Tényleg Attila unokái vagyunk?
Kedves kérdező!
Nagyon nem szép dolog, hogy kritizálod a veled egyet nem értőket, miközben nyilvánvalóan elfogult vagy a kérdésebn, ráadásul nem is igazán tudsz érvelni a saját álláspontod mellett.
„Tényleg Attila unokái vagyunk?”
Ez ebben a formában olyan, mint amikor az olaszok azt mondják, hogy ők a rómaiak (vagy akár Romulus) utódai, vagy amikor a franciák a gallok leszármazottainak tartják magukat. A dáko-román elmélet meg még ennél is gyengébb, kb. olyan szinten rokonok egymással, mint a magyarok a pannonokkal. Érdekes módon ezzel sosincs baj, bezzeg ha valaki a hun-magyar rokonságot meri feszegetni...
„Az ősmagyar nép a szteppén vándorolt, mint 400 évvel korábban a hun. Ettől lennénk rokonok?”
Nem, hanem a kulturális, régészeti, nyelvészeti érvek és a krónikák álláspontja miatt. Önmagában egyik sem lenne meggyőző, de mivel mind egy irányba mutatnak, ezért az álláspont, miszerint a hunok és a magyarok ROKONOK, már egyáltalán nem megalapozatlan. Ráadásul nincs semmilyen valódi tudományos érv nincs, ami a rokonság ellen szólna. Az EREDET, SZÁRMAZÁS már más kérdés. Jelenleg a magyarok eredetét sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet, ugyanakkor akik ijelenti, hogy „semmi közünk a hunokhoz”, ugyanannyira megalapozatlanul teszi, mint amikor valaki ténynek veszi azt, hogy „Attila unokái vagyunk”. De nyilván nem is szó szerint kellene értelmezni a mondatot...
Sok sületlenség elhangozott itt már feljebb:
„Sajnos ezek csak mondák.”
Nem „csak” mondák. A hun-magyar rokonság kérdésének Dr. Obrusánszky Borbála írásaiban érdemes utánaolvasni. A kulturális rokonságot még azok sem kérdőjelezik meg, akik bőszen kitartanak amellett, hogy „semmi közünk a hunokhoz” (bár ezzel rögtön önellentmondásba is keverednek, de ez nem zavarja őket).
A hun-magyar rokonságot még a régészeti érvek és a krónikák is támogatják. Így aki elfogadja, erre alapoz, nem pedig a nacionalizmus fűti. Sokkal inkább nacionalizmus, amikor a mai egyiptomi nép állítja úgy be, mintha az ókori egyiptomiak kincseit az ő őseik hagyták volna hátra (holott köztük valóban nem sok rokonság van, kivéve annyit, hogy az őslakosok nyilván folyamatosan keveredtek a bevándorlókkal, így az ókori egyiptomiak genetikai öröksége elenyésző mennyiségben még jelen lehet a populációban, de ha ezt mérvadónak tekintjük, akkor a magyarok akár a pannonok leszármazottainak is vallhatnák magukat). Miért mindig csak akkor van baj, ha a magyarok a fentieknél sokkal megalapozottabban rokonítanák magukat a hunokkal?
„A hun-magyar rokonságot a 19. században találták ki, mikor egész Európában elindult a nacionalizmus elve, és ennek keretében a nép gyökereinek misztikus keresése is...”
Ez egy urban legend. A legtöbb magyar és külföldi krónika már a 10-11. században is egy népnek tekinti a hunt és a magyart (az a magyarázat pedig, hogy csak összekeverték őket, elég erőltetett, de ha össze is keverték, akkor nyilván a kulturális és nyelvi hasonlóságok miatt). Ezért biztosan nem állja meg a helyét, hogy csak a 19. században találták volna ki (függetlenül attól, hogy a krónikáknak hihetünk-e vagy nem).
Egyébként valószínűleg nyelvrokonság is van, bár a hun nyelvet csak töredékeiben ismerjük (de Ucsiraltu mongol nyelvész legújabb kutatásai alapján valószínű, hogy szintén eurásziai, azaz a magyarral rokon nyelv volt). A hun nyelvet nagyobb mértékben leíró állítólagos iráni, illetve örmény kódexeket (pl. iszfaháni kódex) felfedezőjülön (Detre Csabán) kívül senki sem látta, így hitelességük minimum kérdéses (de ha ezt nem vesszük figyelembe, a rokonság akkor sem tűnik kétségesnek).
A tér- és időbeli távolság is jóval kisebb a 2 nép között, mint amekkorának be próbálják állítani. A rokonság tehát igen valószínű (bár nem bizonyított). A magyarok hun származása sem bizonyított ugyan, de könnyen lehetséges. Az, hogy nincs rokonság, az pedig igen valószínűtlen.
Részletesebben ld. itt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
36, 39. Forrásokkal alátámasztva.
„Nem értem ebben a logikát. Sok más nép is élt még a szteppén a hunokon kívül, azokkal miért nem akartok rokonok lenni? Jah, mert azok dicstelenül elmúltak, a hun meg dicső nép volt?”
