Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nándorfehérveri diadal...

A nándorfehérveri diadal mennyire tekinthető magyar érdemnek?

Figyelt kérdés
Elsősorban Hunyadi János származás miatt kérdezem, másodsorban pedig a védelemben résztvevő rengeteg nemzetiségi miatt. Köztudott ugyanis, hogy rengeteg szerb vett részt az ütközetben. Egyáltalán mekkora része lehetett a "magyar" seregnek magyar?
2016. júl. 21. 12:22
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
Ja és más dolog az, hogy a XVIII-ik században bontakozott ki a nacionalizmus, ez még nem azt jelenti, hogy előtte nem léteztek nemzetiségek és nem különítették el őket. Dehogynem, azelőtt is voltak, rácok (szerbek), tótok (szlovákok), oláhok (románok), ruszinok stb. Ráadásul külön törvénytervezetek is voltak kidolgozva külön nemzetiségeknek. Pld az oláhoknak meg volt tiltva az universitas valahorum még a 14-ik században. Szóval akkor is nagy jelentősége volt a nemzetiségnek, viszont nem létezett még nacionalizmus, nem utáltak másokat pusztán azért mert más nyelvet beszéltek. Ez valóban az 1800-as évek találmánya.
2016. júl. 21. 18:00
 12/22 anonim ***** válasza:

Ezt rosszul látod, és megint kevered a szezont a fazonnal.


Erdélyben három rend létezett, ez igaz. Volt a magyar nemesség, a székelyek és a szászok rendje. Ezeknek voltak politikai jogaik. Manapság ebbe pl. a románok szeretik belemagyarázni, hogy őket mennyire elnyomták, és kiszorították a hatalomból, mintha ez valami etnikai alapon ment volna. Holott szó sincs erről, ez a hülyeség, amit írsz, szintén 20-21. századi történelemhamisító, anakroisztikus és nacionalista hozzáállás. Bocs, ha keményen fogalmazok, de nagyon utálom az ilyet, mert az ilyen gondolkodás a táptalaja a feszültségeknek.


Egyszerűen értsd meg, hogy az akkori társadalmakban nem a nemzetiség, a nyelv számított, hanem a társadalmi hovatartozás, a privilégiumok, a születési kiváltságok. Pl. az erdélyi magyar nemesség egy részének az anyanyelve román volt, a felvidéki magyar nemesség nagy részének anyanyelve szlovák volt. És ők magyar nemesek voltak. Visszatérve Erdélybe: az ott élő románok tetemes része jobbágy volt, és azért nem volt politikai joguk, mert jobbágy sorba születtek. Nem azért, mert a gonosz magyarok elvették tőlük a jogot, hogy beleszóljanak a politikába. Ez senkinek nem jutott eszébe. Aki nemesnek született, de románul beszélt, az magyar nemes volt, és semmiben nem csobultak a jogai. Mert nem a nyelvet és a mai értelemben vett etnikai hovatartozást nézték, hanem azt, hogy milyen társadalmi rendbe született az illető...

2016. júl. 21. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

A középkorban létezett a magyar nemesség, és azt nevezték "magyarnak", aki a nemesi natio tagja volt. Vagyis volt az uralkodó, akinek hűséggel tartoztak a rendek, vagyis a nemesség, akik a "natio"-t alkották. Hogy ki milyen nyelvet beszélt, az viszont rohadtul nem érdekelt senkit. Pl. a magyar natióba beletartoztak a beköltözött német arisztokraták, román és szlovák anyanyelvű magyar nemesek (bármilyen furcsán is hangzik ez, de ezek magyar nemesnek érezték magukat), a szász városi polgárok (mint kollektív polgári joggal bíró közösség) stb. Persze a nagy résez a nemességnek magyar volt, de a lényeg, hogy nem az etnikai hovatartozás számított, hanem a társadalmi hovatartozás.


A parasztok viszont nem voltak a nemzet részei, és ebbe bele kell számítani a magyarul beszélő parasztokat is. :D


A másik, ami még számított, a vallás volt. Egy evangélikus felvidéki magyar paraszt közelebb állt egy szlovákul beszélő evangélikus paraszthoz, mint egy katolikus vagy református magyar paraszthoz.

