A kurucok voltak az első modern magyarok?
A korábbi korokra pl. a középkorra a statikus világkép, a passzív életfelfogás volt a jellemző, amiben van egy megváltoztathatatlan világrend és mindenki beletörődik abba a helyzetbe, amibe beleszületett. Ezen korból fennmaradt magyar nyelvű dalok is elsősorban egyházi énekek, siratók, világi dalokból is a régi népdalstílus melankolikusabb énekei.
1700-ra, azonban a kurucok olyan értékrenddel és világnézettel rendelkeznek, amivel sok mai magyar is egyetért, elsősorban a hazafiasabb vidékiek. Ők hittek abban, hogy közemberként is tehetnek a helyzetükért, és a világ változhat, ha tesznek érte. Ezek modern értékek melyek mentesek a középkor dogmáitól, és egy új, aktívabb gondolkodásmódot jelképeznek.
Ezt jól jelképezi egy híres énekük, a Tyukodi-nóta is:
"Te vagy a legény, Tyukodi pajtás!
Nem olyan, mint más, mint Kucug Balázs!
Teremjen hát országunkban jó bor, áldomás,
Nem egy fillér, de két tallér kell ide, pajtás!
Szegénylegénynek olcsó a vére:
Két-három fillér egy napra bére:
Azt se tudja elkölteni, mégis végtére,
Két pogány közt egy hazáért omlik ki vére!
Bort kupába, bort, embert a gátra!
Tyukodi pajtás rohanjunk rája!
Verjük által a labancot a másvilágra!
Így ad Isten békességet édes hazánkra."
Ez akár a mai tyukodiak indulója is lehetne, ha pl. Keletről román csapatok támadnák meg a falut, Nyugatról pedig a központi kormányzat sanyargató intézkedéseivel kellene szembenézniük.
A hazafiság érzése inkább a török korban jelent meg. A végvári vitézek kapcsán is lehet olvasni ilyen témájú verseket (a haza és a kereszténység megvédése a pogánytól Balassi Bálintnál és az őt követő költőknél is megjelenik, pl. Rimay Jánosnál). A kurucos felfogásnak (tehát a Habsburgok elleni harcnak) pedig már a Bocskai-felkelés költészetében megvannak a gyökerei. A részedről eléggé nagy lesarkítás, hogy szerinted a középkori vallásos költészet után egyből a kuruc költészet következik. Közötte ugyanis van 200 év, amiről úgy látszik, fogalmad nincsen, de ettől még létezik, sőt, a kuruc költészet sokat merít is belőle, sok tekintetben a 17. századi katonadalok folytatása.
Úgyhogy amit kérdezel, egyáltalán nem újszerű, és nem a 18. században jelent meg a semmiből, hanem annak a folytatása, ami már az előző évszázadokban is létezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!