Mitől függ mekkorának látjuk a Holdat?
Néhány képen kis pöttyszerű szinte alig látszik az égen , máshol meg fa nagyságú kb sőt nagyobb is..
A Hold látszó átmérője nagyjából mindig ugyanakkora, a Hold-Föld távolság változásaival csak minimálisan változik.
A többi csak látszólagos, mivel kis tereptárgyakhoz képest (pl. a messze lévő fákhoz viszonyítva) nagyobbnak tűnik, nagy tárgyakhoz képest (pl. a közelebbi fákhoz viszonyítva) kisebbnek. Amikor nincs mihez mérni (pl. amikor magasan van az égen), szintén kisebbnek látszik. Fényképeken ezt a jelenséget még ki is lehet használni, távol lévő kis fák és kis házak körvonala mellett a Hold óriásinak látszik.
Ez egy pszichológiai jelenség is (az észleléssel kapcsolatos optikai csalódás), hogy az emberi agy azt "hiszi", hogy a hold nagy. Pedig az égen a valóságban a látható mérete elég kicsi, kb. fél foknyi.
Erről meggyőződhetsz, ha egyenesen kinyújtod a karod és feltartod a mutatóujjad, és a telihold mellé teszed. Akkora lesz a Hold kb., mint a körmöd. Tehát a valóságban elég kicsi a földről látható mérete. Az általad belinkelt képek többsége igazából manipulált kép. Nincs olyan, mint a filmekben és a mesékben, hogy süt a fél égboltot betöltő hold és benne a szerelmes párok csókolóznak. Az egész nagysága egy körömnyi, ha kinyújtod a karod!
Viszont a horizont közelében tényleg megnövekszik a látható mérete, mint ahogy a napé is megnő alkonyatkor, napkeltekor. Ennek oka, hogy ilyenkor a nap és a hold fénye (mármint a hold fénye visszavert napfény) alacsony szögben éri a légkört, és a szóródás miatt nagyobbnak tűnik.
(Ez ugyanaz, mint amikor egy flakon vizet merőlegesen világítasz meg egy fénysugárral. Ilyenkor a fénysugár vékony. De ha megdöntöd a flakont, és alacsony szöget zár be a flakon a fénysugárral, akkor a fény is vastagabb lesz. Ugyanez játszódik le a légkörben is, ezért tűnik nagyobbnak a nap és a hold a horizont közelében.)
"Az általad belinkelt képek többsége igazából manipulált kép."
Igaz, de fotón nem kell úgymond manipulálni, trükközni. Lősz egy nagy képet, amin kicsi a hold, majd a hold körüli részt körbevágod, a képhez képest máris nagy a hold. Vagy egyszerűen kis látószögű objektívvel (pl. teleobjektív) fotózol, akkor a teljes látómező kicsi, ahhoz képest lehet nagy a hold.
A fényképezőgép objektívjének gyújtótávolságától, van sima 50 mm-es ami átlagos és van "távcsőmértékű" 2000 mm-es is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!