Valami ellentmondásba ütköztem a wikipédiát böngészve, kisegítenél?
Studies demonstrate a correlation between brain size and intelligence, with larger brains predicting higher intelligence.
A wikin írták. A nagyobb agy nagyobb IQ val jár. Ennek utána is nézztem, Európából átlagosan az Olaszok büszkélkedhetnek a legnagyobb aggyal, a legmagasabb az átlag IQ pontjuk. Az ázsiaiaké nagyobb mint az Europidoké, és több is az IQ juk. A fehéreknek meg a negridéknél több az IQ juk és nagyobb is az agyuk. Ez eddig oké, logikus, de itt van 2 dolog: 1:
"arctic indigenous peoples have the biggest brains in the world, with an average volume of 1,443 cm3, followed by East Asians and Europeans. Among the latter, Italians have the biggest brains." Az IQ sorrend eddig fönn is áll, de az arctic indigenous az az eszkimó akar lenni és nagyobb az agya az ázsiainál. Főleg Grönlandon élnek, ahol az átlag IQ 91. Pedig nagy az agyuk. Ez miért lehet? Valamint, a zsidó népnek az átlag IQ ja 117, viszont aránytalanul "kicsi" az agyuk ehhez az értékhez. Bár nem találtam a zsidó agy méretéről infót de a wikipédia a top-ban nem említi pedig a legnagyobb agyuk kéne hogy legyen ha a legmagasabba az IQ juk. Tehát, miért? Ez a 2 példa eléggé aránytalan az IQ és agy méretet tekintve, az összes többi példát nézve viszont teljesen jól érvényesül az a szabály, hogy minél nagyobb az agy annál magasabb az IQ általában.
Hülyeség az egész, nem kell kapcsolatot teremteni agyméret és intelligencia között. Az agy maga makroszkóp jelenség, míg az intelligencia mikroszkóp folyamatok összességeként jellemezhető. Ezalatt azt értem, hogy ha autópályának képzeled el a neuronok hálozatát, és összehasonlítod Magyarországot Belgiummal. Jól láthatod, hogy Magyarország sokkal nagyobb, mint Belgium de Belgiumnak sokkal fejlettebb az úthálózata. Több úton is eljutsz bárhova, míg Mo.-n általába bárhova akarsz eljutni először mész Pestre és onnantól meg a cél fele.
De felőlem tanulhatsz frenológiát vagy építhetsz statisztikai adatokra, ami szerintem épp annyira áltudomány, mint az előbbi.
1) Az IQ mérés rettentő megbízhatatlan. Ugyanannak az embernek 10 különböző IQ teszten 10 különböző eredménye lesz.
2) Az IQ tesztek egyes populációkra vannak kalibrálva, hogy adott populációban pont 100 legyen az átlag. Nincs az egész világra igaz IQ teszt, így nem is lehet egy népnek 100-tól különböző átlag IQ-ja ha pontosak akarunk lenni. Ezek a népek átlag IQ-ját összehasonlító dolgok nagyon nem pontosak, még IQ teszt mércével sem.
3) A korreláció nem jelent 100%-os függvényszerű kapcsolatot. Ez egy statisztikai jellemző.
4) Az agy mérete nem meghatározó az IQ-ban. Az általad idézett mondat ha jól sejtem innen származik:
És ez az idézett tanulmány (a 24-es hivatkozás):
Pl: "brain volume to IQ in twin studies, as in all studies relating brain structure to IQ, is moderate, at about .33"
A 0,33-as korrelációs együttható az lófing, ilyet is csak szociológusok mernek lepublikálni. No offense szociológusok, de ne már.
Gyorstalpaló: A korrelációs együttható -1 és 1 között van. 0 akkor, ha nincs korreláció, 1 akkor ha tökéletes a kapcsolat. Mondjuk olyan R=0,9 fölött lehet komolyan venni a kapcsolatot. Természettudományos cikkben nem fogsz ilyet találni, R=0,33=semmi.
Utána is azt írja a wiki: "The majority of MRI studies report moderate correlations around 0.3 to 0.4 between brain volume and intelligence"
Hát igen. Mondhatjuk hogy "moderate" korreláció.
Játssz egy kicsit ezzel, amíg meg nem érted hogy mennyi az a 0,3-0,4-es korreláció. Érdekességnek jó, de azért ha hidat akarnék építeni nem bíznám rá magamat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!