Megérte-e a civilizáció?
A természeti népek átlag 4 órát fordítanak gyűjtögetésre és vadászatra: ki mondhatja el ezt manapság magáról? Nyilván csak a naplopók és burzsoák - de ezek nagyon kevesen vannak.
Az ősi időkben a szülők és a klán, HASZNOS ismeretekre tanította a fiatalokat. De ma csupán géppé idomítás folyik "oktatás" címén: kiszolgáltatott és készséges rabszolga-, prostituált- és szervdonor-tanulók betrenírozása.
Egészségesebbek lettünk-e az orvostudomány által, vagy csak az öregségünket hosszabbították meg?
Valamikor szabadon lehetett építeni (kunyhót) és bárhol, oda mehettél, ahová csak akartál. Passzusok nélkül vadászhattál, halászhattál - csak így kapásból - ki mondhatja el ma ezt magáról? Mi van e helyett manapság? - Bilincs, helyzetjelző chip, kerítés, gyoda, sorompó, telekkönyv, kutyabőr, diploma, vitézi rend, rendőr, elektromos sokkoló, agymosás, "Egyenes beszéd", verőlegény, háborúk, járványok, Mónikasó, közhivatalok, magánbörtönök - és megannyi már borzalom.
Nem szerencsésebbek-e azok az ősök, akik már a civilizáció megérkezése előtt letudhatták az életüket: mint például a mamutvadászok, vagy a paleoindiánok?
Megérte?
Ezt az irdatlanul sok közhelyet valahonnan kimásoltad? Mégis ki csinált felmérést arról, hány órát fordítottak gyűjtögetésre?
Géppé idomítás... a szokásos kispolgári közhely, amit elég volna megcáfolna csak azzal, hogy egy napot eltöltesz az iskolában felnőtt fejel.
Persze bárhová mehettél: törzsi harcok csupán az elme szüleményei. Ja, és persze bárki el is vehette következmény nélkül.
Senki nem tagadja, hogy megvoltak a régi élet szépségei, de érdekes, mennyire megerőltetted magad, hogy véletlenül se említsd egyetlen pozitív aspektusát sem a civilizációnak: a technikai fejlődést, a kulturális fejlődést, vagy a tényt, hogy egyáltalán ilyen kérdést feltehetsz, és hogy mik járultak ehhez.
"ki csinált felmérést arról, hány órát fordítottak gyűjtögetésre?"
Sok ilyen felmérés volt: régészeti is, és néprajzkutató is. Onnan tudjuk, hogy a mezőgazdaság előtt tényleg átlagosan 3 órát kellett naponta dolgozni.
De vigyázat, kérdező!
Ez csak egy átlag!
Egy komolyabb vadászat több napig tartott - és utána viszont, amíg még volt étel, addig a vadászok napokig vagy egy hétig pihentek.
A fejlődést nem lehet megállítani. Tehát ha nem tetszik a civilizált élet, akár Magyarországon is élhetsz kőkorszaki helyen, remeteként.
Egyébként a civilizált életmód már több 1000 éves, az ókori népek is civilizáltak voltak saját metropoliszuk és berendezkedésük, fejlettségük okán.
Az Atlantisz vagy az ókori rómaiak, görögök, asszirok,egyiptomiak is a mai értelembe fejlett és úgymond rohanó-nehéz életmódot folytattak, a burzsoa réteg meg ugyan úgy létezett, mint most.
Amúgy azt teljesen komolyan írtam, hogy egy ilyen "természeti állapotot" legkönnyebben egy amerikai határvidék felidézésével értheted meg, ennek - ha csak egy romantikus változata is - mindenki számára ismerős.
Mondjuk egy telepes vagy, akinek az állam azt mondja, szabadon letelepedhetsz, nem kell fizetned a földért, csak vállald fel mindazokat a nehézségeket, amik ezzel járnak. Te felkerekedsz a családoddal, viszed magaddal a Bibliát, különféle szerszámokat, vetőmagot (igazság szerint ezeket is el kellene vennünk, hiszen ezek mind civilizációs vívmányok, de kb. így nézne ki ez egy modern időben). Megérkezve aztán napirend: munka reggeltől estig, utána imádkozás vagy esetleg valami közösségi program, mondjuk közös éneklés, holnap ugyanez. Meg kell küzdened a földdel, az időjárással, a saját technikai tudásod vagy a munkaerő hiányával, és mikor végre egyről kettőre jutnál: az őslakókkal vagy a banditákkal. Kereskedelmi utánpótlás ha létezik egyáltalán, ritka és akadozik, bármilyen kívülről érkező termék kincs. Abban sincs sok választásod, hogy milyen lesz a jövőd: 1-2 feladatra lehet talán specializálódni, de alapvetően mindent kell tudnod és ugyanazt fogod csinálni egéz életedben, ahogyan az apád és a gyereked is. Rekreációnak marad a gyereknevelés és a szex, ha ugyan a korlátos felhozatalból találsz párt, aki hajlandó. Lényegében egy paraszt vagy és úgy is élsz. A "klán" annyiból "hasznos" dolgokra tanít, hogy ezek valóban szükségesek a túléléshez, de választási lehetőséged igazából sok nincs, a szabadságot csak hírből ismered. Még csak reményed sincs sok, hogy a leszármazottaidnak ez változni fog, hiszen sokkal nagyobb arányban veszi el a kapacitást a puszta létfenntartás, mint amit fejlesztésre, kísérletezére lehet fordítani; bármilyen fejlődés a modern világ évei helyett évtizedek-századok következhet be, a tradicionalisták gáncsolása és harcok közepette.
