Ti hogyan tanuljátok a történelmet? Én jegyzetet készítek, leírom többször, de hetek múltán a nagy részére nem emlékszek. Ez nagyon bosszantó. Más is így van ezzel?
Én egyszer elolvasom nagy része megmarad. Ha tudom, hogy felelünk belőle akkor még egyszer elolvasom.
Idővel úgyis csak töredéke marad meg a tanultaknak, az agy szelektál.
Sajnos a történelmet szükségből nem a legjobb módon tanítják.
Külön van véve a világ és a magyar történelem, pusztán azért, mert a saját történelmünket illik jobban ismerni, erre bővebb az óraszám, viszonylagosan.
Csakhogy a dolgok ok, okozat kapcsán jelennek meg és a kevésbé részletes világtörténelem nem teszi teljesen érthetővé a magyart sem.
Példát mondok, mohácsi vész.
Jöttek a törökök és legázolták a magyar sereget.
De miért jöttek vajon, mi volt a háttere a történéseknek?
Adva van a spanyol birodalom, ahol házasságok révén Habsburgok az urak. A gyarmataikról beáramló arany, ezüst katonai nagyhatalommá tette őket, amely párosulva az inkvizíciós kereszténységgel azt okozta, hogy az osztrák rokonokkal való szövetségben megpróbálták Európát az uralmuk alatt egyesíteni, nem másért, hanem főleg a katolikus egyház (és a saját) érdekében és hogy az így szerzett erőt az iszlám országok ellen fordítsák. Ehhez uralniuk kellett volna a protestáns államokat, Hollandiát sikerült is és gyakran a német választófejedelemségek egy részét is.
Angliát nem és mivel a hajóhaduk, a spanyol "győzhetetlen armada" szét lett verve, vele nem is tudtak mit kezdeni, de Franciaországgal szinte állandó volt a háborús feszültség. A főurakra, a francia királyra hatalmas nyomást gyakoroltak, időnként nyílt háború is dúlt közöttük, ennek köszönhetők a francia vallásháborúk, de végül a franciák nem kértek a spanyol uralomból és az ellenségem ellensége a barátom elv alapján szövetséget kötöttek az oszmánokkal, pedig ők is keresztények voltak.
Ennek a szövetségnek a szellemében indult el a szultán hazánk ellen és a fő cél Bécs sakkban tartása volt, ami teljes sikerrel járt, mert az osztrák Habsburgok nem avatkoztak be a francia-spanyol háborúba, hiszen a török fenyegetés elleni készülődés számukra fontosabb volt.
Vagyis a történteket meg kell kísérelni egy általános helyzetbe illeszteni és akkor még a pontos dátumok sem annyira fontosak, mert azt meg lehet nézni lexikonban, vagy interneten, de az időrendiség megértése fontos, az okok feltárása és a következményeké. Így, ha el is felejted az évszámokat, a sorrendiségből ki is lehet kis szerencsével kalkulálni és maga a folyamat megértése a fontos igazából.
Ráadásul ez az, ami rendkívül érdekessé is teszi a történelmet, de persze ezt csak úgy tudja az ember megismerni, ha foglalkozik vele, alaposan átgondolja és időrendben elhelyezi a történteket, lehetőleg nem különválasztva őket egymástól.
Szerencsére nekünk gimnáziumban olyan a történelem tanárunk, hogy megpróbál minden (!) tananyagot belehelyezni az időbe, tehát mindig átvesszük (és a vázlatból se hagyjuk ki) az előzményeket, majd a tényleges anyag után nem feledkezünk meg a következményeket is átnézni. Hozzátenném, hogy az éppen akkori társadalmi berendezkedéssel és gazdasági helyzettel is mindig tisztában vagyunk. Természetesen feleléskor ugyanígy kell haladni, nem elég odaböfögni a fő eseményt.
Csak hogy a kérdésre is válaszoljak: szerintem az a leghasznosabb, ha megtanulod az aznapi anyagot, aztán következő nap még az előzőbe belenézel, és így tovább. Semmi értelme még egy hét múlva is mindent átnézni, ezzel max azt éred el, hogy egy-két hét után már órákig tart csak az ismétlés. Szerintem elég, ha a "friss" előző napit átnézed és azt se kell megerőszakolni.
Hidd el, ha átfutod dolgozat előtti nap az egészet, akkor menni fog. Legalábbis nekem sokkal hatásosabb ez a módszer, mintha mindent magamba akarnék utolsó nap erőszakolni.
13:30-as vagyok
Érettséginél ugyanez a helyzet, csak ott "utolsó nap átnézem" helyett egy sokkal hosszabb átnézési idő van. Hidd el, amit egyszer jól megtanultál és utána előjött a téma zárásánál az elő fog jönni érettségin is, ha az előtt is szánsz rá egy kis felelevenítési időt. :) Sok sikert!
Igen, az #5-ös nagyon jól írta. Az a legjobb, ha mindig átismétled az előző tananyagot is, amikor újat tanulsz. Ugyanis minél többször foglalkozol valamivel (ismétled), annál jobban megmarad. Így később csak fel kell eleveníteni, még az érettségi idejére is egész jól megmarad így az anyag. Aki így tanul, az nem fog újat tanulni az érettségire, csak ismétel.
No, de hogy a #6-os bejegyzésre is feleljek... Ha jól értem, jövőre lesz az érettségid, és már készülsz rá? Ez szép dolog. Igazából én azt javaslom, hogy nézegesd az előző érettségi feladatsorokat, próbáld őket megoldani, amit pedig nem tudsz, azt olvasd el a törikönyvből, keresd elő belőle. Szerintem, ha feladatot oldasz meg, és amit nem tudsz, előkeresed, abból jobban tanulsz, mintha csak úgy magában elolvasol egy-egy leckét.
De ne aggódj, mert egyrészt maga az írásbeli nem nagy ördöngősség, és biztosan fel fog rá készíteni a töritanárotok is 12.-ben (fogtok ismételni stb.). Másrészt a szóbelitől ne félj, mert ott majd tételek lesznek, és azokat ráérsz majd megtanulni a maga idejében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!