Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan léteznek ilyen emberek?

Hogyan léteznek ilyen emberek?

Figyelt kérdés
Világéletemben utáltam az irodalmat, és a vele együttjáró verselemzést, és az érdekelne, hogy hogyan lehet ennyi hülyeséget belemagyarázni egy olyan értelmetlen 16 sorba, amit az első látásra semmilyen kapcsol össze, és csak egy nagy katyvasz az egész. Legutóbb József Attila - Anyám versét olvastam el egymás után vagy 10-szer, és azon kívül, hogy az anyjáról ír, nagyon másról nem esett le a tantusz. Én lennék ilyen, aki nem érti a műveket, "műértetlen", hogy úgy mondjam, vagy tényleg ennyi marhaságot hordanak össze egy vers kapcsán?

2017. márc. 29. 20:55
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
65%

"Én lennék ilyen, aki nem érti a műveket"

Igen.

De azért ne keseredj el, mert más sem biztos, hogy jól érti. A "mit gondolt a költő" pl. általában hülyeség, nem lehet kitalálni. Csak, ha 20 éve ismered őt és minden nap együtt vagy vele.

2017. márc. 29. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
67%

Igen, műértetlen vagy :D


Ilyenkor érdemes ismerni egy költő biográfiáját, a dátumot amikor írta és akkor már nem olyan nehéz "belemagyarázni" dolgokat.

Ahogy a vers, úgy az értelmezés is azért van, hogy embereket, témákat, helyzeteket, érzéseket értsünk meg. Nem marhaság.

2017. márc. 29. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
57%
Az biztos, hogy ha azt mondtuk hogy "a költő játszik a szavakkal" akkor a tanár mindig elfogadta :D
2017. márc. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
11%

Szerintem is 90-99%-ban humbug, de el kell fogadni ez az irodalom.


Érdekes tőlem, de éppen egy verselemzésből csináltam 5-ös érettségit.


Rá lehet jönni a logikára, hogy mire mit lehet belemagyarázni, hogy el is fogadják a tanárok.

(csak pofátlanul kell hazudni és örülnek neki)


Már gyakram az általános iskolában is hülyeséget tanítanak, ehhez hozzá kell szokni, hogy a reális dolgok mellett kell egy csomó "alternatív tudást" is tanulni, amit a tanároknak kell visszaadni...

2017. márc. 30. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Tislerics Máté ***** válasza:
60%

Szerintem jogos a kérdező álláspontja!


Amikor verselemzés volt a feladat, nagyon könnyen meg lehetett szerezni a jó osztályzatot! Csak bele kellett magyarázni olyan dolgokat, amik eszedbe jutnak a versőr! Nyilvánvalóan mindenkinek más jut eszébe az adott műről! Nincsenek jó és rossz válaszok, maximum valószínűek vagy valószínűtlenek.


Egyszer irodalom órán felmerült bennem, hogy a nagy Nyugatos költők berúgva, abszintgőzben írták a verseiket! Ady-nál például konkrétan felismertem a berúgás folyamatát és a vers vége felé a totális szétesést. Meg voltam győződve arról, hogy totálon volt amikor írta. A Tanár persze nem tagadta, hogy az Abszint például egy elég közkedvelt ital volt akkortájt a nagy költők körében. Az ötös válasz mégis egy túlgondolt belemagyarázás lett volna.


Művészettörténet órán hasonló volt a helyzet. Egy expresszionista festménybe azt lát bele az ember,amit akar. Mégis kellett véleményt formálni. Nagyon sok esetben ilyenkor az volt az elemzésem, hogy a művész be volt drogozva vagy be volt rúgva és festeni támadt kedve! Ez abban a korszakban általános jelenség volt a művészek körében. Nem is kaptam ötöst az ilyen elemzéseimre! :D


Nyilván rá lehet jönni, hogy mire gondolhatott a költő, de ez inkább csak amolyan ötletelés a költő életének ismerete és ennek a tudásnak a használata fényében. Ha egy diák indoklásként jogos érveket hozott fel, akkor kapott rá jó értékelést is. Erre jogosan jár szerintem az osztályzat. Attól viszont a falra másztam, amikor minden mondatát úgy kezelték mint valami világmegváltó zseniális gondolatot.

2017. márc. 30. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Wadmalac ***** válasza:
86%

Egy versnek lehet olyan korabeli történelmi környezete, szókapcsolatoknak olyan értelme, ami ma már nem egyértelmű, vagy ismert, ezeket egy elemzésben el lehet mondani, hogy aki nem ismeri ezeket, is megértse a számára rejtett tartalmat.

Lehet olyan verstechnikai tartalma (ritmusban, hangzásban stb.), amit te is észreveszel, de csak miután elolvastad az elemzését.

