A nyelvújítás jó volt, vagy rossz?
Ez a "Kazinczyt felpénzelték,"vaamelyik "nagymagyar" baromsága lehet.
A nyelvújításra és az új szavakra szükség volt. Aki ismeri a történelmet,az tudja,hogy abban az időben a magyar nyelvet csak a parasztok,vagy az alsóbb néposztály beszélte. A főurak németül beszéltek, a hivatalokban csak németül lehetett ügyintézni,csak német színház voltAz alsóbb néposztály többsége nem mozdult ki a lakóhelyéről,tehát nem is bővülhetett a szókincse.
Az szintén nem igaz,hogy az ősi magyar nyelvet tették tönkre. Kazinczy idejében már nem azt a nyelvet beszélték,mint Árpád idejében,mert a nyelv önmagától is sokat változott,tehát az ősi nyelv már nem volt használatos.
A 21.43-as színházas példája helyett én az "új" szó példáját szoktam hozni, amely ugye egy csomó nyelvben hasonló: new, neu, novo, nouvo, nové, novy, nou stb. Nálunk meg egyszerűen csak új.
Szerintem Kazinczy nyelvújítása többet használt, mint amennyit ártott. Enélkül nem lehetett volna a magyar 1844-ben hivatalos nyelv. Kazinczyék rendszerezték a magyar nyelvet, egy-két logikátlan motívumot kiigazítottak, és rengeteg új szót teremtettek. Amely szavak meg túl nagy marhaságnak tűntek a nép számára, kikoptak. Ma pl. már senki nem hívja a nyakkendőt nyaktekerészeti mellfekvencnek, vagy az asztalt négylábúnak. Mert mi a francnak is hívnánk így, ha egyszer van normális nevük?
Kedves 21.55!
Az "új" marhára nem nyelvújításkori szó, azért mondjuk máshogy, mint az általad felsoroltak, mert azok a nyelvek egymásnak rokonai, a mienknek meg nem.
Nyaktekerészeti mellfekvencnek a büdös életben nem hívták komolyan a nyakkendőt, ez egy néhány évtizeddel ezelőtti vicc.
szerintem inkább rossz volt a nyelvújítás, mint jó.
kazinczyék egy felső-magyarországi tájszólást vettek alapul, az alapján rögzítették a szabályokat. ennek az lett az eredménye, hogy a többi tájnyelv és dialektus kiment a "forgalomból" szép lassan.
ez még alapjában véve nem tette tönkre a magyar nyelvet, hiszen a dualizmus korában is születtek új kifejezések, szavak (vonat, stb.).
a nagyobb baj, ami tényleg rombolja a magyar nyelvet az a multikulti, globalizáció. ma mobil van mindenhol maroktávbeszélő helyett, meg e-mail a géplevél helyett, sőt még a valamikori "földalatti"-t is vissza metrósítottuk
Utolsó, erre majd valamelyik okos nyelvész be fogja írni, hogy a nyelv soha nem romlik, csak folyamatosan változik meg gazdagodik...
Ezért nem ér az egész (mai) tudományuk lóf@szt se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!