Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen a relativizáló ember?

Milyen a relativizáló ember?

Figyelt kérdés
Miről ismerhető fel? Van-e összefüggés az inelligencia, iskolázottság, társadalomban betöltött szerep és a relativizáló magatartás közt?
2016. ápr. 20. 09:12
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
Abszolút értelemben milyen, vagy másokhoz viszonyítva? Mert nem mindegy!
2016. ápr. 20. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ahogy tetszik. Úgy vettem észre van egy bizonyos embertipus aki szeret mindent elbagatellizálni mindent amihez abszolút nem ért. Például művészetről beszélget egy hozzáértő és laikus, a hivatásos próbálja készségesen megértettni mitől művészet valamai és mitől nem az, aztán jön mr. fennhéjázó laikus aki lesöpör minden érvet azzal hogy a művészet relatív. Tudni kell hogy az ilyen emberek gyakori attitúdje még az "ugyan honnan tudnák mire gondolhatott a költő? ugyan honnan tudnák a pszichológusok mi jár fejemben? A szépség relatív! stb klisék."
2016. ápr. 20. 11:29
 3/6 A kérdező kommentje:
Gyakran találkozom ilyen magatartással ezoterikus és áltudományos közösségekben is.
2016. ápr. 20. 11:33
 4/6 A kérdező kommentje:
Olyannal is találkoztam már aki közgasdaságtanban használt "Modern társadalmak,fejlett országok "vagy történem és anropológiában, "primitív törzsek" kifjezéseket is idézőjelbe rakta.
2016. ápr. 20. 11:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Vannak buta emberek és vannak kevésbé buták. Vannak erőszakosak és belátók. De ennek semmi köze a relativizmushoz.

A művészet pedig valóban relatív. Megdöbbennék, ha valaki tudna mondani egy abszolút skálát, amelyen a művészeteket (azt sokfélét) mind mérni és sorrendbe rakni lehetne. Nekem tetszik Mozart, másnak Bach jobban, mint nekem. Most tegyünk igazságot, hogy Bach, vagy Mozart a nagyobb? Ilyent csak buta ember tesz. Az okos tudja, hogy könnyen lehetséges olyan zene, amit egyik ember ki nem állhat, miközben egy másik élvezi.

Tégy igazságot Michelangelo és Amerigo Tot között. Két külön világ és ez így jó. Egyszer egyiknek örülök, egyszer másiknak.


A dolgok tulajdonságai emberekre hatnak. Sokféle emberre sokféleképpen. Sőt, egy emberre különböző időben sokféle módon. Relatív, mikor és mit élvezünk, mikor és mit nem. Azért van ez, mert emberek vagyunk, eltérő tulajdonságokkal, tudással, neveltetéssel, sőt, önmagunkhoz viszonyítva eltérő hangulattal. Sivár dolog lenne, ha mindent be tudnánk skatulyázni. Te se kíséreld meg, így szép, ilyen relatívan. Biztos vagyok benne, hogy te is ezt élvezed benne. Ebben abszolút egyetérthetünk.

2016. ápr. 21. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Szerintem te is most összekevered a relatívet az személyes ízléssel.

A művészeknek nagyon pontosan kell ismerniük az eszközeiket, mint festőnek a perspektíva , színtan, festékek kémiája, zenész a hangszerek fizikáját stb.

Ezek kötelező technikai alapismeretek.Habár a művészet nem egzakt tudomány, jó esetben próbál a lehető legobjektívebb maradni alkotói munka során, műbefogadás folyamatának leíráskor, alkalmazásakor (alkalmazott művészet), van egy sajátos nyelvrendszere.

Az esztétikának feladata nem a szubjektív érzések alapján álló ítélés,hanem discurziv tudomány akar lenni, nem individuálpszihológiai analíziseket akar nyújtani, hanem általános jellegű eredményekhez eljutni. Indulópontja az a megfigyelés, hogy minden időben a legprimitívebb népeknél ép úgy, mint a legteljesebb kultúrák közepette, mindenütt találkozunk produktumokkal.Az esztétika feladata ezt az egyetemes tudatjelenséget, mint problémát felvetni és megmagyarázni. Az esztétikai érzést, a művészeti alkotást analizálni általában, elemeit, összetételét, feltéteteit, a funkció lefolyását részletesen leírni és indokolni, egyszóval a folyamat fenomenológiai analízisét adni, továbbá az alapokokat, alapkörülményeket megadni.

A művészetesztétika nem tesz fel olyan kérdéseket hogy ki ajobb zenész Mozart vagy Bach? Ki a jobb festő Dali vagy Picasso?

2016. ápr. 22. 08:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!