Egy mérnök tevékenysége többet ér egy jogász, közgazdász vagy egy bölcsész tevékenységénél?
> De egy mérnök,vagy egy gyári munkás értéket állít elő,maradandót alkot.Orvosok nélkül meg örülhetnénk,ha a 30 évig élnénk
Pro érven jó. Kontra érv: Egy orvos nem sokra menne a mérnökök által előállított infrastruktúra nélkül (orvosi eszközök, gyógyszerek, mentőautók, kórházak, egészségügyi informatikai rendszerek, stb.). Ha kivesszük a társadalomból a mérnöki tevékenységet, akkor az 1800-as években találjuk magunkat.
A különböző szakmák nem egymástól függetlenül léteznek, és állítanak elő terméket, szolgáltatást, hanem szorosan egymást átszövő rendszert alkotnak. Nem lehet meg az egyik a másik munkája nélkül.
"De egy mérnök,vagy egy gyári munkás értéket állít elő,maradandót alkot"
Nem is olyan régen volt olyan időszak, amikor ez volt a fő irányelv. A munkás sok maradandó dolgot állított elő, csak meg kell nézni, mit lehetett velük kezdeni, mennyi hulladékot sóztunk rá a KGST barátokra, vagy éppen ők ránk. Leértékelték a mérnököket, meg úgy általában az értelmiségi réteget, és meg lehet nézni, mire mentünk.
A maradandó nem csak azt jelenti, hogy kézzel fogható, és majd csak ezer év múlva fog lebomlani a szeméttelep alján. Az egész (többé kevésbé) civilizált társadalom, a jogrendszer, az egészségügy is maradandó. Jó lenne, ha az ilyen (ahogy írták már) proli gondolkodás miatt nem hátrafelé haladnánk, hanem inkább fejlődnénk. Ahhoz pedig értelmiség kell, akár jogász, orvos, mérnök, közgazdász, pénzügyi szakemberek, stb...
Nem itt a helye, de ha már itt jött elő, megemlítem, mert tipikus jelenség.
NINCS PROLI GONDOLKODÁSMÓD! Lenéző gondolkodásmód van. Sokan szeretnek fogalmakat jelentő szavaknak új értelmet adni. A proli a társadalmi szerkezetben egy adott helyet elfoglaló réteg. Vannak jellemző vonásai természetesen. Munkája, életmódja, lehetőségei, és sok más. A gondolkodásmódja - bármennyire is sokan így tekintik - sokféle. Józan, hétköznapi, talán nem annyira emelkedett, az is, amire itt használatos, és még sok másféle. Jó néhányuk gondolkodásmódja gyakran tiszteletreméltóbb, mint sok beképzelt értelmiségié.
Mindenki számára elsősorban az természetes, amivel foglalkozik, amilyen közegben él. A munkásember legtöbbször kétkezi munkával, számára (és mindenki számára) jól felfogható értéket állít elő. Ritkán találkozik vele, hát kevéssé látja át, hogy elvont, intellektuális tevékenységek adott esetben értékesebbek. De nem hülye! El lehet magyarázni neki, hogy miről mit érdemes gondolni. Aki dehonesztáló módon nyilatkozik erről, önmagáról állít ki meglehetősen szimpla bizonyítványt. Mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, ezért nem minősíteni kell, hanem elmagyarázni. A második körben -konkrétan - aztán lehet más, kifinomultabb eszközöket használni. De nem bunkósbotot.
"NINCS PROLI GONDOLKODÁSMÓD! Lenéző gondolkodásmód van."
Tudom hogy a proletár nem azt jelenti, amire én használtam, viszont a "proli" alakja tudomásom szerint mindig pejoratív jelző volt. Mint ahogy manapság a paraszt is legtöbbször az és nem a földművesekre gondolunk amikor kimondjuk, ugyan így a proli esetén sem egy átlagos fizikai munkásra. Pontosan tudod te is, meg mindenki más is, hogy ha valakire azt mondják hogy proli, az sértő, mert egy tipikusan buta, beszűkült gondolkodásmódú, hőzöngő, nagyszájú alakot jelöl. Én is ilyen értelemben használtam. Felesleges a kifejezéseken lovagolni, ha mindenki tudja, hogy az adott szövegkörnyezetben mit jelent.
"De egy mérnök,vagy egy gyári munkás értéket állít elő,maradandót alkot.
Ez így ebben a formában nem teljesen igaz.
A mérnők gyakorlatilag nem állít elő terméket, hanem megtervezi egy termék vagy tevékenység leghatékonyabb előállításának a lehetőségét. A kőműves meg az ács állítja elő a házat, a mérnök "csak" megtervezi azt.
De kell egy közgazdász, aki kiszámolja az építkezés költségét, annak megtérülését, kellenek óvónők, tanárok, aki a mérnököket, közgazdászokat végigvezetik az úton, amíg képesek lesznek a feladataikat ellátni.
Egy kiváló orvos alig töredékét tudná meggyógyítani az általa megmentett embereknek a modern, mérnökök által tervezett műszerek és eszközök nélkül. A mérnök pedig hiába tervezne ilyeneket ( nem is tudná milyen igényeknek kellene megfelelnie a tervének), ha nem lenne orvos, aki használja azokat.
És kellenek bölcsészek, akik pld. a társadalom szerkezetét, működését tanulmányozzák, törekedve a jobb és élhetőbb társadalom elérésére. Kellenek színészek, írók, zeneszerzők, zenészek, képzőművészek... - mert ha nincs kultúra, akkor miben különbözik az ember az állattól? Ha nincs szórakozás akkor mit ér az élet? Élet a szüntelen, önfenntartásért végzett munka?
Persze!
Egy gramm alkalmazás felér egy mázsa elvonatkoztatással!
Így gondoltad?
Csak az a baki, hogy ha a tervező nem tervezne, a melós sem tudna autót összeszerelni. Nem lenne mit...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!