Az eszközökről annyit, hogy azontúl, hogy ezek modern csinálmáyok, tömegtermelés előtti időkben bármilyen jobb egyedi szerszám kincset ér. Ha valaki megtalálta a "magához illőt", vagy szerencsével a kezébe került egy sikerültebb darab, nem szívesen vált meg tőle; ha eltört, inkább összetoldozta-foltozta. Még akár egy középkori harcos is inkább összekovácsoltatta a kettérört, de bevált kardját, minthogy másikkal kísérletezzen.
Annyi igaz - és ezt én is elismerem - hogy egy ideális helyet talált gyűjtögető társadalom kevesebb időt kell eltöltsön az ételbeszerzéssel, mint egy mezőgazdász társadalom. (Feltéve, hogy talál egy ilyen helyet és nem szorítják ki őket mások onnan.) És ellenállóbb az élelmiszerhiánnyal szemben. Egy egészségügyileg fejletlen civilizáció esetében még a betegségekkel szemben is ellenállóbbak, hiszen az egy helyen összetömörülő lakosság számára nagyobb probléma a ferőtés megelőzése és a közhigiénia.
De amint a civilizálódás halad előre, ez a visszájára fordul, és a hatékonyabb módszerekkel, jobb terményekkel most már a mezőgazdász fog tudni többet termelni. Az igaz, hogy ez kezdetleges mezőgazdász rosszabbul él, mint egy kezdetleges gyűjtögető (és ezért is feltehetőleg az átállást a körülmények, a népességnövekedés miati zsúfoltság és a hatalmi viszonyok kényszerítették ki).
De ezt egy modern emberrel összevetni teljes tévedés.
Kérd. azzal érvel, hogy egy gyűjtögető csak 4 órát kell dolgozzon egy 8 órás munkaidőhöz képest, de szerintem nem látja reálisan, hogy ez a munka nehézségben mennyiben különbözik, mennyi belőle a tényleges munka, mennyi hasznot hoz, ebből mit tud az illető beszerezni, illetve mennyi időt kell töltenie más nem ételszerzésre irányuló feladatokkal, hogy a túlélését biztosítsa.
Énszerintem bármilyen reális - nem csak két bármilyen számot kiragadó - öszehasonlításban a modern munkás ideje messze értékesebb: kevesebb, könnyebb munkaidőért arányosan sokkal, de sokkal nagyobb életminőséget remélhet.
Amúgy még egy pár adat:
a magyar ember fizetése 16,6%-át költi el élelmiszerre.
(Ez országonként változik; az USÁban például csak 6,8%, de egyes szegényebb országokban akár 50%-ig is felmehet).
forrás: [link]
Tehát te csak 1 óra munkával MÁR biztosítottad az ételt magadnak. És rögtön azt is tegyük hozzá, hogy ennek a kiadásnak elég nagy része a nem otthon étkezés (ami főzéssel, piaci vásárlással csökkenthető lenne), illetve olyasmik, mint alkohol, csokoládé, stb. azaz luxuscikkek.
Mire megy el a többi? Ezek az adatok csak világviszonylatban való közelítések, de:
Étel: 10-15%
Lakhatás: 30%
Közlekedés: 18%
Egészség: 10%
Nyugdíj, biztosítások és egyéb befektetések: 10%
De várj, ez még csak a nettó összeg, tudnillik a munkád értékéből előzetesen már levonták az adókat, amiket a következőképp költenek el (amerikai adatok, átlátható magyar lebontást nem találtam :/ ):
Társadalombiztosítás (nyugdíj, segélyek): 25%
Hadsereg 15%
Egészségügy 25%
Szociális biztonsági háló/felzárkóztató programok (kisgyerekes anyák támogatása, munkanélküli-segélyek stb.) 15%
Rendfenntartó szervek 4-5%
Úthálózat-fejlesztés 1%
(satöbbi, satöbbi)
Csak azáltal, hogy fel bírod emelni a s@gged és elmenni dolgozni, ez neked MIND JÁR.
Szerintem ennyire jó ajánlatot egy "természeti ember" még csak elképzelni sem bírna.
Valóban úgy érzem, hogy a kérd. csak a saját tehetetlenségérzetét vetíti ki.
