Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha a győztesek írják a történe...

Ha a győztesek írják a történelmet, akkor eleve nem lehet tárgyilagos?

Figyelt kérdés

Napóleont manapság az egyik legnagyobb hadvezérként,s államférfiként tartják számon,de a kortársai úgy tekintettek rá,mint magára az Antikrisztusra,Adolf Hitler úgyszintén.

Tehát minden,amit tanulunk az ferdítés?

Akkor mi értelme van,hogyha talán a fele sem igaz?

Miért nem lehet objektív?Miért kell elhallgatni bizonyos dolgokat? A történelemből rengeteget tanulhatnánk,ha nem állítana valótlanságokat.



2017. márc. 17. 16:24
1 2
 1/11 Mojjo ***** válasza:
68%
Hogy ki, mikor és mit tett, ilyen-olyan fennmaradt iratokból, írásokból, egyéb akármikből a történelemtudomány megpróbálja feltárni és rekonstruálni. Hogy aztán ezen tetteket ki, hogyan ítéli meg, már rajta múlik. Persze, ki lehet domborítani bizonyos történéseket, meg lehet szubjektíven, részrehajló hangsúllyal mesélni a történelemről, de basszus, bőven benne vagyunk a 21. században, bárkinek lehetősége van puszta, száraz történelmi tényekről tájékozódni, hogy aztán maga ítélhesse meg őket.
2017. márc. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Mojjo ***** válasza:
87%
Amúgy most komolyan, szerinted hogyan mond ellent egymásnak az, hogy valakire nagy hadvezérként tekintünk és az, hogy a kortársai szemében kb antikrisztus volt? Tudod, a hadvezérek attól lesznek nagyok, hogy akármilyen indokból, de hatalmas mennyiségű embert kaszaboltatnak le, saját kezűleg irányítva az öldöklést. Ezt csinálja egy hadvezér. És ha jó ebben, akkor nagy hadvezérként emlékszünk majd rá. A kortársak meg aligha örülnek neki. Tudod, háború, csaták, ilyesmi, biztos hallottál már ezekről a dolgokról. Nem a jókedvű beszélgetésekről és mókáról szólnak.
2017. márc. 17. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
87%
Akárki akármit csinál, egy nagy volumenű esemény elmesélése soha nem lehet tárgyilagos. Ez egyszerűen abból következik, hogy sok dolog történik, és abból csak keveset tudsz elmondani. Az értékrended szerint válogatnod kell. És ez persze igaz a korabeli leírásokra, majd a későbbi értelmezésükre is. Akárki írja, a történelemmondás és a híradás SOHA nem tárgyilagosak. Még akkor se, ha egyetlen egy hazugságot se tartalmaz.
2017. márc. 17. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
94%
Akakrkik írják a történelmet, az soha nem tárgyilagos, hanem egyfajta világnézetet tükröz.
2017. márc. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Mojjo ***** válasza:
90%

Itt vitatkoznék a többiekkel. A történelem jó része átadható tárgyilagosan. Egy nagy rakás száraz adat. Pl ha már hadvezérekről volt szó: az, hogy ez és ez a hadvezér ekkor meg ekkor elindult erre meg arra a csapataival, majd itt és itt megütközött xy vezette másik csapattal, aminek az eredménye ez és ez lett, majd továbnyomult erre meg erre és végül ez és ez állította meg az előrenyomulást stb stb, ez tárgyilagos. Tehát pl az, hogy a perzsák hol ütköztek a görögökkel és mi lett az ütközetek kimenetele, azt tárgyilagosan tudhatjuk. Az már nem tárgyilagos, hogy a történelemkönyvek úgy vannak megírva, hogy mi végig a görögöknek szurkoltunk töriórán. De maguk az események tárgyilagosak.


Ugyanígy minden más történelmi eseményre is el lehet ezt mondani. Ha valakit csak száraz adatok érdekelnek, lehetősége van megszerezni őket.