Ez egyértelműen rosszindulat és személyeskedés. Te kikkel „akarsz” rokon lenni? A rokonainkat amúgy sem válogathatjuk meg, így a hun-magyar kérdéseben a tudományos érveknek kell mérvadónak lenniük, ugyanúgy mint a többi sztyeppei néppel való rokonság esetlben is.
„Jaj, ez olyan szánalmas, tipikus kisnépek erőlködése, hogy felmutassanak valamit.”
Ez is csak buta fröcsögés.
„Csak az a szánalmas ebben, hogy...”
„az ilyen szánalmas vergődés tényleg a kisnépeknek való, mint a román vagy a szlovák vagy az ukrán. Nem a magyarnak...”
Szerintem meg az a szánalmas, hogy szerinted minden szánalmas. Az említett „kisnépeket” meg ugyanúgy nem kellene lenézni.
„mi a hunok nélkül is fel tudnánk mutatni sokmindent a honfoglalás utáni 1000 évből”
Fel is tudunk, és ezt nem is vitatja senki. De attól még talán nem tilos őstörténettel sem foglalkozni, ugye?
„nektek csak az, hogy a hunok leszármazottjai vagytok (ami ráadásul egy más nép...)?”
Semmi sem indokolja, hogy egyesek „csak” erre lennének büszkék.
Ha már kinyilatkoztatod, hogy a hunok egy „más nép”, amely azt sugallja, hogy semmi közünk a hunokhoz. Más a név és más az időszak, így ebből a szempontból valóban más nép. Viszont a tudományos érvek meg azt mutatják, hogy nagyon is sok közünk van hozzájuk.
„De egyáltalán, hogy jönnek ide a finnugorok?”
Pl. úgy, hogy a hun-magyar rokonságot ellenzők, ha már a szerintük túlzottan nagy tér- és időbeli távolságon kívül más érvük nincs, azzal is próbálkozni szoktak, hogy azt mondják, hogy azért nem lehetünk a hunok rokonai, mivel mi „finnugorok vagyunk”, a „hunok pedig türkök” (mindezt mondták az akkor ismert 3-4 hun szó alapján...). Ajánlom figyelmedbe a wikipediát:
„A nyelvtudomány fejlődésével, a finnugor nyelvrokonság felfedezésével és dokumentálásával, valamint a történetírás forráskritikai módszereinek megjelenésével és megerősödésével a 19. század második felétől elkezdődött a hun–magyar rokonság elméletének kritikai felülvizsgálata, főleg Hunfalvy Pál munkássága révén.”
„A hun–magyar rokonságról és a finnugor nyelvrokonságról szóló vita a magyar tudományos és közéletben ettől kezdve szinte teljesen párhuzamosan és összefonódva folyt, és részben folyik azóta is.”
Így jönnek ide a finnugorok.
„Ez egy nyelvi kérdés, és teljesen egyértelmű, hogy finnugor nyelv a magyar.”
Egyáltalán nem olyan egyértelmű az. Ami egyértelmű, hogy a magyar nyelv a finnugor nyelvekkel ROKON. Ugyanakkor pontosan azok az érvek (az összes!) alapján, amelyek alapján a magyart a finnugor nyelvek közé szokás sorolni, a magyar más (pl. az ún. altaji) nyelvekkel is rokonítható, innentől a besorolása (és a nyelvcsaládok jelenlegi felosztása uráli, illetve altaji családokra) minimum vitatható.
„A finnugor elmélet aluldeterminál. Nem lehet olyan lexikai párhuzamokat izolálni, amelyek csak a finnugor nyelvekre érvényesek és más eurázsiai nyelvekre nem, mint például az altáji nyelvekre, törökre, mongolra, stb.”
„Megjegyzendő, hogy valamennyi fenti vonás (a tárgyas igeragozás kivételével) az altaji nyelvekre is jellemző, lásd: Urál-altaji nyelvcsalád.”
„Azonban az uráli/finnugor nyelvrokonság hirdetői több, mint másfél évszázadnyi tudományos kutatómunka ellenére sem tudnak felmutatni egységes, széles körben elfogadott elméletet sem a finnugor nyelvek leszármazási rendjét és annak időrendjét, sem az e nyelveket beszélő népek őstörténetét illetően, ami azt is jelenti, hogy a magyar nyelvnek az uráli nyelvek közt elfoglalt pontos helye is tisztázatlan.”
„A finnugrista összehasonlító nyelvészek nemhogy a nyelvkeveredés vagy nyelvi összeolvadás tényét, de még annak elvi lehetőségét is mereven elutasították, és ragaszkodtak a bináris családfa-modellhez. Az eltelt idő tudományos fejlődése azonban rámutatott, hogy Vámbéry számos tekintetben sokkal közelebb járt az igazsághoz, mint a finnugristák, s az uráli/finnugor történeti nyelvészet is igen komoly átalakuláson ment át.”
„Miért ölték volna ki a Habsburgok a nemzeti öntudatot?”
Nem ölték ki, csak próbálták (pl. német, mint hivatalos nyelv és hasonlók). És ezt lehet ugyan tagadni, csak a tények ismeretében nem nagyon érdemes...
„Még logika sincs az érveitekben.”
Ez megint buta személyeskedés. A te érveidben viszont valóban nincs logika.
Tisztelettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!