Nietzsche melyik irományát tudnátok ajánlani egy kezdő érdeklődőnek?
Éppen az ellenkezőjéről beszélek, tökéletesen az ellenkezőjéről.
Bár tényleg nem támogatom a birka mentalitást.
Talán 20 éves lehettem, amikor elkezdtem ismerkedni a filozófiával, akkor még nem sejtettem, hogy ez az ismeretség egy életre szóló lesz. Az első könyvem, amit végig is elolvastam, és megszerettette velem ezt a diszciplínát Nietzschének a Virradat című műve volt. Utólag már látom: akkor abban a pillanatban nem sokat értettem belőle, mégis rabul ejtett a stílusa.
Szó volt itt a következőről: a Zarathustra nem ajánlott a vele való ismerkedésre, pedig ez az a műve ami a leginkább felkelti a nem filozófiával foglalkozó közönség figyelmét is. Kifejezetten olvasható mintegy szépirodalmi műként ez a munkája.
Egy filozófiai mű megértését nagyban befolyásolják a következő tényezők: egy adott korszak szellemi miliőjében jön létre, és ilyen vagy olyan módon reflektál az előző korszakok nagy kérdéseire, ennek ellenére az európaiságból mégsem tud kiszakadni. Vagy pro a viszonyulás, vagy kontra, de mégis egy adott szellemi talapzatról történik ez meg. Ezért javasolnám a filozófia legalább nagyvonalú áttekintését, amit ebből a könyvből érthető módon megtehetsz: [link]
Valamint, ha tényleg érdekel a filozófia, érdemes az alapoktól, egészen a megjelenésétől kezdve foglalkozni vele. Ehhez nem feltétlenül szükséges minden egyes gondolkodóval foglalkoznod, nagyon jó összefoglalók születnek az egyes korszakokról.
Kezdetnek.
1. Igazságról és hazugságról nem-morális értelemben.
2. Jón és gonoszon túl.
3. A Nőkről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!