2017. márc. 17. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Sunshinedoll ***** válasza:
71%
Nem tárgyilagos. Kolombuszék meg ezek is a törikönyvek szerint nagy felfedezők voltak, nem pedig kolonizálók, akiknek hála népeket irtottak ki és gyarmatosítottak és még a mai napig ennek a levét isszák :D
2017. márc. 17. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@6: Kolombuszék felfedezése nyomán indulhatott el a kolonizáció és az azzal járó népírtás. A kettő nincs ellentmondásban, sőt, épp ellenkezőleg, az egyikből következik a másik.
2017. márc. 17. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
87%

Kezdjük az elején. Az idézet teljes félreértésen alapul.


"A történelmet a győztesek írják" azt jelenti, hogy egy konfliktus végén az új helyzet a győztes érdekei szerint alakul. Példaként, az első világháború után az Antant olyan határokat szabott, ami Magyarországnak nem kedvezett. Innentől a történelem arról szólt, hogy az új Magyarország miként viselkedett. Nem hamisítja senki, egyszerűen ebben a helyzetben így viselkednek az emberek.

Ha a világháborút a Hármasszövetség nyeri, akkor Magyarország megerősödik, feltehetően még növeli is a területeit, és ekkor az emberek másként viselkednek itt is és másutt is.

Az esemény utáni történelmet tehát a győztesek úgy írták, hogy a saját érdekeik szerint alakítják az eseményeket és ezáltal az érintettek más tesznek, mintha nem így lett volna.


Az viszont, hogy a tényleges eseményeket miként írják meg, már közönséges szakma, és politika. A tudományos világot is emberek alkotják saját nézetrendszerrel és saját érdekekkel, tehát az természetes, hogy ugyanazt az eseményt kissé másképp fogalmazza két különböző történész. Azonban ezekben soha nincs nagy és lényegi eltérés! A történettudomány tehát "tárgyilagos".

Ugyanakkor a történelmet iskolában tanítják, a történelemkönyveket egy adott politikai kurzus rendeli meg és fizeti, ezért ott lehetnek nagyobb eltérések. Hogy mekkorák, ismét az emberektől függ. Ha a politikus normális, a morális hozzáállása átlagosan jó, akkor azt fogja kérni, hogy objektív képet fessenek az eseményekről, legfeljebb a hazait kicsit "dicsőségebbre" (mondjuk a 48-as forradalmat mi nagynak és hősiesnek tartjuk, részletesen tárgyaljuk, az angolok számára meg semmit se jelent, épp hogy megemlítik). Ha viszont a politikus egy gazember, és talál hozzá hasonló gerinctelen történészt, akkor az szerepel a történelemkönyvekben, hogy mi mindig csupa nagyszerű dolgot tettünk, mások keresztülgázoltak rajtunk. és most azért megy rosszul, mert mindenki ellenséges velünk.


A történelem tehát az emberek dokumentált cselekedeteinek összessége, amely az esetleg nehezen olvasható szakcikkek és tanulmányok összességében nem torz. Az iskolai tananyagok, publicisztikák, népszerűsítő tanulmányok viszont a politikusok emberi minőségétől, valamint az őket kiszolgálók emberi minőségétől függően lehetnek "objektívek" és "hazugok" is. Az olvasó felelőssége, hogy a hamisat észrevegye, és ne higgye el, hanem keresse meg a valódi ismereteket. Mert olyanok is vannak biztosan, legfeljebb több munkát igényel a megtalálásuk .

2017. márc. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Igazából Mojjo hozzászólásának lényege az, hogy a történészek írják a történelmet, akik tárgyilagos adatokból tárgyilagos, objektív következtetéseket vonnak le (pl. egy hadvezér mikor, hol, mennyi katonával rendelkezett, hol ütközött meg az ellenséggel stb.).


Az, hogy ebből ki mit szűr le, pl. a politika, oktatáspolitika (vagyis mi kerül a tankönyvekbe), az már nem a történelemtudomány része. Főleg a mai iskolás tankönyveknek semmi köze nincs a történettudományhoz, mert ezek csak az aktuális politikai népnevelő szándékot tükrözik. Nem kell összemosni a szezont a fazonnal.

2017. márc. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha a győztesek írják a történelmet, akkor eleve nem lehet tárgyilagos?


Igen. Ez így van. (Hülyítés minden.)

2017. márc. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!