Rácsodálkoztam arra, hogy a régi városok belvárosaiban általában nincsenek járdák, az ókori Pompeiben meg voltak. Mióta vannak a modern városokban is, és hol építették az elsőket? Jól gondolom, hogy a Pompei ásatások hatására? Forrást sajna nem találtam.
Ez is biztos nem úgy történt hogy tegnap még sárba jártak , holnap meg már hopp, feltalálták a járdát.
Ennek volt egy folyamata , hogy először valamit beledobáltak a sáros részbe és ezt mások is látták , ők már mást, jobb anyagot hulladékot tettek bele. Majd ahogy a tégla a beton készült , úgy fokozatosan alakulhatott ki a járda. Tehát nem feltalálták a járdát , hanem ez egy folyamatnak a következő része volt.
2017. aug. 17. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
A járdák a gépjárműforgalom megjelenésével és növekedésével párhuzamosan alakultak ki. Ha megnézel egy századfordulós képet valamelyik pesti belvárosi térről, a gyalogosok teljesen kötetlenül közlekednek rajta, még a legforgalmasabb csomópontokon is. A villamosok megjelenésével, majd az autóforgalommal viszont már a lovaskocsiknál sokkal gyorsabb (és a villamosok esetében halkabb), veszélyesebb közlekedési eszközök jelentek meg az utcákon, így kialakult/kialakították a maihoz hasonló struktúrát, ahol a különböző típusú közlekedők térben élesen elválasztva közlekednek - a járda lett a gyalogosok é.
2017. aug. 17. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 A kérdező kommentje:
1-es: Nem az volt a kérdésem, hogy ki találta föl az utak lekövezését :-)
Ki találta ki a gyalogos-szint megemelését? Pompeiben amúgy ez tényleg megvolt, sőt, volt zebra is. Annyi, hogy a járda olyan fél méterrel volt magasabban az útnál, de ez meg megfelelt annak, hogy a kocsik is magasabb építésűek voltak.
Ezzel szemben a városom történelmi részében nincsenek megemelt járda-szintek.
A "járda", mint szó amúgy tipikus nyelvújtás-ízű, ilyenként a XIX. sz. elejére utal.
2017. aug. 17. 17:05
4/8 anonim válasza:
Olvasd el még egyszer a kettes választ.
2017. aug. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 A kérdező kommentje:
4-es: lévén szó emberi alkotásról, az "alakult ki", nem túl alapos válasz. Melyik újkori városban, ki rendelte el?
2017. aug. 19. 19:41
6/8 A kérdező kommentje:
Vagy akár csak Budapesten: hol építettek először járdát?
2017. aug. 19. 19:42
7/8 anonim válasza:
Ez egy folyamat volt, nem lehet kijelenteni, hogy valaki feltalálta/elrendelte. A legelső út talán a macskaköves út volt (rómaiak), de ennek a formája az évtizedek során alakult ki. Aztán ebből kialakultak a kiépített utak, később elkülönítették őket és jöttek a gyalogosutak/"járdák", stb. De mindez mondom, nem egyetlen személyhez köthető, hanem sokhoz.
2017. aug. 21. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 A kérdező kommentje:
Mondjuk úgy, hogy egyenlőre egyikünk sem tud forrást az út- és járdaépítés kultúrtörténetéhez...
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!