A háborúban álló felek miért nem ismerik el, hogy valójában csak erőforrásokért és hatalomért háborúznak? Miért kell mindig megideologizálni?
Igen, valóban, a tömegek támogatása nélkül nem áll meg a lábán egy kormány sem.
Kell egy olyan ideológia, ami maga mögé tudja állítani a lakosság nagy részét.
Sokszor volt rá példa a történelemben, hogy egy ország népe az utcán ünnepelte egy háború kitörését.
Na ezt csak azon az alapon, hogy megyünk rombolni és rabolni, már a XIX-XX. században sem nagyon lehetett.
Van igazság abban, amit írsz. Ha akármelyik háborúról leszedjük az ideológiai magyarázatot, azt kapjuk, hogy hatalomért, földért, az ellenség gyengítéséért, nyersanyagokért háborúztak. Az ideologizálás oka, hogy a saját néppel, illetve a külföldi hatalmakkal is el kell fogadtatni, hogy a hadakozás jogos, illetve jó ügyet szolgál.
De annak ellenére, hogy azt írtam, hogy van igazság abban, amit írsz, mégsincs teljesen igazad. Pont a magyar történelem az, ami bővelkedik olyan példákban, hogy nem azért háborúztunk, mert "felgyűlt a tesztoszteron". Mohácstól kezdve 1849-ig a háborúink többsége védekező háború volt, valami idegen hatalom önkénye, elnyomása ellen próbáltuk a saját földünket, az államiságot, a magyarságot védeni. 1848-ban a jövő Magyarországát felépítő emberek fogtak fegyvert a Habsburgok ellen, akik a polgári Magyarországot akarták megsemmisíteni. De az igaz, hogy akik ellen harcoltunk, azok valóban hatalmi és gazdasági okok miatt próbáltak minket leigázni.
"Na ezt csak azon az alapon, hogy megyünk rombolni és rabolni, már a XIX-XX. században sem nagyon lehetett."
Szerintem már sokkal régebben se. A gyarmatosítás se úgy ment, hogy "menjünk legyilkolni mindenféle primitív népeket", hanem "terjesszük a kereszténységet/a civilizációt". Aztán érdekes módon az arany mindig a hódítónál kötött ki, a szenvedés meg mindig a meghódítottra várt.
"Ha így lenne, akkor Kína és India már elfoglalta volna az egész világot"
Azért nem, mert ettől még az országoknak van haderejük, meg nukleáris arzenáljuk. Tény, hogy nemzetközi szerződések ide vagy oda, egy atomhatalom többet engedhet meg magának, mint egy nem atomhatalom. De ettől még van súlya a jognak is.
Másrészről szerintem, ha India nem is Kína biztosan fog terjeszkedni. Persze nem feltétlenül terüpetileg, a nyersanyagokhoz való hozzáférés ugyanis már nem feltétlenül területi fennhatósághoz kötött. Hanem gazdaságilag, meg úgy, hogy kiárasztja az embertömegét a világra. Állítólag óriási földeket vesz Afrikától. Gazdasági újragyarmatosítás zajlik, és nemcsak Kínában. Másrészt én arra is számítok, hogy ahogy fokozódik a felmelegedés, és Szibéria egyre nagyobb részei lesznek élhetőek, a kínaiak elkezdenek egyre nagyobb számban beszivàrogni majd az orosg távol-keletre, többségbe kerúlnek, aztán egyszer csak majd autonómiát akarnak. Ez így működik, Trianonnál is így vesztettük el a területeinket. A másik, ami GARANTÁLOM, hogy meg fog történni, hogy ahigy az Antarktisz kizöldül, és lakhatóvá kezd válni, megindul majd érte a cégek és államok versenye, és hirtelen mindenki elfeledkezik majd arról a kényelmes egyezményről, ami semleges zónaként jelöli meg az Antarktiszt, amim "mellesleg" lakhatatlan. Csak addig fog az az egyezmény tartani, amíg nem válik lakhatóvá. Mert így működik az ember, képmutatás az egész. Kell a hely. Azt persze semmi nem szabályozza, hogy mi teleszüljük a bolygót, meg teleszemeteljük.
"Van igazság abban, amit írsz. Ha akármelyik háborúról leszedjük az ideológiai magyarázatot, azt kapjuk, hogy hatalomért, földért, az ellenség gyengítéséért, nyersanyagokért háborúztak."
És ez nem csak makro- hanem mikroszinten, az egyes ember életében is így van. Mindenki mindig jól akar járni, legyen szó pénzkeresésről, párválasztásról, akármiről. Szerintem az ember alapvetően képmutató, és sokkal egyszerűbb dolgok hajtják, mint azt beismerné magának. De miért nehéz ezzel együttélni? Hogy igenis félig állatok vagyunk?
Akkor indul meg, ha lehetősége van rá. Nyilván a közlekedőedények között is akkor folyik a víz, ha nincs lezárva az átfolyás. Indiánál, Kínánál és még sok országnál "le van zárva", átvitt értelemben, mert nem lehet pl megsérteni a szomszédos ország szuverenitását. Nem lehet tömegesen átvándorolni Oroszországba, mert az orosz állam ezt nem hagyja. Nyilván oda se lehet átmenni, ahol földrajzi korlátok vannak (USA, Ausztrália).
De Európánál, ami nem védi a határait, már fényesen látszik az elv bizonyossága: a felszaporodott afrikai, ázsiai népesség ide áramlik tömegesen a jobb hozzáférésért az erőforrásokhoz. Ja, és persze túlnyomórészt fiatal férfiak. Mindig a fiatal férfiak a történelem végrehajtói.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!