A Rákosi-érában miért nem nyomatták a NEM FENNTARTHATÓ RENDSZERes dumát a nagy okosok?
Ripityára volt bombázva az ország, a hidak felrobbantva, jegyrendszer volt, meg hiperinfláció is, a legokosabb tudósok egytől-egyik lekoccoltak Nyugatra, jóvátételt kellett fizetnünk a II. vh-ért... Akkoriban mégse kántálták a diplomások, hogy: nemfenntartható, nemfenntartható, nemfenntartható...
Miért nem?
Kicsit pontosíthatnál hogy mire gondolsz ami nem volt fenntartható?
Egyébként ha jól hallottam, a Rákosi érában nem nagyon volt ajánlatos bármi olyat kántálni ami nem tetszett a vezetésnek.
Mindenki jobbnak látta tűrni a rosszat, mint hogy szóljon és mégrosszabb sora legyen. Ez ma is tapasztalható például a munkahelyeken, ahol a dolgozó szintén nem szól, mert fél hogy kirúgják és akkor mégrosszabb lesz neki.
A diktatúra és a túszejtés ilyen. Mindkét esetben előnyös hallgatni. És csak akkor szólni vagy ütni ha biztos vagy a győzelemben.
Nem tudom, hogy hallottál-e már az 56-os kivándorlási hullámról, vagy éppen az általad is említett, a II. vh. alatti kivándorlási hullámról.
Mit értesz nem fenntartható rendszer duma alatt?
A nyugdíjrendszer? Az ócska bérekből való megélés?
Meg az egészhez mi köze a csúnya diplomásoknak?
Éltem abban az időben, és 49-ben kezdtem dolgozni.
Rákosi idejében a diplomások még a háború előtt szerezték a diplomájukat, ezért osztályellenségek voltak. Nagyon kevés helyen alkalmazták őket, de ott is egy hithű párttag volt a főnöke. A többség örült, ha dolgozhatott valamilyen építkezésen, hogy ne haljon éhen.
Vagy azok a "kulákok", akiknek a padlását Nagy Imre szó szerint lesöpörtette, sokszor még annyi gabonát/krumplit sem hagyva, amennyi a családnak kellett. Ha tiltakoztak, elvitte őket az ÁVÓ, és közülük nem sok tért haza. Vagy ha igen, egész életére nyomorék lett.
De egy másik példa: 51-ben a Tangazdaságban dolgoztam. A főagronómus diplomás volt, a gazdaság vezető viszont egy kubikos, akinek fogalma sem volt a mezőgazdaságról. Viszont nagyon jó párttag volt.
A gazdaság aratás előtt kapott egy szovjet aratógépet. Az agronómus nem akart vele aratni, mert félt, hogy a túl érett gabona kipereg. A gazdaság vezető elrendelte az aratást, szabotálással vádolva a főagronómust.
Pár hónap múlva a tarló kizöldült. Kijött a Pártbizottság fekete Volgája, és szabotázs miatt elvitték a főagronómust. 10 év börtönt kapott.
Ezért nem tiltakoztak a nagyokosok, egészen 56-ig.
#9 ... utána viszont már kíméletlenül visszaidomították a prolit a megaláztatásba és a nyomorba -- és ez már a 60-as évek második felében érzékelhető volt. vö: [link] Nem csak nálunk, de Eurázsia másik végében is: [link] Kádár (Hruscsov és a többiek) puha diktatúrájában már nem ment a fekete autó. Meg is lett a következménye...
#1,6 Természetesen a szocializmus, mint nem fenntartható rendszer című rigmust és az ehhez kapcsolódó katekizmust, hitvallást értem rajta. Aki átélte a rendszerváltást, emlékezhetik, hogy akkoriban még a csapból is ez folyt. Persze a fiatalok számára ez nem ilyen nyilvánvaló.
Köszönöm a válaszokat. Természetesen mindenkinek ment a +.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!