Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek egy középkori...

Szerintetek egy középkori ember kevesebb stressznek volt kitéve, mint egy mai?

Figyelt kérdés

2016. máj. 13. 20:40
 1/4 anonim ***** válasza:
98%

A középkor kb 1000 évig tartott. Mégis melyik korszak melyik középkori emberét vegyük összehasonlítási alapul?

Mondjuk egy nőt, akit épp a vikingek sorra erőszakolnak?

Vagy valakit akit épp boszorkányság vádjával kínvallatnak?

Vagy a polgárokat egy városban, ahol kitört a pestis?

Hogy hasonlítod össze a napi reggeli dugó (kétségtelenül nagy) stresszét azzal, hogy egy jobbágy már tavasszal látja, hogy elfagyott a vetés, éhezni fognak télen?

2016. máj. 13. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
86%

Leginkább az adókon, vagy nevezzük inkább a nevén, a rajtuk történő élősködésen múlhatott az hogy mennyire élhettek kiegyensúlyozottan. Vagyis hadd nevezzem nevén, a gazembereken. Ahogy az előttem válaszoló is célzott rájuk: inkvizíció, országra törő hódítók, élősködő földesurak, stb.

Például ha a szabad parasztok úgy éltek ahogy a nagyapám, akkor úgy képzelem hogy akár stresszmentes életük is lehetett. Bár a munkájuk kemény volt, de a természetes életmód kiegyensúlyozottá teszi az embert.

A jobbágyságnak a sok adó és robot miatt valószínű stresszesebb lehetett az élete.

Az 1895-ben született nagyapám még paraszti életmódban élt, a saját otthona és tulajdona volt a munkahelye. Nagyon kiegyensúlyozott és egészséges volt. Ő még kézzel aratott, kézzel csépelt és a kenyeret is otthon sütötték a kemencében. Aztán vele összehasonlítva a szüleim már megismerték a rajtuk történő élősködést az államosítással és az erőszakos téeszesítéssel. Hát az ő életük már nem volt stresszmentes emiatt. Csak amikor végre nyugdíjba mehettek.

Amikor túl stresszesnek érzem a munkából és csekkfizetésből álló városi életet, a szülői házhoz megyek ki ahol valaha szintén volt háztáji gazdaság. És a természetes életmódnak a gondolata is maximálisan megnyugtatja az embert. Persze azon azt kell érteni hogy rezsi sincs, tehát csekkfizetés sincs, nem csak reggeli ébresztőóra és munkahely nincs.

Persze a középkorban a parasztságnak és a jobbágyságnak inkább olyan sorsa lehetett mint például a szocializmus erőszakos téeszesítései idején. A középkorban nem önellátóak voltak, el kellett tartaniuk számtalan ingyenélőt. Túl finomkodva írja le a történelem, de a középkor ingyenélőit inkább a mai uzsorásokra, stricikre, védelmi pénzt szedőkre és szervezett bűnözőkre hasonlítanám.

2016. máj. 13. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Lássuk csak: éhínségek, járványok, háborúk, bűnözők. A feudalizmus azért jött létre, hogy biztonságot nyújtson, de nem tudta megvédeni a népet, különösen ha a vezetők voltak a ludasak. Nem mintha ez más rendszerekben nem így lenne.
2016. máj. 14. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
a jobbágyság "természetesnek vette" hogy nem is nézik őket szinte emberszámba, nem foglalkozott annyit vele. butább is volt, nem volt ideje mély gondolatmenetekbe férkőzni, dolgozott, csinálta amit kellett neki, tudta hogy ez a sorsa. egy király sokkal több stressznek volt kitéve. sokkal több kérdés és nagyobb felelősség hárult rá, az ő életvitelük sokkal stresszesebb volt
2016. máj. 17. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!