Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nyelvújítás jó volt, vagy...

A nyelvújítás jó volt, vagy rossz?

Figyelt kérdés
Mert hallottam, hogy azért kellett nyelvet újítani, mert nem volt elég nagy a szókincse, meg nem voltak benne szakszavak, mások szerint viszont ezzel az ősi magyar nyelvet tették tönkre, és olyat is hallottam, hogy Kazinczy-t felpénzelték, hogy tegye tönkre a magyar nyelvet? Mi az igazság?
2010. máj. 14. 21:21
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
89%
Hasznos volt, mert a jól sikerült szavak a mai napig használatosak. A rosszul sikerülteket pedig kiszórta a nép.
2010. máj. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
89%

Ez a "Kazinczyt felpénzelték,"vaamelyik "nagymagyar" baromsága lehet.

A nyelvújításra és az új szavakra szükség volt. Aki ismeri a történelmet,az tudja,hogy abban az időben a magyar nyelvet csak a parasztok,vagy az alsóbb néposztály beszélte. A főurak németül beszéltek, a hivatalokban csak németül lehetett ügyintézni,csak német színház voltAz alsóbb néposztály többsége nem mozdult ki a lakóhelyéről,tehát nem is bővülhetett a szókincse.

Az szintén nem igaz,hogy az ősi magyar nyelvet tették tönkre. Kazinczy idejében már nem azt a nyelvet beszélték,mint Árpád idejében,mert a nyelv önmagától is sokat változott,tehát az ősi nyelv már nem volt használatos.

2010. máj. 14. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
96%
Mint minden az életben, hasznos és káros is volt egyben. Az ősi szavak sajnos amúgy se nagyon maradnak fenn, ha a dolog, amit megneveznek, megszűnik létezni(Pl. pagony). Mert hát a nyelvnek fejlődnie kell, és követni az élet fejlődését. Másrészt a magyar szavak sajátságossága nagyon szép, (PL.zongora) viszont nehéz megtanulnunk az idegen nyelvet, mert minden szót másképpen mondunk, mint Európa más nyelvein. Pl. a színházat mindenki teáternek, teátrumnak, Theater, stb-nek mondja, közös gyökérről kifejlődött szóval, csak mi nem. Azért összességében mégis jó volt, mert fennmaradt a magyar nyelv.
2010. máj. 14. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

A 21.43-as színházas példája helyett én az "új" szó példáját szoktam hozni, amely ugye egy csomó nyelvben hasonló: new, neu, novo, nouvo, nové, novy, nou stb. Nálunk meg egyszerűen csak új.


Szerintem Kazinczy nyelvújítása többet használt, mint amennyit ártott. Enélkül nem lehetett volna a magyar 1844-ben hivatalos nyelv. Kazinczyék rendszerezték a magyar nyelvet, egy-két logikátlan motívumot kiigazítottak, és rengeteg új szót teremtettek. Amely szavak meg túl nagy marhaságnak tűntek a nép számára, kikoptak. Ma pl. már senki nem hívja a nyakkendőt nyaktekerészeti mellfekvencnek, vagy az asztalt négylábúnak. Mert mi a francnak is hívnánk így, ha egyszer van normális nevük?

2010. máj. 14. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
90%
Azért maradtak így is nyakatekert megoldások. Pl. ezek alapján a bizonyítékok alapján... Mi a töknek van kétszer az, hogy alapján? Teljesen hülyén hangzik. Én igyekszem kerülni az ilyen szerkezeteket, és a fenti helyett inkább azt mondom, hogy ezen bizonyítékok alapján, de a duplázásnál a régies "eme" is sokkal jobb lenne.
2010. máj. 14. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
76%
21.55-ös! Én a nyakkendőt nyaktekerészeti mellfekvencnek hívom, igaz csak poénból, de mindig így nevezem. :D
2010. máj. 14. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 21.55!

Az "új" marhára nem nyelvújításkori szó, azért mondjuk máshogy, mint az általad felsoroltak, mert azok a nyelvek egymásnak rokonai, a mienknek meg nem.

Nyaktekerészeti mellfekvencnek a büdös életben nem hívták komolyan a nyakkendőt, ez egy néhány évtizeddel ezelőtti vicc.

2010. máj. 15. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

szerintem inkább rossz volt a nyelvújítás, mint jó.

kazinczyék egy felső-magyarországi tájszólást vettek alapul, az alapján rögzítették a szabályokat. ennek az lett az eredménye, hogy a többi tájnyelv és dialektus kiment a "forgalomból" szép lassan.

ez még alapjában véve nem tette tönkre a magyar nyelvet, hiszen a dualizmus korában is születtek új kifejezések, szavak (vonat, stb.).

a nagyobb baj, ami tényleg rombolja a magyar nyelvet az a multikulti, globalizáció. ma mobil van mindenhol maroktávbeszélő helyett, meg e-mail a géplevél helyett, sőt még a valamikori "földalatti"-t is vissza metrósítottuk

2010. máj. 15. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
73%
Ne haragudj kedves utolsó, de annak, hogy nincs maroktávbeszélő és géplevél, én inkább örülök...
2010. máj. 15. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
79%

Utolsó, erre majd valamelyik okos nyelvész be fogja írni, hogy a nyelv soha nem romlik, csak folyamatosan változik meg gazdagodik...

Ezért nem ér az egész (mai) tudományuk lóf@szt se.

2010. máj. 15. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!