Lehet olyan jellemző stílusa, ami esetleg akkori korabeli divatos, "menő" verselési stílus volt, több költő is használta, az elemzést elolvasva és más hasonló versekkel összevetve te is felismerheted.


Ami viszont tényleg teljesen szubjektív, az az a tartalom, amit neked az a vers érzelmileg átad.

És a költő célja ez volt, az aktuális gondolati, érzelmi állapotát átadni.

Ha ez nem "jön át", egy elemzés, ami leírja, mit kéne érezned, olyan, mintha egy íz nélküli ételről utólag elmondanák, milyen ízt kellett volna érezned. És bizony verselemzője válogatja, kinek mennyire sós vagy édes.

Ez a rész teljesen szubjektív.

Éppen ezért ez valóban az elemzések legkevésbé értékes, hiteles része. És az iskolában ezt bemagoltatni meg is hozza azt az érzést, hogy az egész értelmetlen hülyeség.

Mint jelen esetben is.


Mindenesetre, ha ez a vers számodra értelmetlen katyvasz, akkor nem a verselemzés a hibás.

Mert ez a vers elemzés nélkül is olyan érzelembomba, akkora iszonyat tartalommal a sorok közt, éppen az egyszerű szavak mögött feszülő tartalom miatt zseniális, hogy ha ezt nem érzed, már bocs, de tényleg olyan vagy, mint aki nem érez ízeket.

2017. márc. 30. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag az ember minden tevékenységére (ha csoportosítjuk, minden tudományágra, minden szerepre) lesznek olyanok, akik azt a dolgot tömény hülyeségnek tartják, míg mások lelkesen művelik.


Tapasztalatom szerint (valamint a kapcsolatos szakirodalom alapján) elmondható, hogy egyenes arányosság mutatható ki a hozzá nem értés és az utálat között, de ugyanígy egyenes arány van a lelkesedés és művelés, valamint a hozzáértés között.


Ez eléggé természetes, hiszen az ember alaptulajdonsága a sikerorientáltság (ez tette emberré). Amihez értünk, abban lesz sikerünk, tehát műveljük ezért. Amihez nem értünk, az kudarcot termel, tehát utáljuk. De a dolog nem ennyire egyszerű, az utálat negatív dolog. Kell tehát ideológiát is gyártani a létezésének jogosságára.

2017. márc. 30. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Tislerics Máté ***** válasza:
74%

Nem feltétlenül probléma szerintem, ha nem tudod átadni magad a versek által kiváltott érzéseknek! Erre nem mindenki fogékony! Egy vers nem több egy művészeti alkotásnál! Megtapasztalod, érzelmeket vált ki belőled!


Ma már nem annyira divatos mint régen, de akkoriban a költők ilyen formában adták át a gondolataikat, ilyen módon fejezték ki művészetüket.


Ma filmeket nézünk, sorozatokat! Azoknak is van művészeti értéke, ami kivált emberekből érzéseket, hangulatokat! Egy jó hangulatú film után felemelő érzésed támadhat! Régen ezt sokkal könnyeben el tudták érni a versek puszta elolvasásával is. Ma már ez sokaknak túl elvont "szórakozás, kikapcsolódás" lehet.


Nyilván vannak érzékenyebb és kevésbé érzékeny lelkű emberek. A versek manapság az utóbbit nagyon nehezen tudják megfogni. Szerintem azért, mert átalakult a művészetekre való igény! Már egy hangulat kevés! Nem társul hozzá egyéb művészeti érték és ez miatt érdektelenebb is.


Nézz meg egy Tarr Béla filmet! (pl.: Werckmeister harmóniák) Fogadjunk, hogy unalmas és érdektelen lesz számodra! Egy vers miért váltana ki hevesebb érzéseket? :)

2017. márc. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
77%

kicsit olyan, mint amikor egy híres festő képe előtt állsz, melyen egy téblalap és egy kör található fekete háttéren. A melletted álló megkérdezik: szerinted mit ábrázol a kép? Bazz..


Nemrég elküldtek egy pszichológiai tesztre, ahol ezeket a fura ábrákat mutogatták. Nem bírtam röhögés nélkül, egyikben se láttam semmit!

2017. márc. 30. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

Engem speciel Ady verseinek többsége nem fog meg és József Attilának is vannak olyan versei, ami úgymond "nem jön át".

Tényleg ízlés kérdése. Olyan művészeti alkotás nem lehetséges, amit mindenki egyformán ért és talál szépnek.

Eddig oké. De ha valakinek tartalmi dolgok nem felfoghatóak, az szerintem nem ízlés kérdés.

2017. márc. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!