Nincs ezzel semmi baj. Pont azért írom le ezeket a dolgokat, hogy rájöjj, hogy igazából mennyire TUDSZ tenni, ha akarsz. Nem az a jó hozzáállás, hogy "jaj bár olyan civilizációban élnék, ami MÉG EZT IS megoljda nekem", hanem hogy ráébredj, mennyivel erősebb pozícióban vagy, mint egy korábbi ember. Mennyire a kezedben vanna azok az intézményrendszerek, azok a lehetőségek, amivel érvényt szerezhetsz magadnak (amit remélhetőleg az egész emberiség életének további javítására, ezeknek a rendszereknek a továbbfejlesztésére, finomítására használsz fel). Mennyivel kevesebb kockázatot, éldozatot kell elviselned, ha harcba akarsz szállni valami ellen, mint egy korábbi generáció emberének. (Igazából ennek tudatában igazából szinte az a bűn, ha NEM szállsz harcba, látva hogy micsoda remek történelmi lehetőséget ruházott rád a sors.)
Természetesen nem érte meg. A civilizáció fejlődésével elsősorban a kényelmünket szolgáltuk, és ezért az egyszerű, de nehéz felől a könnyű, de bonyolult irányába haladtunk. Mindenkinek saját véleményétől függ, hogy melyiket tartja jobbnak, de ettől függetlenül sajnos az emberek szabadság- és boldogságszintje a fejlődéssel arányosan csökkent.
Elképesztőek itt a válaszok. Elképesztő, hogy Hollywood és általában a média milyen torz programot ültet az emberek fejébe a múltról.
Persze a programozáson túl ebben az is benne van, hogy a múltat mai szemmel megítélni nem fair. Persze, hogy nem volt annyira élhető, mint a mai világ. MAI SZEMMEL. Mindenkinek az a világ a legélhetőbbb, amiben született és szocializálódott. Az amazonasi őserdőbe leraknának, nem maradnánk életben 24 órát. De ez még nem jelenti azt, hogy egy ottani őslakosnak keservesebb és rosszabb az élete, csak nekünk lenne az. Ha az őslakost raknák le a Blaha Lujza téren, ő ugyanúgy nem maradna életben 24 órát. (Pl. lándzsával támadna a buszra, majd a kiérkező rendőrökre is, mire azok lelőnék.)
Hogy még egyszerűbbre vegyem a képet: a halnak nagyon szr a fa tetején, a madárnak nagyon szr a víz alatt. Ezért volt minden korban nagyon szr az élet - a mai ember szemével. Itt van a csalás, amire vastagon rátesz a tudatos manipuláció is.
A világ nem úgy működik, hogy van az ember, és körülötte javulnak vagy romlanak a dolgok, hanem az ember változik és változtat a világon. Nem csak a civilizáció az ember terméke, hanem az ember is a civilizációé. Halakból madarakká "fejlődtünk", és elszörnyedve nézünk a víz fenekére.
Ez a 4 óra gyűjtögetés és vadászat valahogy nem stimmel nekem. Talán a trópusokon, ahol télen-nyáron terem valami ehető, tényleg elég a 4 óra, na de kontinentális éghajlaton, télen, a 30 centis hó alól is ilyen egyszerű kikaparni néhány ehető, ámde tápértékében a nullához konvergáló gyökeret? Vadászat, nettó 4 óra. Nyomkövetés, a vad becserkelése meg lehet 3-4 nap is. A visszaút és a zsákmány hazacipelése ugyanennyi. És akkor most csak az élelem megszerzéséről beszéltünk.
Azt a szabadon építhető kunyhót is fel kellett építeni. Fákat kellett kivágni, megmunkálni, tetőfedőanyagot gyűjteni, mittomén mi kell még egy kunyhó építéséhez. Nomád törzsek esetében akár hetente újat építeni. A szerszámok sem teremtek meg ehhez. A kőbaltát is meg kellett csiszolni, pattintani, dárdahegyeket edzeni. Ruházatra, takarókra is szükség volt, hacsak nem továbbra is a szerencsés, trópusokon élőkről beszélünk. Az állatbőröket ki kellett készíteni, cserzeni, alakítani.
Jól hangzik, hogy 4 óra könnyű munkával megszerezte mindenki a napi szükségletét, csak sajnos nem igaz, mert ez csak az élelem. Jelenleg a napi élelmezésem nagyjából egy óra munkából megvan. A többi meg elmegy olyan marhaságokra, mint villany, fűtés, net, telefon, fogkrém, mosópor, időszakos gyógykezelések, könyvek, szórakozás, nyaralás... Ezekről mind le lehet mondani, és lehet kőkorszaki szinten élni. Sokaknak sikerül megvalósítani, lásd csövestanyák Budapest peremkerületeiben. Néhány deszkából, ócska pokrócból megvan a lakás, napi négy óra kukázással a napi betevő. Valahogy mégsem irigyeljük őket.
Az ősök annyiból szerencsésebbek, mint mi, hogy fogalmuk sem volt arról, hogy lehet másképp is élni, nem vágyódtak sem déltengeri nyaralásra, sem a legújabb típusú okostelefonra, kitöltötte a napjaikat az életükért való rettegés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!