2016. júl. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
Kèrdező mièrt nem tudsz ilyen egyszerű dolgokat felfogni? Akkoriban senkit nem èrdekelt,hogy milyen nyelven beszèl,meg hogy milyen multinacionális ország volt,ha mondjuk volt valami szerencsètlen kìnai(csak egy felvetès)aki ide keveredett,akkor mostmár Kìna èrdeme is a győzelem? Ha nincs aki eteti őket meg parancsol nekik akkor szerinted mit csinálnak a szerbek is a török ellen? Semmit. Ha ezek után se tudod felfogni a dolgokat akkor irány a zártosztály ès számolhathatod egèsz napokat megszállottan hogy a szerbeknek 58,84849393% köze volt a győzelemhez.
2016. júl. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

Felfogni nem tudom, miért kell ellenségessé válniuk a mélymagyar "történészeknek" amikor feltesznek egy kérdést ami esetleg nem fekszik nekik. Ahogy már le is írtam, elfogadom azt az állítást miszerint a 18. évszázad előtt nem volt akkora jelentősége annak, hogy ki milyen nemzethez tartozik mint a 18. évsz. után. Azelőtt is volt, de nem akkora. Universitas Valachorum...és a Tordai Dekrétumnak amit I Lajos királyunk bocsátott ki és amit direkt módon az erdélyi oláhok ellen volt megalkotva, és bele volt foglalva, hogy ellenük, mint a királyság "rossztevői" ellen született meg. Szóval akkor hol nem volt jelentősége a nemzetiségnek?

De még akkor is, ha a végtelenségig letagadjátok is azt, hogy bármiféle megkülönböztetés létezett azokban az időkben, akkor is megvan a jogom, hogy tanulmányozzam én mint mai szemlélődő hogy milyen nemzetiségűeknek volt az érdeme az ottani diadal. Megvan ez a jogom vajon?

2016. júl. 22. 15:42
 16/22 A kérdező kommentje:

12


Ebben a hozzászólásodban egyébként ellentmondsz saját magadnak:


"Volt a magyar nemesség, a székelyek és a szászok rendje."


"Egyszerűen értsd meg, hogy az akkori társadalmakban nem a nemzetiség, a nyelv számított, hanem a társadalmi hovatartozás, a privilégiumok, a születési kiváltságok"


Ez azért elég ellentmondó. Ha ennyire nem számított, akkor miért nem hivták egyszerűen nemességnek, a kaszások és kardosok rendjének? Miért kell kiemelni, hogy székely, meg szász...látod a románok ezért utálnak, mert egyértelmű, hogy nem voltak nekik közösségi jogaik (ellentétben a szászokkal és székelyekkel) és le kellett mondaniuk vallásukról, román nevükről, esetleg anyanyelvükről is annak érdekében hogy érvényesüljenek, haladjanak, míg a székelyeknek, szászoknak nem és ráadásul még tagadjuk is ezt!!

2016. júl. 22. 15:49
 17/22 anonim ***** válasza:
Azért hívták magyar nemességnek, mert a magyar királynak fogadtak hűbéresküt. A nyelvük tök mindegy volt, ha egy szlovák nemes hűbéresküt tett a magyar királynak, akkor ő magyar nemes, magyar alattvaló volt.
2016. júl. 22. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:
De hát magyar királyunk sem volt az Árpád-ház kihalása után, mennyire abszurd ez a megnevezés. A történelmünket a 13-ik századtól idegenek irányították.
2016. júl. 22. 16:48
 19/22 anonim ***** válasza:
De az államunk a Magyar Királyság volt, mellesleg más államokat is vezették más nemzetiségű királyok, akár magyarok is(pl.: Lengyelország), szóval akkor értelme se lenne a Magyar Királyság, Lengyel Királyság, Francia Királyság... stb. megnevezéseknek? Akkoriban minden birodalom, sőt még a kis fejedelemségek is elég multinacionálisak voltak.
2016. júl. 22. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Hunyadi János Igaz Magyar Ember Volt. Apját Vajknak, anyját Erzsébetnek (Örzse) hívták. Zsigmond Király életét számtalanszor megmentette! Még akkor is a Török ellen harcolt, amikor a halálos ítéletét várta gyilkosságért.

Akkor nem számított, hogy ki hol született, vagy milyen nyelven beszélt. Csak az számított, hogy milyen zászló alatt vonult a csatába.

A Nándorfehérvári Diadal a magyar hadtörténet legnagyobb, és legpusztítóbb győzelme volt.

Ha az első, és a második nagy háborúban lett volna egy-egy Hunyadink, ma nem itt tartanánk.

2016. júl. 22. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!