kinevelhetetlenül sokkal pacifistább, mint amit a látszat mutat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!