Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért nem nyert Magyarország...

Miért nem nyert Magyarország az elmúlt 500 évben háborút?

Figyelt kérdés
Illetve ehhez kapcsolódó kérdés, hogy miért nem született az elmúlt 500 évben tehetséges, előrelátó politikus Magyarországon?
2016. dec. 29. 10:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
15%
Talán azért, mert Magyarország mint állam csak 1920 óta létezik.
2016. dec. 29. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Fura, én úgy tudtam, hogy az államalapítás már 1000-ben megtörtént államalapító Szent Istvánunk által.
2016. dec. 29. 10:41
 3/18 anonim ***** válasza:
17%
Persze, informálisan Szent István óta létezik magyar államiság, de ha megnézed, kb folyamatosan más birodalmak részeként, idegen uralkodók alatt létezett az ország, hol önszántából, hol kényszerből.
2016. dec. 29. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Önálló magyar állam évszázadokon át nem létezett. Voltak tehetséges, előrelátó politikusok, például a Zrínyiek, Rákóczi Ferenc, vagy az erdélyi fejedelmek. Nekik is alkalmazkodniuk kellett a helyzethez, hogy nagyobb hatalmak között a túlélés a tét. És mi itt vagyunk.
2016. dec. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
96%

Elég buta a kérdés is, hisz számos ütközetet nyertünk, akár szövetségeseinkkel, osztrákokkal, lengyelekkel,németekkel, horvátokkal stb.

Háborút nagy országok szoktak nyerni, a középkorban Magyarország is nagy hatalom volt, számtalan háborút nyertünk ha mást nem is említek, csak a törököket.

Ebből adódóan sok nagyszerű hadvezérünk, a mai nyelven politikusunk volt, de ha Kossuth, vagy Széchenyit említjük, ők is nagy tekintélyű politikusaink voltak, hogy mást ne említsek.

2016. dec. 29. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
1526 óta ez világos, viszont nem értem miért állítod ezt az ezelőtti időszakra. 1526 után is létezett magyar államiság, mint Erdélyi Fejedelemség, amely a magyar állam jogutódja volt. De még ha nem is létezett Magyarország olyan értelemben amely megfeleljen a te kritériumaidnak, akkor is számtalan háború volt amelyben magyar seregek voltak érdekeltek. Ezek során a harcok során pedig magyar győzelem sosem született. Miért fordulhatott ez elő?
2016. dec. 29. 10:56
 7/18 anonim ***** válasza:
Hogy miért fordulhatott ez elő, az minden esetben más és más okok miatt volt. A kérdés mégis azt sugallja, hogy ennek egy, jól maghatározható oka volt. Ha ragaszkodunk ehhez a leegyszerűsítő megoldáshoz, akkor az jön ki, hogy "turáni átok". De ez ugye egy rossz vicc.
2016. dec. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Rossz döntések sorozata, politikához, hadászathoz nem értés, harci szellem hiánya? Nem kell rögtön már az átkokra gondolni.
2016. dec. 29. 11:06
 9/18 anonim ***** válasza:
86%

Hát bizony, nyertünk egy párat.

Ha itt végignézed, beláthatod:

[link]

Néhány: törökök kiűzése, tatárok kiűzése(1717), franciák/Napóleon legyőzése, Bosznia, Csehszlovákia, Afganisztán, Irak megszállása.

Persze nem minden "győzelmünkre" lehetünk büszkék. :-(

2016. dec. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
86%

Mondjuk 1516 óta? Mit tekintsünk háborúnak? Az egri vár megvédése vajon annak számít, vagy csak a török teljes kiűzését tekinted annak?


Háborúkat országok vívnak, többnyire területszerzésért, vagy annak megvédése érdekében. 1526-ban eldőlt, hogy egy akkori nagyhatalom bekebelez egy sokkal kisebbet. 150 évre csatákat lehetett nyerni, háborút nem. Viszont a török kiűzésében a magyar csapatok jelentős szerepet játszottak.


1686 után az ország gyarmattá vált, ha nem is így hívták. Háborút nem tud vívni gyarmat a gyarmattartó ellen. Esetleg függetlenségi harcot, ami akkor tud sikeres lenni, ha szövetségesek is akadnak. Ehhez talán gondoljunk a német római császárokra, vagy a cárokra? Netán a francia királyra, aki azt se tudta, hogy van Magyarország? Tehát az I. világháborúig nem volt lehetséges háború. Ott meg bevittek bennünket egy eleve veszteségesbe. Utána Horthy háborúzzon? Az elvesztett területekért? Egyszerre sok környező országgal és a nagyhatalmakkal? Komolytalan. Azután jött a második világégés. Ott is a rossz oldalon, bár háború megnyerése szempontjából nagyjából légypiszok voltunk a nagyok játékában. Esetleg a Szovjetunió ellen kellett volna? Vagy most - ki ellen is?


A kérdésből levont következtetés csak történelemismeret nélkül lehetséges. A háborúhoz ok és feltételrendszer kell. A magyar történelemben 500 éve egyik se volt, és ezért nem számít a vezetőinek minősége. Akár senkiházi, akár superman, nincs ok a háborúra, nincs valós ellenfél, nincs helyzet. Vesd össze mondjuk az örökösödési háborúval Nyugat Európában.

2016. dec. 29. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!